Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej przystąpił do konkursu BEZPIECZNA SZKOŁA BEZPIECZNY UCZEŃ organizowanego przez INSTYTUT EUROPEJSKI. Konkurs trwa od października 2011 do końca marca 2012 r.
Do tej pory w ramach konkursu w szkole zorganizowano:
1. Spotkania uczniów z funkcjonariuszem policji – aspirantem Pawłem Kantorem (Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej), w których udział wzięły:
* klasy I Zasadniczej szkoły Zawodowej, Liceum Ogólnokształcącego i Technikum, temat spotkania: „Odpowiedzialność nieletnich oraz zjawiska przestępcze. Konsekwencje popełniania wykroczeń dla niepełnoletnich uczniów i ich rodziców”.
* klasy II i III Zasadniczej Szkoły Zawodowej, temat: „ Odpowiedzialność osób pełnoletnich i stojących na progu dorosłości w świetle obowiązującego prawa. Omówienie skutków przestępstw popełnianych w młodym wieku w życiu dorosłym”.
2. Spotkania uczniów z pedagogiem szkolnym – Justyną Tomaszowicz, w których udział wzięły:
* klasy I Zasadniczej Szkoły Zawodowej, Liceum Ogólnokształcącego i Technikum, temat spotkania: „Oczekiwania szkoły wobec uczniów – prawa i obowiązki . Warunki pozwalające na odniesienie szkolnego sukcesu”.
* klasy I Technikum, Liceum Ogólnokształcącego i kilka klas Zasadniczej Szkoły Zawodowej, temat: „Tolerancja na miarę naszej klasy” cz. I , „Granice tolerancji „cz.II.
* klasy I Zasadniczej Szkoły Zawodowej, temat: „Zagrożenia jakie niosą ze sobą nowe narkotyki”.
3. Spotkanie rodziców uczniów klas I z pedagogiem szkolnym Justyną Tomaszowicz „Nowe środowisko szkolne. Jak zapobiegać możliwym zagrożeniem ? Oczekiwania szkoły wobec rodziców oraz oczekiwania rodziców wobec szkoły”.
4. Spotkania z psychologiem Mariuszem Wielgusem „Agresja i depresja w szkole – jak rozpoznać i pokonać te zjawiska. Kto może pomóc i w jaki sposób”.
2 grudnia 2011r. odbyła się debata uczniowska „Prawo, państwo, społeczeństwo, obywatel”. W tym dniu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej rozpoczęto pracę nad doskonaleniem świadomości obywatelskiej uczniów. Młodzież pod opieką pani Jolanty Rzeźniewskiej i Krystyny Brzezińskiej, pracowała w 6 grupach nad następującymi tematami:
1. W czym wyraża się związek państwa i prawa?
2. Czy społeczeństwo polskie można nazwać społeczeństwem obywatelskim?
3. Polska państwem demokratycznym.
4. Czy nasze państwo wypełnia swoje funkcje?
5. Uczestnictwo obywateli w życiu społecznym – prawo czy obowiązek?
6. W jakich okolicznościach obywatele mają prawo okazać swoje nieposłuszeństwo wobec władzy państwowej?
Rezultaty pracy grup zostały zaprezentowane całej społeczności szkolnej podczas Forum Europejskiego w dniu 6 grudnia. Natomiast liderzy poszczególnych grup zostali zobowiązani do przeprowadzenie dyskusji w zespołach klasowych w ramach lekcji dyspozycyjnych i wiedzy o społeczeństwie.
źródło: ZSP nr 2 w Dąbrowie T.