W GMINIE: SZYBKA SESJA RADY MIEJSKIEJ
Czy do standardów w gminie przejdą szybkie sesje rady miejskiej, bez ponownych dyskusji na te same tematy, które radni poruszają na wielogodzinnych komisjach, odbywających się na krótko przed?
Klucz do odpowiedzi na to pytanie leży w trybie obrad, przeprowadzanych online, zaś poprzedzające je komisje nie są nagrywane i dostępne dla ewentualnych odbiorców – mieszkańców miasta i gminy.
W sprawozdaniu międzysesyjnym burmistrz poruszył ważną kwestię dla społeczności obu szkół ponadpodstawowych w Dąbrowie Tarnowskiej. Dyskusje nad tym zapoczątkował dyrektor I LO w Dąbrowie Tarnowskiej, Michał Wolak, ale takie zapotrzebowanie zgłosił też dyrektor ZS nr 2, Robert Pantera. Chodzi o utrudniony dojazd do szkół uczniów, którzy zamieszkują gorzej skomunikowaną część gminy Dąbrowa Tarnowska. W godzinach porannych i popołudniowych zaczęła funkcjonować przedłużona linia z Szarwarku przez Nieczajnę. Gmina będzie monitorować rentowność tej linii, gdyż podobne próby były już podejmowane w przeszłości i okazywało się, że chęć dojazdu deklarowało dużo więcej osób, niż korzystało z niej w rzeczywistości. W zeszłym roku dojeżdżało na tej trasie średnio około 5 osób, co nie pozwoliło jej się utrzymać. Do takiej komunikacji dopłaca marszałek, a w kosztach partycypuje również gmina, ale liczą się też dochody z biletów, które w małej ilości przesądzą o nierentowności przedsięwzięcia.
Burmistrz wspomniał również o podpisanej umowie w ramach „Polskiego Ładu” z RPWiK opiewającej na ponad 9 mln zł, która pomoże sfinansować dwie kluczowe inwestycje. Inwestycje te pozwolą nie tylko na modernizację magistrali, ale zlikwidują problemy z dostępem do bieżącej wody w okresach letnich, czyli zwiększonego poboru i zapotrzebowania. Wyeliminują także awaryjność magistrali na niektórych jej odcinkach.
W punkcie dotyczącym interpelacji i zapytań radnych Tadeusz Gubernat złożył rezygnację z prac w komisji rewizyjne z przyczyn osobistych. Radni zaś pytali głównie o inwestycje drogowe, instalacje lamp w gorzej oświetlonych miejscach w mieście i gminie, doświetleniu niektórych przejść dla pieszych, gdzie widoczność jest ograniczona, utwardzanie poboczy, oczyszczanie przydrożnych rowów i wykaszanie zakrzaczeń stwarzających niebezpieczeństwo dla kierowców i przechodniów.
Kazimierz Pinas zaapelował do burmistrza o wyznaczenie granicy drogi gminnej, gdyż jeden z mieszkańców nie pozwala na usunięcie zakrzaczenia w niebezpiecznym miejscu przy drodze głównej, twierdząc, że to jego działka.
Jerzy Pasternak, powołując się na wyrok NSA, stwierdził, że nadawanie nazw ulic nie jest przywilejem, ale obowiązkiem gminy, który ma wpływ na bezpieczeństwo i ochronę zdrowia i życia ludzkiego. Radny nawiązał do jednej z sesji, podczas której rada uchwaliła tylko dwie lub trzy nazwy nowych ulic, podczas gdy komisja nazewnicza przedstawiła dużo więcej wypracowanych propozycji. Uchwały zostały jednak oddalone.
– Tutaj komisja wykonała pracę za gminę. Zamiast wsparcia spotkaliśmy się z negowaniem tej pracy. Większość nazw została nadana. Nie widzę sensu pracy. Wobec braku wsparcia ze strony burmistrza zgłaszam rezygnację z tej funkcji – poinformował Andrzej Pasternak.
Radni jednogłośnie podjęli uchwały w sprawie:
– zmian uchwały budżetowej gminy Dąbrowa Tarnowska na 2023 r.
– zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Dąbrowa Tarnowska na lata 2023 – 2029
-przyjęcia programu osłonowego „Korpus Wsparcia Seniorów” na 2023 r.
wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia o wspólnym przygotowaniu i przeprowadzeniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego ma WYKONANIE KOMPLEKSOWEJ DOSTAWY GAZU ZIEMNEGO WYSOKOMETANOWEGO TYPU E w ramach grupy zakupowej na lata 2024 – 2025.
Podjęto również kilka uchwał majątkowych o nabyciu lub sprzedaży nieruchomości.
us
fot. UM w DT