Dzisiaj:
Środa, 5 lutego 2025 roku
Adelajda, Agata, Aga, Albin, Izydor, Jakub, Jan, Justynian, Paweł, Piotr, Strzeżysława

150 UCZNIÓW ZWIEDZIŁO MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W WIŚLICY

5 lutego 2025 | Brak komentarzy

Było to możliwe za sprawą drugiego etapu projektu „750. rocznica nadania kasztelanowi Świętosławowi herbu Gryf ziem okolicznych przez księcia Bolesława V Wstydliwego”.

Młodzież zwiedzająca ten oddział Muzeum Narodowego w Kielcach zgodnie orzekła, że „było nawet fajniej, niż na Wawelu”.

Pierwszym etapem projektu, współfinansowanego ze środków Województwa Małopolskiego, był ubiegłoroczny turniej rycerski pod Wieżycą. Na turniej za sprawą gmin Olesno, Żabno i Dąbrowa Tarnowska, które zapewniły autokary, przybyli uczniowie ze szkół, którzy później – w ramach drugiego etapu projektu – zwiedzali zmodernizowane Muzeum Archeologiczne w Wiślicy, tamtejszą kolegiatę z 1350 r. z tzw. „Madonną Łokietkową” oraz brali udział w warsztatach tworzenia średniowiecznych ozdób poprzedzonych krótką prelekcją o biżuterii – początkach powstawania tejże i funkcjach, które pełniła.

W ramach drugiego etapu projektu odbyły się trzy wyjazdy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, młodzieży z Sieradzy i Otfinowa w gminie Żabno oraz z Olesna. Autokary dla uczniów zapewniły poszczególne gminy, zaś Bractwo Rycerskie „Poczet Bagiennych z Wieżycy” sfinansowało z pieniędzy pozyskanych z płatnych pokazów historycznych zwiedzanie muzeum oraz warsztaty i zajęcia edukacyjne. Warsztaty i zajęcia dotyczące historii biżuterii od czasów prehistorycznych po średniowiecze cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród uczniów, zwłaszcza, że własnoręcznie wykonywali biżuterię na wzór tej ze średniowiecza.

W wyjazdach z uczniami uczestniczyli: dowódca Bractwa Wojciech Maniak oraz bractwowy skryba red. Urszula Skórka.

Warsztaty i zajęcia prowadzone były wspólnie, zaś w zwiedzaniu zmodernizowanego muzeum oraz Bazyliki Narodzenia NMP (pod którą znajduje się ekspozycja muzealna) uczniowie byli podzieleni na grupy zwiedzając obiekty naprzemiennie. Po kolegiacie oprowadzał młodzież szkolną Wojciech Maniak, odtwarzający w bractwie rycerskim postać kasztelana wojnickiego i wiślickiego Świętosława herbu Gryf. Kasztelan ten pracował w Wiślicy w latach 1285 – 1288. W tym samym czasie uczniowie z drugiej grupy z przewodniczką muzealną, nauczycielami i Urszulą Skórką oglądali z zaciekawieniem ekspozycję w podziemiach wiślickiej kolegiaty.

Muzeum, które zmodernizowano kosztem prawie 28 mln zł zachwyca i jest obowiązkowym punktem zwiedzania każdego miłośnika historii. Warto je zobaczyć, gdyż po modernizacji prezentuje światowy poziom ekspozycyjny. Poza tym jest jednym z tylko 10 miejsc na świecie, gdzie znajduje się – tu akurat najlepiej zachowana – płyta orantów [osób modlących się – red.], jedyna znajdująca się „in situ”, wokół której powstało muzeum, a nie na odwrót, jak to ma miejsce w innych światowych obiektach.

Trwają rozmowy w sprawie organizacji jubileuszowego, dziesiątego turnieju rycerskiego pod Wieżycą. Podobnie jak w zeszłym roku projekty o dofinansowanie będą składane przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego, a realizatorem będzie Poczet Bagiennych z Wieżycy.

us

Galeria zdjęć


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)