AWARIA SIECI WODOCIĄGOWEJ NAPRAWIONA
W niedzielę 20 czerwca br. w godzinach popołudniowych udało się naprawić awarię sieci wodno-kanalizacyjnej (wodociągowej) w Dąbrowie Tarnowskiej.
Mieszkańcy Dąbrowy Tarnowskiej odzyskali możliwość korzystania z wody w kranach, a jej właściwości organoleptyczne poprawiły się do godzin wieczornych.
Badania wody pobranej na zlecenie Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Tarnowskiej w zakresie bakteriologii w dniu 18 czerwca 2021 r. z czterech punktów czerpalnych na terenie gmin Dąbrowa Tarnowska i Olesno, przeprowadzone zostało przez akredytowane laboratorium Grupy Azoty. Na podstawie otrzymanych w dniu 21.06.2021 r. sprawozdań z badań nie stwierdzono zanieczyszczenia bakteriologicznego wody.
W ramach nadzoru sanitarnego sprawowanego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dąbrowie Tarnowskiej w dniu 20.06.2021 r. pobrano trzy próby wody do badań, zleconych do Działu Laboratoryjnego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie – akredytowanego Oddziału Laboratoryjnego w Tarnowie, w zakresie oznaczeń bakteriologicznych oraz fizykochemicznych. Na podstawie otrzymanych cząstkowych sprawozdań z badań w dniu 21.06.2021 roku, nie stwierdzono zanieczyszczenia bakteriologicznego wody. Stwierdzono natomiast podwyższoną zawartość żelaza, manganu, mętność oraz nieakceptowalną barwę. W związku z powyższym PPIS w Dąbrowie Tarnowskiej wydał decyzję stwierdzającą warunkową przydatność wody do spożycia przez ludzi i nakazującą RPWiK w Dąbrowie Tarnowskiej podjęcie skutecznych działań naprawczych i przedłożenie pozytywnych wyników badań wody.
Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej wraz z samorządem gminnym dziękuje pracownikom Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej z Żelazówki, Nieczjany Górnej, Laskówki Chorąskiej i Szarwarku za ofiarne zaangażowanie w dystrybucję wody dla mieszkańców gminy w kryzysowej sytuacji awarii, którą dodatkowo utrudniał trwający przez cały weekend upał. Podziękowania kierowane są także do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dąbrowie Tarnowskiej oraz pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej za nadzór nad prowadzonymi działaniami, a także do policjantów Powiatowej Komendy Policji w Dąbrowie Tarnowskiej za pomoc przy przekazywaniu informacji oraz zapewnienie bezpieczeństwa i porządku.
Apel o rozsądne gospodarowanie wodą pozostaje nadal aktualny. Należy pamiętać, że woda z wodociągu w pierwszej kolejności powinna służyć celom bytowym, a więc spożywczym i sanitarnym. Zachodzi konieczność by ograniczyć zużycie wody na inne cele takie jak np. podlewanie trawników, napełnianie basenów przydomowych, mycie samochodów itd. Rozbiory wody na chwilę obecną są bardzo duże i dlatego jej ciśnienie w rurach i kranach jest mniejsze. Ponadto duże prędkości przepływów wody powodują wypłukiwanie osadów znajdujących się na ściankach rur wodociągowych, co może powodować „efekt żółtej wody”.
UM w DT