Dzisiaj:
Środa, 18 grudnia 2024 roku
Bogusław, Gracjan, Gracjana, Laurencja, Wilibald, Wszemir

AKCJA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA „ŻONKILE”

22 kwietnia 2022 | Brak komentarzy

Od 2016 roku Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej włącza się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Celem akcji jest zachowanie pamięci i edukowanie na temat powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 79 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku.

Dlaczego żonkil stał się symbolem powstania? Wiąże się to z osobą Marka Edelmana, ostatniego dowódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, która razem z Żydowskim Związkiem Wojskowym zorganizowała zbrojny opór przeciw nazistom. Edelman był jednym z nielicznych ocalałych i po wojnie 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów, zazwyczaj były to żonkile. Papierowe kwiaty rozdawane były czytelnikom, którzy odwiedzili Dział dla Dorosłych i Młodzieży MBP w dniu 19 kwietnia br.

Hasłem tegorocznego wydarzenia była miłość. Marek Edelman pytał w książce pt. „I była miłość w getcie”: „Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość? Dlaczego nikogo to nie interesuje?„. Wspólnie z młodzieżą w oparciu o reportaż autorstwa Anny Bikont „Miłość w getcie. Irena Sendlerowa i Adam Celnikier”, staraliśmy się odpowiedzieć m.in. na te pytania. W tych rozważaniach towarzyszyła nam rzeczywistość i codzienność warszawskiego getta opisana w tekście. Dziś, gdy za naszą wschodnią granicą znów giną niewinni ludzie udział w akcji nabiera także charakteru solidarności ze wszystkimi, którzy doświadczają dramatu wojny. W rocznicę wybuchu powstania, 19 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości. Rozmawiając z młodymi ludźmi o trudnej i bolesnej przeszłości uwrażliwiamy ich na krzywdę drugiego człowieka oraz ukazujemy konieczność przeciwstawiania się złu i stygmatyzacji innych przez wzgląd na ich poglądy, pochodzenie czy wyznanie. W Dąbrowie Tarnowskiej przed II wojną światową mieszkało wielu Żydów, którzy wspólnie tworzyli kulturę, społeczność i atmosferę naszego miasta. O nich również chcemy pamiętać.

W warsztatach przeprowadzonych na podstawie materiałów przygotowanych przez Centrum Edukacyjne Muzeum POLIN udział wzięli uczniowie klasy Id z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki oraz uczniowie klasy II Technikum Informatycznego Zespołu Szkół im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej. Żonkil to symbol pamięci, a hasłem akcji są słowa „Łączy nas pamięć”. W tym roku odbyła się już dziesiąta, jubileuszowa edycja akcji.


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)