W GMINIE: PIERWSZA SESJA NOWEJ KADENCJI RADY
Pierwsza sesja Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej kadencji 2024 – 2029 ukonstytuowała nową radę. Przewodniczącym został dotychczasowy radny pełniący tę funkcję w minionych kadencjach, Wiesław Mendys.
Stanowiska wiceprzewodniczących objęli: Bernadetta Mrówka oraz – zaproponowany przez radnego Niezależnych – Paweł Mikos, który zdobył w tych wyborach rekordową liczbę głosów.
Podczas pierwszej sesji rady miejskiej nowej kadencji 2024 – 2029 radni złożyli ślubowanie i otrzymali zaświadczenia.
W drodze tajnego głosowania wybrano prezydium rady. Przegłosowano także przewodniczących wszystkich stałych Komisji Rady Miejskiej, a radni wpisali się w skład poszczególnych komisji – każdy radny ma obowiązek obradować w przynajmniej jednej z nich.
Przewodniczącym Komisji Budżetu, Strategii Rozwoju Gminy został wybrany Mirosław Jastrząb.
Komisję Oświaty, Kultury i Wychowania obejmie Józefa Borowska-Marciniak.
Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Rekreacji będzie przewodniczyć nowa radna, dotąd sołtys, Bogusława Bator.
Komisję Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska obejmie radna – seniorka Józefa Taraska, która poprowadziła też pierwsze obrady rady aż do wyboru przewodniczącego.
Do Komisji Rewizyjnej rady miejskiej powołano trzech członków: nową radną, dyrektor dąbrowskiego PUP, Mariolę Kobos (przewodnicząca), Pawła Kądzielawę i Stanisława Ryczka.
Do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji przystąpili: Zygmunt Kułaga (przewodniczący), Mariola Kobos, Bartłomiej Drożdż.
Odrębną uchwałą wyznaczono członków Zgromadzenia Związku Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji. Mogło tam znaleźć się pięciu radnych, gdyż szóstym, stałym członkiem jest burmistrz. Zgłoszono w sumie siedmiu przedstawicieli, ale Dariusz Lizak nie wyraził zgody, zaś za Andrzejem Gizą głosowało 9 radnych, przeciw – 11. Do Zgromadzenia weszli: Stanisław Ryczek, Paweł Kądzielawa, Mirosław Jastrząb, Jacek Świątek, Józefa Taraska.
Za uchwałą w sprawie ustalenia wysokości wynagrodzenia burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej (maksymalne wynagrodzenie, jakie dopuszcza ustawodawca) głosowało 17 radnych. Nikt nie opowiedział się przeciw, 3 radnych powstrzymało się od głosu. Tym samym oponentom politycznym trudno będzie w przyszłości używać wysokości zarobków burmistrza jako „karty przetargowej”. Za uchwałą głosowała miażdżąca większość, przeciw – nikt.
Jednym z najważniejszych punktów obrad było zaprzysiężenie na stanowisko burmistrza Krzysztofa Kaczmarskiego. Burmistrz – elekt złożył ślubowanie w obecności najbliższej rodziny: żony, jednego z synów, matki i córki.
W swoim przemówieniu podziękował wyborcom oraz całemu sztabowi wyborczemu, bez którego – jak mówił – nie byłoby tego zwycięstwa i tak dużej przewagi nad kontrkandydatem. Podkreślił swoją koncyliacyjność, dążenie do dialogu i unikanie sporów politycznych. Zaprosił do współpracy dla dobra gminy całą radę i przedstawicieli wszystkich środowisk politycznych.
us