Dzisiaj:
Środa, 20 listopada 2024 roku
Anatol, Edmund, Feliks, Jeron, Oktawiusz, Sędzimir

KOSZTY UŻYTKOWANIA DOMU OBNIŻ NA ETAPIE BUDOWY

10 grudnia 2019 | Brak komentarzy

Artykuł Partner
Koszty użytkowania Twojego domu najłatwiej obniżysz już na etapie budowy.

Wznoszenie własnego domu to zawsze inwestycja kosztująca wiele wysiłku i stresu, zwłaszcza obecnie, gdy znalezienie dobrych ekip i skoordynowanie ich prac rodzić może pewne problemy. Warto więc zadbać o to, by efekt takiego przedsięwzięcia nie miał słabych stron. W naszych warunkach klimatycznych oznacza to przede wszystkim ilość energii, jaka będzie pochłaniana przez ogrzewania, co w ogromnym stopniu decyduje o kosztach użytkowania.

Utrzymaj fantazję na wodzy i dobrze dobieraj materiały

Skomplikowana postać bryły i dachu pełnego wielu załamań to pewny przepis na powstanie wielu kłopotliwych do usunięcia mostków termicznych. Do tego dochodzi dość częsty dziś problem i tak przewymiarowanych kotłów grzewczych. Nawet archaiczne urządzenia wcale nie muszą pochłaniać ogromnej ilości węgla i mocno zanieczyszczać powietrza i okolicznych elewacji – jeśli tylko mogą osiągać optymalne temperatury spalania, co często jest niemożliwe, bo są źle dobrane. O tym, jak wygląda to w praktyce, przekonujemy się każdej jesieni, usiłując odbyć spacer na jakimkolwiek obszarze pełnym domków jednorodzinnych. A o to, by było zupełnie inaczej, zadbać naprawdę nietrudno.

Im prostszy będzie nasz dom, tym łatwiej będzie go ocieplić. Wcale nie oznacza to, że jego architektura musi być nudna! Niezbitym tego dowodem są np. osiedla wznoszone na Śląsku przez OSIEDLE SIELANKA. Prosta forma to jeden z istotnych elementów. Drugim jest właściwy dobór materiałów. Beton komórkowy dowodzi, że bardzo trwały i wdzięczny w obróbce materiał konstrukcyjny może być jednocześnie skutecznym izolatorem. Jeśli w dodatku zastosujemy na nim styropian grafitowy, ściany zewnętrzne staną się skuteczną barierą zatrzymującą niemal całe ciepło, a wraz z nim nasze wydawane w celu jego wytworzenia pieniądze.

Zadbaj o każdy szczegół, a nie będziesz marnował pieniędzy

Zalet nawet najlepszych materiałów nie wykorzystamy w pełni, jeśli pozwolimy sobie na błędy projektowe i wykonawcze. Najważniejszą kwestią jest ciągłość izolacji przegród zewnętrznych. Trzeba więc ocieplić wszystkie ściany – włącznie z fundamentowymi, a także dach, przez który możemy tracić nawet blisko jednej trzeciej energii cieplnej.

Zastosowanie okien PCV to dziś mało. Sprawdzajmy parametry wybieranych przez nas wyrobów. Już niebawem, od 2021 roku, te stosowane w nowych obiektach nie będą mogły mieć współczynnika przenikania ciepła wyższego niż 0,9 W/(m²∙K) – warto co najmniej takie zastosować jednak już dziś. Powyższy parametr dotyczy elewacji. Jeśli w naszym obiekcie znajdą się okna połaciowe, muszące zatrzymać strumień ciepła skierowany w górę, norma będzie surowsza.

Nie ma komfortowego domu bez skutecznej wentylacji. Standardowa, grawitacyjna oznacza jednak znaczne straty energii. Zastosowanie systemu z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła, pozwala przy okazji cieszyć się powietrzem czystym, za co odpowiadają wchodzące w jego skład filtry. O tym, jakie to ma znaczenie w sezonie grzewczym i to nie tylko w wielkich miastach, nie trzeba nikogo przekonywać.

Przed oddaniem obiektu do użytkowania zawsze warto zbadać jego szczelność za pomocą tzw. drzwi nawiewnych. Choć nasze przepisy tego nie wymagają, dbający o energooszczędność wykonawcy – jak wspomniane OSIEDLE SIELANKA – robią to zawsze. Pozwala to na znalezienie wszystkich przeoczonych niedociągnięć i skuteczne zaradzenie nim.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)