Apel Policji – Kierowco pamiętaj!
W ostatnim okresie na drogach powiatu dąbrowskiego odnotowano drastyczny wzrost ilości zaistniałych wypadków i kolizji drogowych z udziałem kierujących pojazdami i pieszych.
Policjanci zwracają uwagę, że problem ten zwykle nasila się jesienią i zimą, kiedy zmierzch zapada wcześniej, a także zmniejsza się zdolność koncentracji.
Okres jesienno-zimowy to czas kiedy na drogach jest ślisko, mokro, wcześniej zapada zmrok, często też występuje mgła. Poruszając się w takich warunkach zawsze należy zachować ostrożność, zwłaszcza gdy kierujemy pojazdem.
Kierowanie pojazdem w okresie jesienno – zimowym wymaga skoncentrowania oraz zachowania większej ostrożności, a co za tym idzie jazdy z prędkością dostosowaną do aktualnie istniejących warunków i sytuacji panujących na drodze, zapewniającą panowanie nad pojazdem. Prędkość bezpieczna nie zawsze znaczy prędkość dozwolona, jednak musi mieścić się w jej granicach. Zawsze zachowuj „bezpieczną” odległość od poprzedzającego Cię pojazdu. Przyczyną wielu zdarzeń jest „najechanie” na tył innego pojazdu. Sytuacje takie mają miejsce najczęściej podczas hamowania np. przy „dojeżdżaniu” do skrzyżowań, wykonywania manewrów wyprzedzania, wymijania oraz omijania.
Cały rok kierujący pojazdami muszą poruszać się z włączonymi światłami mijania lub światłami do jazdy dziennej. Podczas mgieł i opadów, oprócz świateł mijania, można używać również świateł przeciwmgłowych przednich. Jeżeli przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów – należy również włączyć tylne światła przeciwmgłowe.
„Chroń życie, załóż odblask”
Szczególną grupą wśród uczestników ruchu drogowego narażoną na niebezpieczne zdarzenia są osoby piesze. Nie zawsze dostatecznie oświetlone drogi, brak miejsc wyznaczonych do bezpiecznego poruszania się – zwłaszcza poza obszarem zabudowanym oraz często niewłaściwy sposób korzystania z drogi przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu niebezpiecznych zdarzeń z udziałem osób pieszych – potrąceń.
Nawet w terenie zabudowanym i przy świetle lamp, człowiek poruszający się wzdłuż drogi czy nawet przechodzący przez jezdnie jest o wiele słabiej widoczny dla kierowcy niż wtedy, gdyby miał odblaski. Bardzo często pieszym wydaje się, że tak samo jak oni widzą samochód nadjeżdżający z naprzeciwka, tak kierowca widzi ich. Nic bardziej mylnego. Pieszy, który porusza się w warunkach ograniczonej widoczności bez odblasków, tak naprawdę jest niewidoczny. Pieszy bez odblasku widoczny jest dopiero z 20 m, natomiast jeśli pieszy ma elementy odblaskowe kierowca widzi go już z ponad 150 m. „Chroń życie, załóż odblask”.
Dąbrowska Policja włącza się w akcje profilaktyczną „Bezpieczny senior na drodze”. Jej celem jest ograniczenie liczby wypadków z udziałem pieszych powyżej 60 roku życia. Właśnie osoby starsze powinny przede wszystkim zwrócić większą uwagę na swoje bezpieczeństwo.
Pamiętajmy okres jesienno-zimowy to czas szczególnie trudny dla pieszych. Zachowanie ostrożności, korzystanie z wyznaczonych przejść dla pieszych, chodzenie przy lewej krawędzi jezdni, gdy nie ma chodnika lub pobocza i ustępowanie miejsca zbliżającym się pojazdom – to zachowania łatwe do spełnienia i dające szansę uniknięcia tragicznych konsekwencji wypadków drogowych.
źródło: KP Policji w D.T.