NOWE ORGANY W DĄBROWSKIM KOŚCIELE
16 maja br. Biskup Tarnowski dr Andrzej Jeż poświęcił nowe organy piszczałkowe w Dąbrowie Tarnowskiej, w dniu 56. rocznicy konsekracji dąbrowskiej świątyni pw. Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej.
Organy wieńczą prace wykonywane w naszym kościele. Są wotum złożonym MB Szkaplerznej przez rodziny parafii. Są zbudowane po to, by służyły większej chwale Bożej, by wyrażały i podkreślały dostojeństwo i piękno liturgii – mówi ks. Stanisław Cyran, proboszcz parafii.
Organy dąbrowskie wreszcie uzupełniają architektoniczne piękno kościoła. Są dziełem słoweńskiego Zakładu Skarbl. Jego szef Anton Skrabl był na uroczystości w Dąbrowie Tarnowskiej.
Organy w Dąbrowie Tarnowskiej powstały, dzięki życzliwości i ofiarności mnóstwa ludzi, parafian z Dąbrowy Tarnowskiej, w rekordowym tempie. – W zasadzie myśleliśmy, by zbudować je w 4 lata. Potem czas ten został skrócony do 3 lat. Ostatecznie powstały w 2,5 roku – powiedział ks. Proboszcz Stanisław Cyran – inicjator budowy organów piszczałkowych.
Chciałem wam, drodzy parafianie, serdecznie podziękować. I twórcom, i inspiratorom, że wspólnie podjęliście się tego kosztownego, ale wielkiego, wspaniałego dzieła. Organy wieńczą tworzenie przestrzeni każdej świątyni. Dziękuję, że można powiedzieć, iż one same są inspiracją dla was do zachwytu nad światem, nad własnym życiem, do szukania harmonii. Muzyka organów zaś prowadzi nas bardzo daleko i głęboko, w tajemnice samego Boga – mówił biskup w homilii. Przypomniał słowa Jana Pawła II, który do artystów powiedział, że każdy człowiek ma obowiązek czynienia ze swojego życia dzieła sztuki. Obcowanie z pięknem muzyki, doświadczane dzięki organom, bez wątpienia daje smak dobra i zbliża do Prawdy.
Cieszymy się z tego, że mamy taki instrument, że będzie służył naszej modlitwie, liturgii, ale także że będzie służył kulturze, bo chcemy, by co miesiąc odbywały się w naszej świątyni koncerty organowe – mówił Janusz Wątroba, przewodniczący rady parafialnej. Dlatego też organy bez wątpienia będą narzędziem, które pomoże również w promocji miasta i powiatu.
Granie na instrumencie marzeń, jak można by rzec o organach dąbrowskich, jest przeżyciem szczególnym – mówił prof. Tomasz Orlow z Uniwersytetu Śląskiego.
Jak brzmią, mogli się przekonać wszyscy w czasie koncertu, który dał w niedzielę po sumie prof. Orlow.
Organy dąbrowskie są unikatowym instrumentem w stylu niemieckiego romantyzmu. Zbudowane zostały w myśli, która towarzyszyła budowniczym organów na terenie Niemiec na przełomie XIX i XX wieku. Ówcześni twórcy nosili w sobie chęć zbudowania instrumentu, który będzie odzwierciedleniem brzmienia symfonicznej orkiestry – dodaje profesor. Takimi wyjątkowymi organami jest instrument z Dąbrowy Tarnowskiej. Dlatego też mówi się o nim organy-orkiestra. Poza tym jego wyjątkowość polega na wielkości. Mało dziś buduje się tak dużych organów. Te w Dąbrowie mają 38 głosów. Wreszcie ogromne znaczenie ma jakość. Szczególnie ważna rzecz w przypadku łączenia historycznej idei z osiągnięciami współczesnej techniki.
Na zakończenie budowy organów piszczałkowych w naszej Parafii Ks. dr hab. Jan Bartoszek opracował album, który przedstawia wszystkie kolejne etapy powstawania tego dzieła.
Bogato ilustrowany album pt. „38 głosów” powstał jako wyraz wdzięczności dla wszystkich ofiarodawców, którzy włączyli się w budowę oraz jako upamiętnienie historii powstawania organów piszczałkowych.
Biorąc do ręki niniejszą publikację możemy oczami wyobraźni wysłuchać „rozmaitych 38 głosów”, które towarzyszyły budowie 38 głosowego nowego instrumentu. Zachęcamy do lektury.
parafiadabrowatarnowska.pl/gosc.pl/UM w DT
Zapraszamy do obejrzenia relacji w Kronice TVP Kraków
Przeczytaj: ORGANY PRAWIE GOTOWE