„ROZGRZEWKA Z FUNDUSZAMI EUROPEJSKIMI”
Jak można zainteresować i rozpromować Fundusze Europejskie wśród mieszkańców? Najlepiej w formie plenerowego wydarzenia „Rozgrzewka z Funduszami Europejskimi”, które odbyło się na placu przed urzędem miasta.
Wydarzenie realizowane w ramach kampanii upowszechniającej program regionalny „Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021 – 2027” ma zachęcić do działania i zainteresowania się środkami unijnymi na początku nowej perspektywy finansowej 2021 – 2027.
Aby zainteresować większą rzeszę mieszkańców środkami unijnymi najlepiej połączyć ich promocję z wyśmienitą zabawą, rozgrywkami sportowymi, konkursami i edukacją poprzez doświadczenie. Na scenie plenerowej przed Urzędem Miasta Dąbrowa Tarnowska występowały grupy uzdolnionych wokalnie i tanecznie uczniów dąbrowskich szkół. Rozrywkę widowni zapewniły również zachwycające występy przedszkolaków. Między występami ogłaszano proste konkursy wiedzy o środkach unijnych z atrakcyjnymi nagrodami promocyjnymi. Były także pokazy popularnonaukowe Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie oraz strefa modeli edukacyjnych z Ogrodu Doświadczeń im. S. Lema w Krakowie (kilka eksponatów interaktywnych do samodzielnego eksperymentowania z zakresu optyki i mechaniki). Obie te instytucje przyciągające turystów do Małopolski skorzystały właśnie z Funduszy Europejskich dla rozbudowy i rozwoju. Były więc wspaniałym przykładem umiejętnego wykorzystania dostępnych środków unijnych, z korzyścią dla promocji regionu i popularyzacji nauki, edukacji oraz kreatywnego myślenia.
Krakowski ośrodek popularyzowania wiedzy „Cogiteon”, powstały w oparciu o środki unijne, udostępnia zwiedzającym setki eksponatów interaktywnych do samodzielnego eksperymentowania, podzielone na sekcje tematyczne. Ośrodek akcentuje swój lokalny charakter i zakorzenienie w mieście akademickim. Ogród Doświadczeń im. S. Lema (również beneficjent środków unijnych) na sześciu hektarach parkowej zieleni prezentuje oryginalne, duże urządzenia interaktywne pobudzające do myślenia i edukujące również poprzez zabawę. Urządzenia rozmieszczone są w grupach tematycznych obejmujących optykę, hydrostatykę, akustykę i mechanikę (do dyspozycji jest również tor saneczkowy, planetarium – kino sferyczne oraz żyroskop). Stanowi oddział Muzeum Inżynierii i Techniki. Powstał jako pierwszy park edukacyjny w Polsce, mający na celu popularyzację fizyki. Inny beneficjent funduszy unijnych „INDUSTRVERSE CREATOR” zaprezentował okulary wirtualnej rzeczywistości.
Przed urzędem miasta rozmieszczona była również strefa sportowa, w której nie tylko można było oglądać profesjonalnych sportowców, ale także spróbować swoich sił np. na ściance wspinaczkowej z asekuracją. Na ściance odbyły się zresztą zawody we wspinaczce na czas. Nagrodą główną był wstęp na pierwszą w Polsce wieżę widokową w koronach drzew o unikalnej drewnianej konstrukcji, która znajduje się w Krynicy i została dofinansowana z Funduszy Europejskich. Można było też podziwiać umiejętności sportowe trenera brazylijskiego jiu jitsu i młodej 17-letniej zawodniczki oraz spróbować swoich sił na macie w kilku podstawowych technikach. Popularnością cieszyła się również szermierka, strzelanie z łuku oraz breakdance. Wszystkie stoiska sportowe i ścianka wspinaczkowa były oblegane przede wszystkim przez dzieci, ale z atrakcji korzystali także dorośli.
Dla najmłodszych przygotowany był również kącik zabaw z animatorami.
