SESJA RADY POWIATU DĄBROWSKIEGO
Na sesji, poseł obecnej i przyszłej kadencji sejmu, reprezentant m.in. Powiśla Dąbrowskiego, podziękował wyborcom za zaufanie oraz zadeklarował dalszą pomoc i wsparcie dla samorządów lokalnych.
Radni powiatowi uczcili minutą ciszy Kornela Morawieckiego, ojca premiera RP, który zmarł krótko przed wyborami.
Przed rozpoczęciem obrad przewodnicząca Marta Chrabąszcz pogratulowała posłowi Wiesławowi Krajewskiemu reelekcji i uzyskania najlepszego wyniku wśród wszystkich kandydatów w powiecie dąbrowskim. Powiat ponownie będzie miał swojego reprezentanta w sejmie.
– Chciałabym serdecznie pogratulować wyboru na kolejną kadencję do sejmu. Ten wynik, który Pan uzyskał teraz świadczy o tym, że społeczność doceniła Pana dotychczasową pracę. Gratulujemy tego wysokiego wyniku i życzymy dotychczasowej skuteczności – powiedziała Marta Chrabąszcz.
Poseł obecnej i przyszłej kadencji (do 11 listopada Wiesław Krajewski jest posłem jeszcze trwającej, a dobiegającej końca kadencji) podziękował za gratulacje.
– Mieszkańcy powiatu dąbrowskiego po raz kolejny wybrali swojego przedstawiciela do sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Bardzo się cieszę, że wychodząc tu od was mogę godnie reprezentować powiat dąbrowski, ale nie tylko – tarnowski, brzeski, bocheński (…). W dalszym ciągu zamierzam w tym samym miejscu prowadzić biuro poselskie. Do 11 listopada jestem posłem 8 kadencji (…) posłem elektem. Na następnej sesji przedstawię dokładny plan działania, który opracowuję. W dalszym ciągu będę wspierał i życzliwie działał na rzecz tej wspólnoty, którą stanowi samorząd – zadeklarował poseł Wiesław Krajewski na pierwszej, po wyborach, sesji rady powiatu.
W zastępstwie starosty nowo wybranemu posłowi pogratulował wicestarosta Krzysztof Bryk.
– Nawet bez deklaracji posła jesteśmy pewni, że będzie nas wpierał i w tej kadencji. Pan poseł jest osobą godną naszego zaufania. Jest to osoba godna sprawowania tego stanowiska. (…) Znamy obowiązki poselskie, ale również chcemy, aby poseł z naszego powiatu był naszym ambasadorem i liczymy na współpracę z naszym samorządem i innymi samorządami Małopolski – mówił wicestarosta Krzysztof Bryk.
Wicestarosta wnioskował również, by do porządku obrad wprowadzić uchwałę w sprawie opłat za usuwanie pojazdów z dróg i przechowywanie na parkingu strzeżonym. Przedstawił także, w zastępstwie, „sprawozdanie starosty z prac Zarządu Powiatu w okresie między sesjami rady powiatu”.
Zastępca komendanta powiatowego Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, komisarz Jarosław Kmieć wręczył radnemu powiatowemu i zarazem dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Oleśnie, Jarosławowi Bartoniowi „Certyfikat Szkoły Promującej Bezpieczeństwo” przyznany przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, nadinspektora dr Krzysztofa Pobutę.
– Certyfikat oznacza spełnienie przez tę szkołę najwyższych standardów jeżeli chodzi o bezpieczeństwo w samej szkole, ale i w jej otoczeniu – zaznaczył komisarz Jarosław Kmieć.
W punkcie dotyczącym interpelacji i zapytań radnych głos zabrał Marek Kopia, który zwrócił się z wnioskiem o przedstawienie wskaźników udziału samorządu w subwencji i podatkach w 2020 r. w stosunku do bieżącego roku.
– Można się dzięki temu dowiedzieć, jak jest widziana władza samorządowa przez władzę centralną – wyjaśnił Marek Kopia.
Stanisław Początek pytał o inwestycje wspólne powiatu dąbrowskiego i gminy Dąbrowa Tarnowska (chodzi o chodniki przy drogach w Lipinach, Szarwarku, Laskówce, Smęgorzowie i Gruszowie Wielkim); czy te inwestycje będą realizowane w pierwszej kolejności, zwłaszcza że mają projekty. Radny powrócił również do pytania o drogę powiatową Nieczajna Górna – Smyków – Nowa Jastrząbka. Tym razem jednak dopytywał o możliwość uwzględniania przy przebudowie drogi również przebudowy skrzyżowania, gdyż w dotychczasowym kształcie, nie spełnia, w opinii mieszkańców, swojej funkcji.
– Celowym wydaje się opracowanie przebudowy skrzyżowania. To nikły procent w stosunku do całości udziału w inwestycji, więc warto to przemyśleć – zaznaczył Stanisław Początek.
Radni podjęli również uchwały w sprawie:
1) zmian w budżecie powiatu dąbrowskiego na 2019 rok,
2) zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Dąbrowskiego na lata 2019-2029,
3) ustalenia wysokości opłat za usuwanie pojazdów z dróg i ich przechowywanie na parkingu strzeżonym, obowiązujących w 2020 roku,
4) nawiązania współpracy i zawarcia porozumienia o współpracy partnerskiej pomiędzy Powiatem Dąbrowskim i Gminą Olesno na rzecz rozwoju kultury, turystyki oraz wszelkich działań je upowszechniających.
Przyjęto również raport „Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych w powiecie dąbrowskim w 2018 roku”.
Przewodnicząca rady powiatu poinformowała także, że wszystkie zobowiązane osoby złożyły w terminie oświadczenia majątkowe i nie ujawniono w nich nieprawidłowości.
us
fot. powiatdabrowski.pl