Dzisiaj:
Piątek, 27 grudnia 2024 roku
Cezary, Fabiola, Fabia, Jan, Radomysł

Bezpieczne wakacje 2016. Co warto wiedzieć?

26 czerwca 2016 | 1 komentarz

Uczniowie w całej Polsce zakończyli naukę w roku szkolnym 2015/16 i rozpoczynają długo oczekiwane wakacje. To szczególny czas dla całej rodziny.

Właśnie w lipcu i sierpniu wielu z nas wyjeżdża na urlop, a dzieci i młodzież spędzają wakacje nad wodą, w górach, czy na koloniach. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zwłaszcza, że to głównie rodzice są odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoich pociech.

Chcąc więc ograniczyć wszelakie zagrożenia skorzystajcie Państwo z naszych porad:

W lesie:

wchodząc do lasu upewnij się czy nie łamiesz zakazu wstępu,ogniska pal tylko w miejscach do tego wyznaczonych,biwaki i obozowiska zakładaj również w wyznaczonych miejscach,nie niszcz roślinności i pozostaw po sobie porządek.

Nad wodą:

do kąpieli wybieraj tylko miejsca do tego przeznaczone, unikaj dzikich kąpielisk,nie spożywaj nad wodą alkoholu,do pływania używaj tylko sprawdzonego sprzętu i nie przeceniaj swoich umiejętności w pływaniu,unikaj zabaw, które mogą doprowadzić do tragedii (przytapianie, wpychanie do wody),nigdy nie skacz do wody w miejscach nierozpoznanych.

Większość utonięć jest rezultatem braku wyobraźni: korzystania z kąpieli po wypiciu alkoholu, w miejscach zabronionych czy skakania do wody po opalaniu.

Na wycieczce:

podczas wycieczek trzymaj się wyznaczonych szlaków,na dalsze wycieczki w nieznane wybieraj się w towarzystwie osób starszych i bardziej doświadczonych,zawsze mów najbliższym, gdzie wychodzisz i kiedy wrócisz,unikaj kontaktów z osobami nieznajomymi, odrzucaj ich pozornie korzystne dla ciebie propozycje,unikaj poczęstunków napojami, żywnością, a zwłaszcza alkoholem.

W pociągu:

siadaj w przedziale, w którym znajduje się rodzina,nie zostawiaj bagażu bez nadzoru,unikaj korzystania z przygodnych środków lokomocji – nigdy nie ma pewności jak zachowa się kierowca.

Dziecko na kolonii/obozie:

sprawdzaj kto organizuje pobyt dziecka i czy ma odpowiednie kwalifikacje,uczulaj i ostrzegaj dziecko przed kontaktami z osobami nowopoznanymi, które mogą okazać się niebezpieczne,uświadamiaj i ostrzegaj dziecko o niebezpieczeństwie, jakie niosą za sobą narkotyki, papierosy, alkohol, pamiętając, że wakacje sprzyjają pierwszym kontaktom z nimi,przestrzegaj dziecko przed kontaktem ze zwierzętami, które mogą być nosicielami wścieklizny.

Jak się zachować w czasie wichur i burz:

W mieszkaniu i domu należy zamknąć wszystkie okna, na balkonie, tarasie i podwórku zabezpieczyć znajdujące się tam przedmioty.Wyłączyć sprzęt elektryczny, szczególnie w domkach letniskowych, ponieważ anteny ściągają pioruny.Nie rozmawiać przez telefon komórkowy na otwartej przestrzeni, a najlepiej go wyłączyć, gdyż włączony wytwarza pole elektromagnetyczne, które może przyciągnąć pioruny.W czasie burzy lepiej zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu i przeczekać.Burzom towarzyszy często silny wiatr – nie należy więc parkować pod drzewami, rusztowaniami, reklamami, stalowymi konstrukcjami, a szczególnie słupami energetycznymi.Burzę najlepiej przeczekać w domu. Jeżeli natomiast zastanie nas na otwartej przestrzeni – nie należy biec i chować się pod pojedynczymi wysokimi drzewami, słupami itp.Jeżeli przeczekujemy burzę pod budynkiem, należy uważać, by nie oprzeć się o instalację odgromową (piorunochron).Przebywanie w wodzie podczas burzy (w kajaku, łódce czy też kąpać się) jest bardzo niebezpieczne. Każda „wypukłość” na wodzie przyciąga pioruny, dlatego gdy widzimy nadciągające ciemne chmury, należy jak najszybciej udać się w kierunku brzegu.Przebywając w górach podczas burzy, należy:

