Dzisiaj:
Sobota, 23 listopada 2024 roku
Adela, Erast, Felicyta, Klemens, Klementyn, Orestes, Przedwoj

AKCJA PAMIĘCI O 14 CZERWCA

12 czerwca 2021 | Brak komentarzy

Tarnowscy patrioci wystosowali apel do polityków i mediów z prośbą, aby podjąć wszelkie starania, mające na celu wyeksponowanie w jak największym stopniu w przestrzeni publicznej symbolu ‘czerwonego trójkąta z literą P”.

To znak, który otrzymywali przybywający do niemieckich obozów zagłady Polacy. Miał stać się znakiem hańby dla przedstawicieli okupowanego, umęczonego narodu polskiego.

Wiążą to wydarzenie z datą 14 czerwca. To właśnie w tym dniu 1940 roku z tarnowskiego więzienia wyruszył pierwszy zorganizowany transport więźniów do KL Auschwitz.

Najniższe z szacunków wskazują, że KL Auschwitz pochłonął co najmniej 1,1 mln osób: około 960 tys. Żydów z całej Europy (w tym ponad 300 tysięcy obywateli polskich pochodzenia żydowskiego), około 75 tys. Polaków ze 150 tys. deportowanych, 21 tys. Romów, 15 tys. jeńców radzieckich i około 10 – 15 tys. więźniów innych narodowości.

Przez pierwsze dwa lata do obozu trafiali głównie Polacy, przede wszystkim zaangażowani w ruch oporu, w tym inteligencja, młodzież i harcerze. Wysyłani byli do obozu także za pomoc Żydom, albo w wyniku łapanek ulicznych, powszechnie stosowanych przez Niemców form terroru w ramach tzw. odpowiedzialności zbiorowej. Od połowy 1942 roku, w rezultacie ustaleń najwyższych funkcjonariuszy aparatu III Rzeszy, podczas konferencji w Wannsee, KL Auschwitz II Birkenau stał się centrum tzw. „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” (Endlösung der Judenfrage).

W ten weekendu i podczas poniedziałkowych uroczystości pod Pomnikiem I Transportu do Auschwitz współpracujące organizacje młodzieżowe, w tym harcerze z ZHR przeprowadzą na ulicach Tarnowa akcję wręczania przechodniom /przyklejania do odzieży/ kilku tysięcy foliowych emblematów w kształcie trójkąta z literą P.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)