Dzisiaj:
Piątek, 22 listopada 2024 roku
Cecylia, Marek, Maur, Wszemiła

„SADZONKI ZA ELEKTROODPADY”

14 kwietnia 2023 | Brak komentarzy

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Ziemi, a co za tym idzie II Małopolskie Dni dla Klimatu. We wszystkich powiatach małopolski doradcy ds. klimatu i środowiska organizują lekcje ekologiczne, konkursy oraz warsztaty.

Powiat Dąbrowski również włącza się w obchody poprzez Akcję „Sadzonki za elektroodpady”, która planowana jest na 19 kwietnia 2023 roku (środa) na parkingu przy Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej.

Zróbmy coś dla naszej planety i zainspirujmy innych do działania!

Podczas wydarzenia będzie można oddać elektrośmieci zalegające w domach, a w zamian otrzymać sadzonkę drzew, roślin lub kwiatów.

Jakie elektrośmieci będzie można oddać podczas akcji?

1. Sprzęt działający na zasadzie wymiany temperatury
(Chłodziarki, zamrażarki, sprzęt automatycznie wydający produkty chłodzone, sprzęt klimatyzacyjny, sprzęt do osuszania, grzejniki.)

2. Ekrany, monitory i sprzęt zawierający ekrany o powierzchni większej niż 100 cm2
(Ekrany, odbiorniki telewizyjne, cyfrowe ramki LCD do zdjęć, monitory, laptopy, notebooki)

3. Sprzęt wielkogabarytowy
(Pralki, suszarki do odzieży, zmywarki, kuchenki, piekarniki elektryczne, elektryczne płyty grzejne, sprzęt do odtwarzania dźwięku lub obrazu, sprzęt muzyczny, drukarki wielkogabarytowe, sprzęt kopiujący.)

4. Sprzęt małogabarytowy
(Odkurzacze, zamiatacze do dywanów, urządzenia do szycia, kuchenki mikrofalowe, sprzęt wentylujący, żelazka, tostery, noże elektryczne, czajniki elektryczne, zegary i zegarki, golarki elektryczne, wagi, urządzenia do pielęgnacji włosów i ciała, kalkulatory, odbiorniki radiowe, kamery wideo, sprzęt wideo, sprzęt hi-fi, instrumenty muzyczne, sprzęt do odtwarzania dźwięku lub obrazu, elektryczne lub elektroniczne zabawki, sprzęt sportowy, komputery , małogabarytowe narzędzia elektryczne i elektroniczne.)

5. Małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny
(Telefony komórkowe, GPS, kalkulatory kieszonkowe, routery, komputery osobiste, drukarki, telefony.)

6. Baterie i akumulatory (alkaliczne)

Dlaczego tak ważne jest aby oddawać niepotrzebny lub zużyty sprzęt elektryczny w odpowiednie miejsca?

Pamiętajmy! Takie odpady mogą posiadać w swoim składzie substancje i materiały szkodliwe dla zdrowia i życia ludzi, a także dla środowiska naturalnego i zwierząt. Podczas utylizacji w zakładzie odpad ulega rozłożeniu i oddzieleniu substancji niebezpiecznych od elementów nadających się do recyklingu dzięki czemu możemy dać im drugie życie. Oddając go do odpowiedniego zakładu przyczyniamy się do poprawy stanu naszego środowiska.

powiatdabrowski.pl


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)