AGROLIGA 2021-WICEMISTRZOWIE Z POWIŚLA
W imieniu Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej z całą przyjemnością składamy serdeczne gratulacje i informujemy mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego, że gospodarstwo specjalistyczne Teresy i Krzysztofa Krupy z naszego powiatu otrzymało 07 września 2021 roku nagrodę Wicemistrza Małopolski w kategorii „Rolnik” w konkursie Agroliga 2021.
Przyznanie nagrody odbyło się podczas uroczystej gali w siedzibie Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach.
W tym roku partnerem małopolskiej edycji konkursu była firma ubezpieczeniowa Generali Agro, która współfinansowała nagrody dla laureatów konkursu. Pełna oferta Agro Generali dostępna jest za pośrednictwem aktywnego logo firmy dostępnego na stronie internetowej MODR.
Gospodarstwo Teresy i Krzysztofa Krupy od ponad 25 lat ściśle współpracuje z Małopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego – z powiatowym biurem w Dąbrowie Tarnowskiej. W tym czasie, dzięki pomocy doradców, właściciele skorzystali między innymi z kredytów nisko oprocentowanych z dopłatą do odsetek z ARiMR, z PROW na lata 2007-2013 na Modernizację Gospodarstw Rolnych” oraz z programu Przywracanie Potencjału w Gospodarstwie Rolnym, kiedy to gospodarstwo w części zostało zalane wodą w czasie deszczów nawalnych. Właściciel gospodarstwa był inicjatorem i wieloletnim prezesem Organizacji Producenckiej – Grupy Producentów Rolnych „Pieczarka Galicyjska”, która w latach 2007 zrzeszała 12 producentów pieczarki z trzech województw. Jedną, z głównych inwestycji tej grupy stało się wybudowanie budynku konfekcyjno-przechowalniczego oraz zakup samochodów do transportu pieczarek. Formą organizacyjną Grupy jest Spółka.Z.O.O , która funkcjonuje do dzisiaj i mieści się w Oleśnicy, w gminie Olesno.
Gospodarstwo ze swoją produkcją zaistniało również na Małopolskim E-Bazarku, a na jego terenie została zainstalowana w roku 2021 jedyna w powiecie doświadczalna stacja meteorologiczna. Warto wspomnieć, że Państwo Krupowie troszczą się nie tylko o wyniki produkcyjne, ale również o oszczędność energii i pozyskiwanie jej z naturalnych źródeł, dlatego zdecydowali się na montaż instalacji fotowoltaicznej, która sprzyja ochronie środowiska. Gospodarstwo głównie produkuje świeżą pieczarkę, ale i również w części ją przetwarza (słoiki- pieczarka marynowana, pieczarka cięta, w całości dla gastronomii; restauracje, bary, przyjęcia okolicznościowe) w ramach rolniczego handlu detalicznego. Obecnie produkcja została w pełni zmechanizowana, podczas gdy zbiór odbywa się ręcznie. Rolnicy wprowadzili niedawno mechaniczny załadunek podłoża (ziemia z zarodnikami grzyba) do hal, inwestując w kombajn, taśmociągi, wanny torfowe i podłoża. Na dzień dzisiejszy ta unikatowa w Małopolsce technologia mechanicznego załadunku znacznie zmniejszyła uciążliwość ręcznego wprowadzania podłoża do hal produkcyjnych. Drugą, interesującą technologią, którą wprowadzono w gospodarstwie jest „podpółkowy” system nawadniania podłoża. Polega on na umieszczeniu pod półkami z podłożem (które ułożone są piętrowo: jedna nad drugą) systemu odpowiednich dysz wodnych. W ten sposób utworzona instalacja wodna powoduje mgłę nawadniającą.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że gospodarstwo wytypowane przez nasze powiatowe biuro Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej do konkursu „ Agroliga 2021 ” otrzymało tak wysokie miejsce. To już trzeci rok z rzędu, kiedy rolnicy z Powiśla Dąbrowskiego utrzymują się w ścisłej czołówce małopolskich producentów rolnych.
Anna Morawiec
Relacja fotograficzna z wręczenia nagród jest dostępna na stronie Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz na Facebooku.