Dzisiaj:
Niedziela, 19 stycznia 2025 roku
Bogumił, Jaropełk, Krystyna, Liberata, Małgorzata, Piotr, Pryska

„Bandera. Terrorysta z Galicji”

31 stycznia 2013 | komentarze 2

31 stycznia (czwartek) do Tarnowa przybywa Wiesław Romanowski, reporter, dyplomata, znawca historii, kultury i polityki wschodnioeuropejskich narodów, niegdyś wchodzących w skład Rzeczpospolitej.

Pretekstem do otwartego spotkania autorskiego jest napisana przez Romanowskiego i wydana przez Demart książka „Bandera. Terrorysta z Galicji”.

Biografia jednej z najbardziej złowrogich dla Polaków postaci, przywódcy nacjonalistów ukraińskich, mających na koncie m.in. ludobójstwo na dziesiątkach tysięcy naszych rodaków. Spotkanie z W.  Romanowskim zainauguruje w Tarnowie, zaplanowane na cały rok, obchody 70. rocznicy tych tragicznych wydarzeń.

Początek spotkania 31.01. o godz. 18:00 w Auli Starostwa Powiatowego w Tarnowie, ul. Narutowicza 38. Wstęp wolny.

Książka „Bandera. Terrorysta z Galicji”, wydana w serii „Biografie przeklęte”, to historia jednego z przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – człowieka, który już za życia stał się ikoną ruchu narodowego na Ukrainie i który dla wielu pozostaje nią do dziś. Mimo że od jego śmierci minęło blisko 50 lat, Stepan Bandera nadal dzieli dwa sąsiadujące ze sobą narody, a jego działalność wciąż stanowi trudny temat nie tylko w relacjach polsko-ukraińskich, podsycając wzajemne animozje.
Dla części Ukraińców, w tym odradzającego się na terenach Zachodniej Ukrainy ruchu banderowskiego, Stepan Bandera to bohater narodowy, który bezkompromisowo walczył o niepodległość ojczyzny.
Dla Polaków – to terrorysta i morderca odpowiedzialny za ludobójstwo na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej, porównywany do takich katów jak Adolf Hitler czy Józef Stalin.
Autor książki, nie stroniąc wcale od jednoznacznych ocen, podchodzi jednak do postaci Bandery niestereotypowo. Podejmuje próbę analizy ideologii ukraińskich nacjonalistów, a dzięki dotarciu do niepublikowanych dokumentów z archiwów monachijskich, rzuca nowe światło na działalność członków OUN: przeprowadzane przez nich zamachy terrorystyczne, dokonane mordy i późniejsze procesy sądowe.
Rzadko się zdarza, aby biografia została napisana w tak wyjątkowy sposób. Dziennikarski punkt widzenia czyni z niej niemal reportaż, ale odnajdziemy tam również wiele z kryminału. Opowieść o człowieku uwikłanym w wielkie sprawy, osnuta na tle ważnych – zwłaszcza z punktu widzenia Polaka i Ukraińca – wydarzeń historycznych, trzyma czytelnika w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Jest to obowiązkowa pozycja dla wszystkich pasjonatów historii, a także dla tych, których działalność ukraińskich nacjonalistów dotknęła osobiście lub dotknęła ich bliskich. Przedstawiony w niej nowy punkt widzenia stanowi doskonałą okazję, aby w roku okrągłej 70. rocznicy ludobójstwa dokonanego przez OUN UPA na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, na nowo podjąć temat trudnych relacji polsko-ukraińskich. Warto na przykład zastanowić się na ile cień Bandery i jego mit, jest odpowiedzialny za fakt przemilczania i zakłamywania pamięci o niewinnych ofiarach OUN I UPA również w aktualnych polskich stosunkach wewnętrznych.

Wiesław Romanowski – dziennikarz, reporter, były korespondent TVP na Ukrainie oraz były radca ambasady RP na Białorusi. Od lat pasjonuje się historią i polityką wschodnioeuropejską. Jest m.in. autorem książki „Ukraina. Przystanek wolność” oraz współautorem filmowej biografii Feliksa Dzierżyńskiego „Feliks znaczy szczęśliwy”.

Spotkanie z Wiesławem Romanowskim (31 stycznia o godz. 18:00 w Auli Starostwa Powiatowego, ul. Narutowicza 38) inauguruje w Tarnowie obchody 70. rocznicy ludobójstwa na Kresach Wschodnich. 

Cykl rozłożonych na cały rok wydarzeń, upamiętniających ofiary bestialskich mordów dokonanych na cywilnej ludności Kresów przez szowinistów ukraińskich, przygotowuje w Tarnowie Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości.
Następne, po spotkaniu w Starostwie, wydarzenie w ramach tego programu przewidziane jest już 4 lutego w Klasztorze Sióstr Sacre Coeur przy ul. Pszennej 3. Uczestnicy kolejnego wieczoru w Klubie Odkrywców Historii będą mogli tam wziąć udział w projekcji filmu dokumentalnego „Kryptonim >>Pożoga<<” w reż . Wincentego Ronisza a następnie w spotkaniu z historykiem IPN dr Pawłem Naleźniakiem.

Program dalszych obchodów przygotowywany przez Porozumienie przewiduje m.in. spotkania edukacyjne i kulturalne, w tym adresowane do uczniów, uroczystości w dniu 11 lipca a także poświęcenie tematyce Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej (ich znaczeniu w historii polskiej państwowości) II edycji Festiwalu Niepodległości. Dodatkowo, jedną z imprez towarzyszących Festiwalowi będzie ogólnopolska konferencja edukacyjno-naukowa, podczas której, wraz z najwybitniejszymi naukowcami, artystami i publicystami zajmującymi się tematyką kresową, tarnowscy patrioci będą zastanawiać się m.in. nad tym, jak skutecznie dbać o pamięć o ofiarach ludobójstwa na Kresach we współczesnej polskiej szkole i życiu publicznym.

Obywatelskie Porozumienie na rzecz Tradycji i Niepodległości


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 1 lutego 2013 o 22:51
    Julia :
    wspierając “pomarańczowego” gloryfikatora UPA zimny Lech nigdy nie użył w stosunku do zbrodni UPA słowa "ludobójstwo" były dla niego tylko epizodem.Ślepe popieranie Juszczenki a zwłaszcza zachowanie w czasie rocznicy Rzezi Wołyńskiej było paskudną hańbą.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 4)
  2. 4 lutego 2013 o 21:31
    opanuj się sfrustrowana kobieto :
    przykre słowa jakie dzisiaj 04-01-13 padły w klasztorze sióstr Sacré Coeur z ust doktora Naleźniaka należy uznać za ksenofobiczną , antysemickią prowokację urągającą kultowi Prezydenta Lecha Kaczyńskiego ;( jak można było coś takiego zorganizować
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)