Biblioteka – miejsce zasobów wiedzy i kultury
Miejska Bibliotek Publiczna im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z partnerami tj. Bibliotekami Gminnymi z Bolesławia, Mędrzechowa i Olesna uczestniczyła w drugich warsztatach planowania i rozwoju biblioteki w ramach II rundy Programu Rozwoju Bibliotek.
To dwudniowe spotkanie (31.01 – 01.02.2012) odbyło się, jak poprzednio, w pięknej, zimowej scenerii , w Lipnicy Górnej, zaś temat szkolenia brzmiał „Biblioteka – miejsce zasobów wiedzy i kultury”.
Pod okiem naszego trenera, p. Ewy Chromniak, w sposób aktywny i twórczy pracowaliśmy nad odpowiedziami na pytania:
– W jaki sposób można poznać lokalne środowisko i jaka siła w nim tkwi?
– Kto i jakie potrzeby zgłasza do biblioteki?
– Po czym można poznać, że ludzie mają potrzeby? Jak się o tym dowiedzieć?
– Jakie są potrzeby społeczności i jakie deficyty można wyróżnić analizując pobliskie środowisko ?
– Czy biblioteka ma prawo do kreowania tych potrzeb? W jaki sposób?
Ponadto wypracowaliśmy wspólnie z innymi uczestnikami sposoby kreowania świadomego uczestnictwa w kulturze, zaspakajania obecnych potrzeb, integrowania środowiska i dróg szukania grup współpracy użytkowników z biblioteką w celu uzupełnienia deficytów.
Praca indywidualna, w grupie naszych bibliotekarzy tudzież na zasadzie współpracy i wymiany poglądów z pracownikami z innych bibliotek pozwoliła wyklarować formy diagnozy potrzeb najbliższego środowiska, określaliśmy je za pomocą badania satysfakcji czytelników poprzez ankietę, wywiadu indywidualnego, także w grupie za pomocą metody -FOCUS oraz zastanawialiśmy się nad zastosowaniem tzw. CYKLU KOLBA w pracy z użytkownikami biblioteki.
Wszystko to sprawiło, że na podstawie nowej wiedzy, świeżych doświadczeń i praktycznych zajęć fantastycznie prowadzonych przez naszego trenera mogliśmy uzupełnić wyniki wcześniejszej pracy dąbrowskiego, bibliotecznego zespołu, a mianowicie analizę SWOT zawierającą mocne i słabe strony naszej biblioteki, jak również jej szanse i zagrożenia te wewnętrzne, jak również zewnętrzne. Ponadto mogliśmy przyjrzeć się dotychczas wypracowanej Wizji i Misji Biblioteki ze zwróceniem uwagi na rozwój przestrzeni dla aktywności każdej z grup użytkowników. Warto nadmienić, że w tych warsztatach brały udział dwie całkiem oddzielne grupy bibliotekarzy prowadzone przez innych trenerów.
Integracyjne spotkanie się obu zespołów było okazją do wymiany cennych poglądów na temat specyfiki pracy w innych regionach naszego województwa. W roli przyjaciela biblioteki w warsztatach uczestniczył także zastępca burmistrza p. Marek Minorczyk, z którym skonsultowaliśmy wstępne efekty pracy na rozwojem biblioteki, a w trakcie zajęć służył radą i prezentował naszą gminę w zakresie działań oświatowo-kulturalnych.
źródło: MBP w Dąbrowie Tar.