Ambasador Chorwacji na Powiślu
6 listopada 2016 r., w powiecie dąbrowskim gościła Andrea Bekić Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce, która przybyła na uroczystości patriotyczne ku czci chorwackich żołnierzy poległych podczas I wojny światowej, spoczywających na cmentarzu w Ujściu Jezuickim. Było to już drugie spotkanie przy mogiłach poległych żołnierzy.
Pierwsze odbyło się przed dwu laty, 2 listopada 2014 roku.
Na uroczystości zgromadzili się przedstawiciele chorwackiej ambasady, parlamentarzyści, samorządowcy, księża, nauczyciele, delegacja 16 batalionu powietrznodesantowego w Krakowie, młodzież szkolna oraz mieszkańcy gminy Gręboszów, m.in.: Andrea Bekić Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce wraz z małżonkiem Darko Berkiciem, dr Ivica Pančić pełnomocnik prezydenta miasta Zagrzebia ds. Uczczenia 100. Rocznicy Wybuchu Pierwszej Wojny Światowej, prof. dr Jevgenij Paščenko wykładowca na wydziale Filozoficznym Uniwersytetu w Zagrzebiu, płk rezerwy Walentino Rajković ze Stowarzyszenia Chorwackich Inwalidów Wojennych Wojny Domowej, płk rezerwy Nikola Tominac ze Stowarzyszenia 1914-1918, płk. rezerwy Dragan Umičević International Police Association, komandor Andrija Ljulj – Attasze Wojskowy Republiki Chorwacji, Wiesław Krajewski poseł na Sejm RP, Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski, Bogdan Bigos wiceprzewodniczący Rady Powiatu Dąbrowskiego, Andrzej Szpunar dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie wraz z zastępcą ds. Naukowych Januszem Koziołem, ks. prałat dr Ryszard Banach, ks. Wiesław Babiarz proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Gręboszowie, Franciszek Dymon przewodniczący Rady Gminy Gręboszów, Jerzy Misterka dyrektor Zespołu Szkół w Gręboszowie oraz Wiesław Lizak dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie.
Ambasador Republiki Chorwacji swoją wizytę na Powiślu rozpoczęła od spotkania z Tadeusz Kwiatkowskim starostą dąbrowskim, Krystyną Świętek wójtem gminy Gręboszów oraz ks. Wiesławem Babiarzem proboszczem gręboszowskiej parafii.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji żołnierzy poległych podczas I wojny światowej, której przewodniczył ks. prałat dr Ryszard Banach w koncelebrze ks. Wiesława Babiarza proboszcza gręboszowskiej parafii. Po eucharystii wszyscy udali się na cmentarz wojenny nr 251 w Ujściu Jezuickim, gdzie odbyły się główne uroczystości upamiętniające żołnierzy chorwackich poległych podczas I wojny światowej, walczących w szeregach armii austrowęgierskiej podczas tego krwawego konfliktu.
Apel patriotyczny rozpoczął się od odegrania hymnów Republiki Chorwackiej i Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie głos zabrała Krystyna Świętek wójt gminy Gręboszów, która powitała na gościnnej ziemi Powiśla wszystkich zgromadzonych. Przybliżyła również historię żołnierzy, których szczątki spoczywają na tym cmentarzu.
Szanowni Państwo, spotykamy się po raz kolejny w tym historycznym miejscu, jakim jest cmentarz wojenny nr 251. To tutaj, co rok przybywają mieszkańcy parafii Gręboszów, szczególnie mieszkańcy Ujścia Jezuickiego, aby w modlitwie i refleksji uczcić pamięć spoczywających na tym cmentarzu około 130-stu chorwackich żołnierzy, poległych podczas pierwszej wojny światowej. To dla nas ogromny zaszczyt, że dzisiejsze spotkanie po raz drugi ma charakter międzynarodowy, oraz odbywa się z udziałem przedstawicieli Wojska Polskiego. Żołnierze, których mogiły znajdują się tutaj, w naszej gminie, walczyli, jak wielu w tamtym czasie w interesie obcych mocarstw oraz na obcej ziemi. Ze strony Republiki Chorwacji, oraz nas Polaków, należą im się: cześć, pamięć, szacunek, a także symbole państwowe, jakimi są hymn oraz chorwacka flaga. Obecność Pani Ambasador na terenie naszej gminy, daje dowód wielkiego patriotyzmu i szacunku Pani, dla wartości narodowych i historycznych Republiki Chorwacji.- mówiła wójt Krystyna Świętek.
