Dzisiaj:
Poniedziałek, 23 grudnia 2024 roku
Dagobert, Mina, Sławomir, Sławomira, Wiktoria

ATRAKCYJNA, EDUKACYJNA WYPRAWA ZA WISŁĘ

11 lipca 2024 | komentarze 2

6 lipca br. 45-osobowa grupa dąbrowskich seniorów uczestniczyła w studyjnym wyjeździe do Wiślicy i Rytwian w Województwie Świętokrzyskim.

Pierwszym punktem programu była – położona w nadnidziańskiej dolinie – Wiślica, gdzie seniorzy zwiedzili Muzeum Archeologiczne, w którym główną ekspozycję tworzą cenne pozostałości architektoniczne średniowiecznych zabytków, Bazylikę Narodzenia NMP ufundowaną przez Kazimierza Wielkiego i Dom Długosza.

Niewielka obecnie miejscowość była kiedyś miastem niezwykłym- miastem królów, kościołów, kultury i sztuki, w którym do naszych czasów zachowały się wspaniałe pamiątki chlubnej przeszłości, ponad tysiącletnich dziejów chrześcijaństwa na ziemiach polskich i cenne zabytki twórczości sakralnej. Do jej rozwoju przyczynił się Władysław Łokietek, który, wedle legendy, zawdzięczał Matce Bożej swoje późniejsze zwycięstwo w walce o tron krakowski i zjednoczenie Państwa Polskiego po rozbiciu dzielnicowym. Zgodnie z tą legendą Wiślica swoją kolegiatę zawdzięcza Władysławowi Łokietkowi oraz jego synowi Kazimierowi Wielkiemu, który budowę świątyni dokończył i ją upiększył. Gotycka, kamienna rzeźba Madonny Łokietkowej, zwanej także Panią Wiślicką i Matką Bożą Uśmiechniętą – którą 17 lipca 1966 r. podczas Jubileuszu 100-lecia chrztu Polski koronował kard. Stefan Wyszyński wraz z abp. Karolem Wojtyłą – znajduje się obecnie w ołtarzu głównym bazyliki. W jej podziemiach, gdzie mieści się Muzeum Archeologiczne, można zobaczyć pozostałości dwóch wcześniejszych kościołów z najcenniejszym zabytkiem tzw. Płytą Orantów – gipsową posadzką, przedstawiającą modlące się postaci z wzniesionymi rękami. Około 1236 roku Wiślica uzyskała prawa miejskie, a w 1347 r. król Kazimierz Wielki zatwierdził tu słynne „statyty wiślickie”. Jan Długosz prowadził tu edukację synów króla Kazimierza Jagiellończyka.

Kolejnym punktem programu były Rytwiany. To Pokamedulski Zespół Klasztorny zwany także „Pustelnią Złotego Lasu”. Centralne miejsce w pustelni stanowi kościół Zwiastowania NMP, będący wspaniałą perłą architektury barokowej. Z ust księdza – przewodnika dowiedzieliśmy się o historii pustelni – jego założycielach i zacnych rodach wspierających klasztor, wśród których byli Tenczyńscy, Lubomirscy, Sieniawscy, Czartoryscy, Potoccy i Radziwiłłowie. Ciekawostką i atrakcją turystyczną w obrębie pustelni jest filmowy refektarz nawiązujący do kręconego tu kiedyś serialu „Czarne Chmury”.

Studyjny wyjazd do Wiślicy i Rytwian odbył się w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury projektu pn. „Wciąż aktywni – Seniorzy UTW” – przy wsparciu finansowym Gminy Dąbrowa Tarnowska.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 17 lipca 2024 o 19:32
    XXX :
    Brawo UTW! Oto klasyczny przykład łączenia przyjemnego z pożytecznym.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 2)
  2. 19 lipca 2024 o 11:10
    jA :
    to jest właśnie to co powinniśmy robić. Poznawać nowe miejsca. Brawo!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 2)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)