Dzisiaj:
Poniedziałek, 23 grudnia 2024 roku
Dagobert, Mina, Sławomir, Sławomira, Wiktoria

Agresywni sprawcy przemocy w rodzinie odizolowani

24 stycznia 2014 | 1 komentarz

Agresywni sprawcy przemocy w rodzinie skutecznie odizolowani. Obecnie będą przebywać w areszcie. Wskazówki dla ofiar przemocy. 

W bieżącym roku dąbrowscy policjanci dokonali zatrzymania dwóch agresywnych sprawców przemocy w rodzinie, którzy za swoje zachowania będą przebywać w areszcie odizolowani od pozostałych członków rodziny.

Policjanci Wydziału Prewencji  11 stycznia dokonali zatrzymania 36-letniego mieszkańca Gminy Dąbrowa Tarnowska, który pod wpływem alkoholu wywołał awanturę domową podczas, której pobił swojego ojca oraz groził swojemu bratu pozbawieniem życia przy użyciu noża. W stosunku do policjantów podejmujących interwencję kierował groźby pozbawienia życia, jeżeli nie zostawią go w spokoju, znieważając ich przy tym używając słów obelżywych i wulgarnych. Zatrzymanemu przedstawiono zarzuty uszkodzenia ciała, kierowania gróźb karalnych pozbawienia życia lub zdrowia oraz stosowanie gróźb bezprawnych pozbawienia życia lub zdrowie celem zmuszenia policjantów od zaniechania czynności służbowej oraz ich znieważenia. Sąd na wniosek Prokuratora zastosował wobec agresywnego mężczyzny trzymiesięczny areszt. Podejrzany nie był wcześniej karany. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 3.

Dzień później dąbrowscy policjanci zatrzymali 45-letniego mieszkańca Gminy Olesno, który znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoim ojcem, matką oraz siostrą. Mężczyzna wielokrotnie w trakcie awantur używał siły wobec członków rodziny min. popychając ich, szarpiąc za ubranie, grożąc pozbawieniem życia lub zdrowia używając pod ich adresem słów uważanych powszechnie za obelżywe. Często zakłócał spoczynek nocny i groził nawet spaleniem domostwa. Jak ustalono na podstawie przesłuchań świadków takie zachowanie mężczyzny miało miejsce od stycznia 2009 roku. Śledczy przedstawili sprawcy zarzut psychicznego oraz fizycznego znęcania się nad członkami rodziny, za co grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5. Wobec podejrzanego Sąd zastosował trzymiesięczny areszt.

W 2013 roku w powiecie dąbrowskim wobec sprawców przemocy w rodzinie zastosowano 9 tymczasowych aresztów. W bieżącym roku już dwukrotnie zastosowano taki środek zapobiegawczy. Wobec eskalacji tego typu zjawiska poniżej prezentujemy kilka ważnych kwestii z tym związanych.

Zatrzymanie sprawców przemocy w rodzinie przez Policję.

W kodeksie postępowania karnego znajdują znowelizowane podstawy do zatrzymania osoby podejrzanej przez policję jako sprawcy przemocy w rodzinie. Funkcjonariusze mają prawo zatrzymać prawdopodobnego sprawcę przemocy w rodzinie na podstawie z art. 244§1a k.p.k. jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełnił on przestępstwo z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej, a zachodzi obawa, że ponownie popełni przestępstwo z użyciem przemocy wobec tej osoby, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa grozi. Jeżeli podejrzenie się potwierdzi, sprawcy zostaną przedstawione zarzuty i mogą w stosunku do niego zostać zarządzone środki zabezpieczające z tymczasowym aresztowaniem i nakazem opuszczenia lokalu włącznie.

Procedura karna przewiduje również, że policja nie ma wyboru i musi zatrzymać osobę podejrzaną, jeśli przestępstwo z użyciem przemocy wobec osób wspólnie zamieszkujących zostało popełnione przy użyciu broni palnej, noża lub innego niebezpiecznego przedmiotu na podstawie z art. 244§1b k.p.k. Musi istnieć tutaj jednocześnie obawa, że sprawca ponownie popełni przestępstwo z użyciem przemocy wobec osoby wspólnie zamieszkującej, zwłaszcza, gdy popełnieniem takiego przestępstwa grozi.

Procedura „Niebieskiej Karty”

Patrol policji wezwany na interwencję związaną z awanturą domową ma obowiązek założenia „Niebieskie Karty” w razie stwierdzenia przemocy w rodzinie. Wezwanie do przemocy w rodzinie może pochodzić od osoby, która jest jej ofiarą. Jeżeli jest to sytuacja zagrażająca życiu najpierw podajemy adres, ponieważ w momencie kiedy wypadł by ofierze z ręki telefon, rozładował, ktoś by go odebrał czy straciłby przytomność, będzie wiadomo, gdzie skierować pomoc. Gdy policja dociera na miejsce zastraszona ofiara często zaprzecza, że doszło do przemocy. Obowiązkiem policjanta jest zrobić umiejętne rozpoznanie. Po zachowaniu bardzo często można się zorientować czy doszło do jakieś zdarzenia czy też nie. Co natomiast bardzo istotne, osobie, która jest ofiarą, a także sprawcy policjant przekazuje informację jaka jest kara za określone przewinienie.

Co w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie? Zakładana jest wtedy „Niebieska Karta”, która następnie zostaje skierowana do zespołu interdyscyplinarnego, gdzie grupa specjalistów w toku zbierania informacji i spotkań z ofiarą oraz sprawcą oceni czy w danej rodzinie dochodzi do przemocy w rodzinie czy tez nie. W ramach procedury „Niebieskiej Karty” obowiązkiem policji jest sprawowanie nadzoru i wspieranie danej rodziny. Zwykle dzielnicowy regularnie w jej ramach sprawdza jak kształtuje się sytuacja w rodzinie dotkniętej przemocą i w razie potrzeby bezpośrednio reaguje. Odwiedziny w miejscu zamieszkania mogą składać także pracownik ośrodka pomocy społecznej albo kurator.

Pamiętajmy, że pomocą w przypadkach zaistnienia przemocy w rodzinie oprócz instytucji organów ścigania tj. Policji, Prokuratury czy Sądu Rodzinnego zajmuje się Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przy Starostwie Powiatowym oraz Miejskie i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej.

*Ośrodki Pomocy Społecznej na terenie powiatu dąbrowskiego:

MGOPS Dąbrowa Tarnowska, tel. 14 642-29-15

GOPS Szczucin, tel. 14 644-31-22

GOPS Bolesław, tel. 14 641-50-18

GOPS Mędrzechów, tel. 14 644-24-23

GOPS Olesno, tel. 14 641-10-82

GOPS Gręboszów, tel. 14 641-60-27

GOPS Radgoszcz, tel. 14 641-46-60

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, tel. 14 642-44-15

źródło: KP Policji w Dąbrowie T.

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 11 maja 2014 o 23:28
    Izka :
    stop przemocy domowej! trzeba reagować natychmiast! warto wiedzieć jakie kroki podejmować na ścieżce prawnej: http://www.eporady24.pl/przemoc_domowa_naganne_zachowanie_brata,pytania,6,198,9185.html tylko to jest droga do sukcesu w takich sprawach
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)