Podziękowała również wszystkim za obecność w tej podniosłej uroczystości, będącej wyrazem pamięci o ofiarach konfliktów zbrojnych. Podkreśliła ile bólu i cierpienia niosą za sobą. Zwróciła się również do Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce podkreślając, że jesteśmy wspólnie solidarni i powiązani ze sobą, pamiętając o wielu tragicznych wydarzeniach, które spotkały nasze ojczyzny w minionym stuleciu.
Następnie ambasador dr Andrea Bekić wygłosiła przemówienie okolicznościowe, w którym wyraziła swoją wdzięczność dla wszystkich mieszkańców gminy Gręboszów za pamięć i opiekę nad cmentarzem wojennym, na którym spoczywają jej rodacy.
Drodzy polscy przyjaciele, proszę mi pozwolić, że wszystkim państwu najserdeczniej podziękuję za przybycie tutaj, na cmentarz wojskowy w Ujściu Jezuickim, gdzie zebraliśmy się, żeby wspólnie wspominać wszystkie tragiczne ofiary I Wojny Światowej i pomodlić się za ich dusze, a także za przyszłość bez konfliktów i wojen. Na cmentarzu wojennym nr 251 w Ujściu Jezuickim, poza żołnierzami innych narodowości, pochowani są żołnierze 31 batalionu Strzelców Polowych z Zagrzebia, z których zidentyfikowano 133 osoby. Na ich ślad pomogli nam trafić chorwaccy badacze i Zastępca Dyrektora do Spraw Naukowych Muzeum Okręgowego w Tarnowie. – mówiła ambasador.
Podziękowała mieszkańcom gminy Gręboszów za to, że z troską i uczuciem opiekują się mogiłami poległych żołnierzy. Podkreśliła również, że jeżeli cokolwiek dobrego mogło wyniknąć z wojennej tragedii przed stu laty na terenie tego pięknego miejsca, którym jest powiat dąbrowski, to jest to przyjaźń, którą Chorwaci i Polacy, budują poznając naszą wspólną historię, ale także poprzez osobiste kontakty dzisiaj, tutaj.
Podczas uroczystości głos zabrał także Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski.
Jest mi niezmiernie miło, że jako gospodarz powiatu dąbrowskiego mogę uczestniczyć w dzisiejszej uroczystości uczczenia pamięci chorwackich żołnierzy walczących w szeregach armii austrowęgierskiej i poległych na naszej ziemi podczas I wojny światowej. – mówił starosta.
Starosta zwracając się do uczestników podkreślił, że teraz nie musimy zbrojnie walczyć o niepodległość, ale musimy pamiętać, że nie jest to stan permanentny, choć powinien taki być w naszych umysłach i sercach, bo to daje nam siłę do codziennej walki o lepsze jutro, a także do pracy dla dobra naszych Ojczyzn.
Walczmy zatem każdego dnia, abyśmy żyli w krajach bezpiecznych, uczciwych, sprawiedliwych i dbających o dobro wszystkich obywateli. Dbajmy o naszą tożsamość kulturową, o nasze tradycje i o nasz język. Nie wstydźmy się tego co nasze, chociaż wszyscy jesteśmy Europejczykami, to w różnorodności wszystkich państw członkowskich drzemie siła Unii Europejskiej. – zaznaczył gospodarz naszego powiatu.
Przemówienia okolicznościowe wygłosili również: dr Ivic Pančić pełnomocnik prezydenta Miasta Zagrzebia oraz Wiesław Krajewski poseł na sejm RP. Zwieńczeniem tej uroczystości było symboliczne złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy przez przybyłe delegacje i mieszkańców. Wartę honorową podczas apelu pełniła delegacja 16 batalionu powietrznodesantowego w Krakowie.
Starostwo Powiatowe w DT/mags