Rycerze w Oleśnicy
Ten wieczór we wsi Oleśnica był szczególnie mglisty. Biały wilgotny tuman ukrył wszelkie ślady cywilizacji – rozmyły się światła i kształty domostw i nie widać było prawie końca wyciągniętej ręki…
Lecz na śmiałków gotowych przebić się przez tą nieziemską zasłonę czekała nagroda – oto czas nagle cofnął się o kilka wieków i na bagnie wśród pól wyrosła potężna wieża rycerska. U jej stóp przy zachęcającym swym ciepłem ognisku zasiedli ówcześni mieszkańcy tych ziem.
Tutejszy grododzierżca wraz z małżonką toczyli dysputę z siostrą klaryską do chwili gdy nadciągnął księże Sławomir z Tarnowa wraz ze zbrojnymi. To oni uświetnić mieli pokazem walk rycerskich przybycie gości z odległych krain. Refleksy ognia pełzały po ich hełmach i mieczach poruszających się w takt zadawania i parowania ciosów. Wreszcie przyszedł czas na oprowadzanie gości po komnatach czterokondygnacyjnej wieży wypełnionych drgającymi światłami świec. Na koniec grododzierżca z eskortą odprowadził przybyłych do głównego gościńca, którym podążyli w dalszą podróż.
Tak przebiegała kolejna impreza z cyklu rekonstrukcji historycznych organizowanych wspólnymi siłami Bractw Rycerskich – Tarnowskiego i Dąbrowskiego dowodzonych przez Sławomira Batora oraz właścicieli grodu budowanego we wsi Oleśnica k. Dąbrowy Tarnowskiej Andżeliki i Wojciecha Maniak.
Tym razem jej adresatami byli goście z Niemiec, Włoch, Węgier i Rumunii przybyli na zaproszenie Starostwa Dąbrowskiego w ramach czwartego spotkania partnerów projektu „In tune with Europe” współfinansowanego z programu Komisji Europejskiej „Europa dla Obywateli”. Sprzymierzeńcem była również pogoda dająca tak niesamowite efekty optyczne.