Dzisiaj:
Poniedziałek, 23 grudnia 2024 roku
Dagobert, Mina, Sławomir, Sławomira, Wiktoria

Apel Policji o wzmożoną ostrożność na drogach

12 października 2015 | Brak komentarzy

Zmienne warunki atmosferyczne w okresie jesienno-zimowym, szczególnie szybciej nadchodzący zmierzch są przyczyną ograniczenia widoczności. Pomimo, że przez cały rok obowiązuje nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania, to brak elementów odblaskowych w ubiorze pieszych i rowerzystów stanowi zagrożenie.

Wielu wypadków i związanych z nimi tragedii można byłoby uniknąć, gdyby ich uczestnicy mieli świadomość niebezpieczeństw jakie występują na drodze.

Ograniczona widoczność, mokra nawierzchnia, nadmierna prędkość, brak oświetlenia u rowerzystów, ciemne ubrania pieszych i lekceważenie podstawowych zasad ruchu drogowego, to czynniki mające duży wpływ na zaistnienie wypadku drogowego. Zwiększyć poziom bezpieczeństwa na drodze powinna dawać niedawna nowelizacja kodeksu drogowego w kontekście obowiązkowego stosowania elementów odblaskowych w ubiorze pieszych i rowerzystów. Nawet niewielkie elementy odblaskowe powodują, że kierowca jest w stanie dostrzec pieszego z odległości ponad stu metrów. Pozwala to na podjęcie odpowiednio wczesnej właściwej reakcji w sytuacji zagrożenia.

Rowerzyści powinni zadbać o sprawność oświetlenia stanowiącego obowiązkowe wyposażenie roweru. Należy do niego zaliczyć pozycyjne światło z przodu barwy białej lub żółtej selektywnej oraz z tyłu światło pozycyjne barwy czerwonej. Przechodzenie czy też przebieganie osób pieszych przez jezdnię w miejscach zabronionych w wielu przypadkach kończy się nieszczęściem. Przy ograniczonych warunkach widoczności, zwłaszcza poza obszarem zabudowanym szanse kierowcy na skuteczne wyhamowanie są minimalne, a szanse na przeżycie osób potrąconych przy prędkości powyżej 50 km/h maleją niemal do zera. Pamiętajmy też, że pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza. Jeśli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi. Kierowcy przyzwyczajeni do letniej jazdy mogą być zaskoczeni gwałtownie zmieniającymi się warunkami na drodze – od ostrego słońca poprzez ograniczające widoczność mgły po intensywny deszcz i śnieg. Jezdnia jest coraz chłodniejsza i często mokra. W takich warunkach trudniej zobaczyć nieoświetlonego pieszego, rowerzystę lub przeszkodę, co przy wydłużonej drodze hamowania może prowadzić do nieszczęścia.

Przed zbliżającą się zimą pamiętajmy o zmianie opon na „zimowe”, które są gwarantem bezpieczniejszej jazdy na nawierzchni pokrytej śniegiem oraz błotem śniegowym.

Na pogorszenie komfortu podróżowania mają również wpływ osady na drodze w postaci liści, czy błota. Niebezpiecznymi w takich warunkach są mżawki, które w połączeniu z pyłem tworzą na drodze cienką śliską warstwę osadu, zwiększającego ryzyko poślizgu – szczególnie na zakrętach. W takich sytuacjach, przy występujących na drogach mgłach, należy również zachować większe odstępy pomiędzy pojazdami, by uniknąć kolizji. Podczas panowania złych warunków drogowych, najlepszym pomysłem na bezpieczną jazdę jest wyobraźnia i zdrowy rozsądek. Pamiętajmy, że to od nas samych zależy bezpieczeństwo nasze i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Nie przeceniajmy własnych umiejętności w prowadzeniu pojazdów!

KP Policji w D.T.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)