PSYCHIATRYCZNA OPIEKA ŚRODOWISKOWA
W Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się spotkanie poświęcone planom rozwoju psychiatrycznej opieki środowiskowej w regionie, którego inicjatorami byli Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Łukasza w Tarnowie Anna Czech oraz Dyrektor ZOZ w Dąbrowie Tarnowskiej Łukasz Węgrzyn.
Dyrektor Anna Czech przedstawiła obecnym na spotkaniu samorządowcom założenia Centrum Zdrowia Psychicznego utworzonego przy Szpitalu w Tarnowie w ramach pilotażowego programu realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia.
Poinformowała również o podpisanej deklaracji współpracy tarnowskiej placówki z Poradnią Zdrowia Psychicznego działającą przy dąbrowskim szpitalu i podzieliła się z obecnymi z pomysłem utworzenia na terenie Dąbrowy Tarnowskiej punktu Zgłoszeniowo-Konsultacyjnego, a ponadto utworzenia na terenie poszczególnych gmin Zespołów Środowiskowych wspierających działalność Centrum Zdrowia Psychicznego w Tarnowie.
Zgodnie z założeniami Centrum Zdrowia Psychicznego to miejsce zapewniające kompleksową opiekę zdrowotną nad osobami z zaburzeniami psychicznymi powyżej 18 r. ż. Placówka działa całodobowo, a udzielana w niej pomoc dostosowana jest do potrzeb pacjentów i może obejmować wizyty w poradni, pobyt na oddziale dziennym lub całodobowym, a także wsparcie zespołu leczenia środowiskowego, który odwiedza pacjenta w domu, by pomagać jemu oraz jego rodzinie. Indywidualny plan leczenia opracowują specjaliści na podstawie kontaktu z osobą doświadczającą kryzysu psychicznego. Należy zaznaczyć, że pomoc udzielana jest bezpłatnie, bez skierowania i zapisywania się na wizytę.
Wszyscy obecni na spotkaniu jednomyślnie stwierdzili, że jest ogromna potrzeba na zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi kompleksowej, wielostronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej i innych form opieki i pomocy niezbędnych do życia w środowisku rodzinnym i społecznym. Leczenie środowiskowe stanowi zaś wielką szansę dla osób w kryzysie zdrowia psychicznego, który dotyka coraz większą grupę ludzi w różnym wieku. Pandemia COVID-19 i wojna w Ukrainie spotęgowały ten stan rzeczy. Coraz więcej ludzi zmaga się z zaburzeniami depresyjnymi i zaburzeniami lękowymi czy syndromem wypalenia zawodowego.
Dlatego też obecni na spotkaniu samorządowcy pozytywnie odnieśli się do pomysłu dyrektor Anny Czech dotyczącego utworzenia we wszystkich gminach powiatu dąbrowskiego Zespołów Środowiskowych oferujących pomoc osobom w kryzysie nie wymagającym leczenia szpitalnego, a na terenie Dąbrowy Tarnowskiej – utworzenia punktu Zgłoszeniowo-Konsultacyjnego. Wśród zadań ww. punktu byłoby m.in. udzielanie informacji dotyczących zasad działania Centrum Zdrowia Psychicznego w Tarnowie, możliwości uzyskania odpowiednich form pomocy, przeprowadzenie wstępnej oceny potrzeb zdrowotnych osób zgłaszających się po pomoc oraz uzgodnienie wstępnego planu postępowania pomocowego.
Jeśli plan dotyczący powstania dąbrowsko-tarnowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego uzyska akceptację Biura Pilotażu i następnie uzyska dofinansowanie, po nowym roku mieszkańcy powiatu dąbrowskiego będą mogli skorzystać z oferowanej przez ww. Centrum i jego Zespoły Środowiskowe specjalistycznej pomocy w zakresie zdrowia psychicznego.
powiatdabrowski.pl