Dzisiaj:
Środa, 18 grudnia 2024 roku
Bogusław, Gracjan, Gracjana, Laurencja, Wilibald, Wszemir

Nowe uzależnienia

6 kwietnia 2011 | Brak komentarzy

Przełom drugiego i trzeciego tysiąclecia to czas gwałtownych przemian społecznych, a co za tym idzie, to czas demokracji i wolnego rynku. Źle rozumiana wolność, dyktatura pieniądza, złudzenie, iż wszystko wolno, spowodowały, że człowiek, nade wszystko młody, gubi się we współczesnym życiu, popada w uzależnienia. Powszechnie znane uzależnienia, jak narkomania, alkoholizm, nikotynizm mają podłoże chemiczne.


Przedmiotem nowych uzależnień, które pojawiły się dzięki postępowi technologicznemu i charakterowi nowej cywilizacji, są zaś zachowania lub działania akceptowane społecznie. Pośród nich wymienić należy: uzależnienie od gier hazardowych, Internetu, zakupów, pracy, seksu, pożywienia i więzi emocjonalnych.

Z przyjemnością polecam książkę Cesarego Guerreschiego „Nowe uzależnienia”, która będąc pionierską, mierzy się z problemem w oparciu o aktualny stan wiedzy, analizę zjawiska, a tym samym wskazuje jak zapobiec i leczyć uzależnienia. W rozdziale pierwszym – ogólnym wyjaśniono pojęcie uzależnienie i współuzależnienie oraz ukazano ich nowe formy. W rozdziale drugim opisano uzależnienie od Internetu. Autor zwraca uwagę na umiejętność odpowiedzialnego korzystania z Sieci, równoważnego kompetencjom technicznym. Trzeci rozdział poświęcony jest uzależnieniu od pracy. Guerreschi odpowiada na pytania: jak się pojawia owo uzależnienie, jaki jest jego zasięg, korzenie, jak jemu zapobiec, jak leczyć, jaką rolę odgrywają w tym wszystkim grupy wsparcia, terapia rodzinna. W rozdziale czwartym „uzależnienie od seksu” przytacza autor przykład – opowiadanie, które w dalszej części diagnozuje i poddaje terapii celem powrotu do zdrowego życia płciowego.

„Uzależnienie emocjonalne” to kolejny rozdział książki. Autor twierdzi, iż jest ono obecne prawie we wszystkich relacjach powodujących dolegliwości psychiczne. W rozdziale szóstym autor próbuje zdemaskować uzależnienie od telefonu komórkowego, wyliczając czym charakteryzują się jego użytkownicy, podając rodzaje uzależnienia od „komórki” (np. od SMS-ów, nowych modeli aparatów). Natręctwo kupowania to następny rozdział publikacji. Guerreschi patologii kupowania nie wiąże z samym kupowaniem, ale twierdzi, iż kupowanie jest nią, gdy nabiera charakteru natręctwa; stąd zalicza ów przypadek do grupy zaburzeń osobowości obsesyjno – kompulsywnych.

Pozytywne przesłanie tej książki może pomóc zrozumieć uzależnionym, iż potrzebują pomocy, i że mogą o nią poprosić. Ukazuje też, jak można być blisko osób uzależnionych, jak służyć im pomocą. Na końcu każdego rozdziału zamieszczona jest dodatkowa literatura przedmiotu. Publikacja przeznaczona jest nie tylko dla tych , którzy zawodowo zajmują się tworzeniem i realizacją programów profilaktycznych, ale i dla rodziców, wolontariuszy oraz samych uzależnionych.

 

Danuta Józefowicz

nauczyciel, bibliotekarz

Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie. Filia w Dąbrowie Tarnowskiej

źródło:

e-Kurier Dąbrowski

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)