Konsultacje u Ministra Sprawiedliwości
Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin zaprosił samorządowców do Warszawy na konsultację projektu zmian w strukturze Sądów Rejonowych. W dniu 18 stycznia br. odbyła się konsultacja z samorządowcami z województw; małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i śląskiego.
W spotkaniu brał udział Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek i Wicestarosta Robert Pantera. Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie zniesienia ponad 100 sądów rejonowych i utworzenia w dotychczasowych siedzibach, wydziałów zamiejscowych, wywołał falę protestów, rezolucji i oświadczeń strony samorządowej.
Samorządowcy boją się marginalizacji małych ośrodków powiatowych, utrudnienia dostępu do sądów dla mieszkańców terenów odległych od siedziby sądów rejonowych.
Padały pytania o funkcjonowanie wydziałów ksiąg wieczystych i o pracę kuratorów sądowych. Samorządowcy pytali Ministra wprost o cel tej reformy i o jej uzasadnienie, pytano dlaczego za kryterium reorganizacji przyjęto liczbę etatów sędziowskich a nie faktyczną ilość spraw przypadającą na 1 etat orzeczniczy, czas rozpatrywania spraw i koszty z tym związane?
Minister Gowin i jego współpracownicy przedstawili zebranym dane statystyczne w wymiarze ogólnopolskim. Z zaprezentowanych liczb wynika, że w Polsce funkcjonuje 321 sądów rejonowych, które zatrudniają 6990 sędziów. Liczba etatów sędziowskich wykazuje olbrzymie dysproporcje; od 4 do 137 etatów. Około 70 % sądów rejonowych ma obsadę do 15 etatów sędziowskich. Zdaniem Ministra trzeba skrócić o 1/3 czas rozpatrywania spraw. Chodzi o lepszą efektywność polskich sądów. Reforma była przygotowywana od kilku lat i teraz nadszedł czas wdrożyć nowe rozwiązania. Zdaniem szefa resortu, reorganizacja ma przynieść poprawę efektywności i to jest głównym celem a nie efekty ekonomiczne. Reorganizacja ma pozwolić lepiej wykorzystać etaty sędziowskie.
Ta argumentacja nie przekonała samorządowców, którzy poprosili Ministra Gowina o odpowiedzi pisemne na przesłane zapytania, rezolucje lub uchwały. Jeśli w niektórych małych sądach jest mało spraw w stosunku do etatów, to należy te sprawy uregulować w drodze służbowej a nie przez likwidację sądów – argumentowali samorządowcy. Minister Sprawiedliwości obiecał głęboką analizę przesłanych wystąpień i odpowiedź pisemną wraz z danymi statystycznymi. Powiedział, że nie wyklucza przyjęcia niektórych argumentów, ale jest zdecydowany podpisać rozporządzenie pod koniec lutego br. Jeśli tak się stanie , to reorganizacja nastąpi od 1 lipca br.
Przypominamy, że do Ministra Sprawiedliwości skierowane zostały zapytania od Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej oraz apel od Zarządu Powiatu. Rezolucje trafiły też do parlamentarzystów z okręgu tarnowskiego.
Dotychczasowy projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości zakłada zniesienie Sądu Rejonowego w Dąbrowie Tarnowskiej i utworzenie w dotychczasowej siedzibie, zamiejscowych wydziałów Sądu Rejonowego w Tarnowie. Chodzi tu o następujące wydziały; cywilny, karny , rodzinny i nieletnich. Dąbrowski Sąd Rejonowy ma bardzo dobrą efektywność i dużą liczbę spraw w przeliczeniu na 1 etat sędziowski. W niektórych wskaźnikach ma większe obciążenie niż Sąd Rejonowy w Tarnowie. Po co więc ta reorganizacja?
źródło: UM w Dąbrowie Tar.