Wszyscy mamy satysfakcję z tego, że te pieniądze do nas trafiają, że zrealizowaliśmy około 35 projektów z Funduszy Europejskich na niebagatelną kwotę ponad 70 mln zł. Wyobraźcie sobie, że na przestrzeni tych kilkunastu lat, gdyby tych pieniędzy nie było, jakby wyglądał nasz świat. Na pewno zupełnie inaczej. Dziękujemy panu marszałkowi za tę promocję tych funduszy i mamy nadzieję, że te, które wykorzystaliśmy, wszystkim nam dobrze służą, ale też będą służyły w następnych latach. W następnych latach będziemy korzystać z kolejnych edycji i prognoz finansowych Regionalnego Programu Operacyjnego, z którego różnych działań my bezpośrednio korzystamy – powiedział burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Krzysztof Kaczmarski.
Muszę powiedzieć, że tego by nie było, gdyby nie dobry włodarz miasta i wnioski, które zostały przygotowane, bo patrząc na efekty i na skalę tych inwestycji, które Państwo zrealizowaliście, to przede wszystkim trzeba to było wszystko przemyśleć, złożyć dokumentację, stąd tak duże środki do miasta i do powiatu, do pana starosty. Ten okres programowania poprzedniego programu operacyjnego już się skończył, natomiast mamy już kontrakt na okres 2021 – 2027, gdzie mamy 2 mld 700 mln euro „na stole”, więc jest po co sięgać, a ja wiem, że są już i projekty, bo już rozmawialiśmy i pewne projekty są już w przygotowaniu. Warto aplikować, naprawdę warto! Oprócz tego, o co może wnioskować samorząd, co mogą przedsiębiorcy, są też środki miękkie na każdego pracującego lub niepracującego i też warto się z tym zapoznać, ponieważ, jeżeli chcemy się rozwijać, poszerzać swoje kwalifikacje i kompetencje, to dlaczego nie skorzystać z darmowych kursów, szkoleń, dofinansowania jakiejś samodzielnej działalności, czyli zyskać coś dla siebie. To też są środki europejskie z Europejskiego Funduszu Społecznego – mówił marszałek Małopolski, Witold Kozłowski.
Głos zabrał również starosta dąbrowski, Lesław Wieczorek, a imprezę wizytowali także wicestarosta, Krzysztof Bryk i wiceburmistrz, Stanisław Ryczek. Chociaż na pikniku można było się zapoznać z działalnością dotychczasowych beneficjentów Funduszy Europejskich, również Dąbrowa Tarnowska (i powiat dąbrowski) nie mają się czego powstydzić. W ramach dofinansowania ze środków unijnych udało się odrestaurować i uratować synagogę – perłę architektury Chasydów w Polsce (ponad 8 mln zł), w trakcie są prace renowacyjne dąbrowskich wodociągów (prawie 20 mln zł), zmodernizowano infrastrukturę na os. Westerplatte (prawie 6 mln zł), wybudowano halę sportową, a MOPSiWR przeznaczył prawie 11 mln zł na wsparcie rodzin. Wkrótce ma być przebudowany dąbrowski rynek.
Bochnia, Proszowice, Dąbrowa Tarnowska, Olkusz oraz Gorlice, Myślenice, Krościenko, Miechów, a także Zator i Stary Sącz – w 10 dni dookoła Małopolski z Funduszami Europejskimi. W maju i czerwcu ruszamy w Małopolskę, aby budzić do działania, inspirować i zachęcać do sięgania po unijne środki. Przed nami duże wyzwanie, bo do zainwestowania w regionie jest niebagatelna kwota 2, 7 mld euro (…). Poprzez spotkania, konsultacje i rozmowy ze specjalistami od Funduszy Europejskich jak i obecnymi beneficjentami unijnych środków zachęcać będziemy do sięgania po europejskie wsparcie i budzić chęć do zmian – to cele przedsięwzięcia pod nazwą „Rozgrzewka z Funduszami Europejskimi”, które zagościło także w Dąbrowie Tarnowskiej.
us