Dzisiaj:
Poniedziałek, 28 października 2024 roku
Judy, Szymona, Tadeusza, Wszeciecha

PYŁ W MIEJSCU PRACY – JAKIE KONSEKWENCJE NIESIE DLA ZDROWIA CZŁOWIEKA?

24 października 2024 | Brak komentarzy

Artykuł partnera
Pyły stanowią jedno z podstawowych zagrożeń, z jakimi mamy do czynienia w środowiskach pracy przemysłowej. Według licznych badań, tego typu zanieczyszczenia należą do jednych z najczęstszych zagrożeń, jakie wiążą się ze środowiskiem pracy – są bowiem w stanie spowodować liczne powikłania zdrowotne.

Płuca człowieka nie są stworzone do tego, by radzić sobie z mikroskopijnym pyłem, dlatego nawet jego niewielka ilość może okazać się naprawdę niebezpieczna i ostatecznie doprowadzić do wystąpienia pylicy, która objawia się dusznościami, mocnym kaszlem, odkrztuszaniem ropnej wydzieliny, a także ostrą niewydolnością oddechową.

Poznaj lepiej rodzaje pyłów, jakie mogą bytować w miejscu pracy, a także dowiedz się więcej na temat tego, jak sobie z nimi radzić.

Rodzaje pyłów występujących w środowisku pracy i ich charakterystyka

Pyły występujące w środowisku pracy mogą różnić się między sobą pochodzeniem, natężeniem, a także poziomem toksyczności dla organizmu człowieka. Do szczególnie niebezpiecznych zanieczyszczeń zalicza się pyły kwarcowe i azbestowe – oceniane jako wysoko rakotwórcze, mogą spowodować nieodwracalne zmiany w ludzkim organizmie, podobnie jak pyły złożone z ołowiu, kadmu, manganu czy wandanu; nie tylko uszkadzają one płuca, lecz również wpływają na inne narządy, jak na przykład wątrobę. Na pyły toksyczne lub rakotwórcze bardzo często narażeni są pracownicy, którzy zajmują się spawalnictwem. Oprócz tego, możemy wyróżnić także pyły alergiczne, zazwyczaj pochodzące od roślin lub zwierząt. Zazwyczaj występują one podczas sprzątania, mogąc doprowadzać do rozwoju pleśni i innych szkodliwych mikroorganizmów, które następnie powodują u człowieka reakcje alergiczne. Szczególnie groźny jest pył drzewny – dębowy oraz bukowy. Osoby długotrwale narażone na przebywanie w jego otoczeniu są szczególnie narażone na raka układu oddechowego.

Szkodliwość pyłów ocenia się na podstawie kilku parametrów. Szczególną uwagę zwraca się na ich skład, wielkość cząstek (im mniejsze tym bardziej niebezpieczne dla organizmu), stężenia w powietrzu, a także czasie ekspozycji. Aby stwierdzić stopień zagrożenia oraz ryzyka zawodowego występującego w danym miejscu, bardzo często dokonuje się oceny NSD, czyli najwyższego dopuszczalnego stężenia. Dzięki niej możliwe jest wskazanie, jaki poziom ryzyka niesie stężenie pyłu w danym środowisku pracy. Na podstawie oceny NSD da się sklasyfikować ryzyko jako małe, średnie lub duże i na podstawie uzyskanych informacji dobrać adekwatne środki ochrony przeciw niebezpiecznemu działaniu pyłów.

Filtry przemysłowe – odpowiedź na zagrożenie nadmiernym zapyleniem w środowisku pracy 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ochrona zdrowia i życia pracowników w miejscu pracy należy do obowiązków pracodawców. Dotyczy to również wdrażania działań profilaktycznych, takich jak zmianę technologii produkcji, izolację pomieszczeń, a także zaopatrywanie pracowników w środki ochrony indywidualnej. Szczególnie popularnym rozwiązaniem, które znalazły swoje zastosowanie w obiektach przemysłowych, są filtry powietrza. Oferuje je między innymi firma BITEKO. Na swojej stronie internetowej sprzedawca nie tylko prezentuje swoje produkty, lecz także dzieli się certyfikatami potwierdzającymi ich użyteczność. Głównym zadaniem filtrów powietrza jest przede wszystkim ochrona pracowników zakładów produkcyjnych przed nadmierną ilością pyłów. Niektóre rodzaje filtrów powietrza są także odpowiedzialne za ochronę środowiska przed zanieczyszczeniami jakie wydostają się z zakładów produkcyjnych, zaś inne chronią maszyny oraz narzędzia przed gromadzeniem się na ich powierzchni szkodliwych pyłków, jakie mogłyby znacznie je uszkodzić. Dobór odpowiednich filtrów to gwarancja zminimalizowania ryzyka doświadczania przez pracowników negatywnych skutków osiadania się pyłów w ich organizmie – tym sposobem znacznie podnosząc poziom bezpieczeństwa w miejscu pracy.