*unikać zagłębień terenu,
*usiąść ze złączonymi nogami na plecaku bez metalowych elementów lub karimacie, co izoluje od ziemi, a tym samym chroni przed rozchodzącymi się po niej od pioruna ładunkami elektrycznymi,
*zejść ok. 100 m poniżej grzbietu, na jego zawietrzną stronę – jest ona najmniej narażona na uderzenia piorunów,
*nie kłaść się.

Inne niebezpieczne zachowania:

nie wpuszczaj do domu nieznanych, obcych osób,nie obdarzaj zaufaniem nowopoznanych osób, które mogą wykorzystać łatwowierność celem zwerbowania do grupy psychomanipulacyjnej (sekty), rozmowach telefonicznych i osobistych kontaktach z nieznajomymi nie podawaj szczegółów dotyczących majątku i nieobecności dorosłych w domu.zachowaj ostrożność w kontaktach z wolno biegającymi psami,będąc na dyskotece nigdy nie przyjmuj poczęstunku od nieznajomych – do podanego napoju mogły zostać dosypane substancje psychoaktywne, w różnym stopniu ograniczające świadomość, własny napój miej stale w zasięgu wzroku, aby uniknąć przykrej niespodzianki.

TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

W związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym przypominamy o telefonie 116 111 (czynny bezpłarnie codziennie w godz. 12:00 -22:00), który służy młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym kontakt z fachowcami w trudnych dla nich sytuacjach. Konsultanci Telefonu Zaufania współpracują z ogólnopolską siecią instytucji i organizacji, które w razie potrzeby prowadzą interwencje w sprawach dzieci. W przypadku podejrzenia, że zdrowie lub życie dziecka jest poważnie zagrożone uprawnieni są do inicjowania interwencji policyjnej na mocy porozumienia na rzecz sprawnej obsługi telefonu zawartego pomiędzy Komendantem Głównym Policji, a Fundacją Dzieci Niczyje.

Wysyłając dziecko na kolonie lub obóz – skorzystajmy również z KONTROLI AUTOKARU. Wzorem lat ubiegłych funkcjonariusze Referatu Ruchu Drogowego dąbrowskiej Komendy będą sprawdzać stan techniczny autokarów przewożących dzieci i młodzież do miejsc wypoczynku letniego. Sprawdzą między innymi: limit dopuszczalnego czasu jazdy, trzeźwość kierującego i sprawność techniczną pojazdu. Autokary lub busy, które mają zostać sprawdzane na terenie naszego powiatu należy zgłaszać z kilkudniowym wyprzedzeniem do Referatu Ruchu Drogowego KPP w Dąbrowie Tarnowskiej tel. 14 – 644 – 22 – 26 lub 27.

Telefony alarmowe: Policja 997, Straż Pożarna 998, Pogotowie 999, ogólny numer alarmowy: 112.

Dodatkowe informacje:

na stronie: bezpiecznewakacje.pl

oraz na stronie KGP: policja.pl

KPP w DT


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 28 czerwca 2016 o 13:49
    Ewlka :
    Bardzo dobre wskazówki. Na pewno przydadzą mi się w tegoroczne wakacje. Jedziemy z dzieciakami nad jezioro. Znalazłam fajne noclegi na bookapart. Chciałabym żebyśmy dobrze i bezpiecznie spędzili wakacyjny czas.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)