50 LAT MINĘŁO JAK JEDEN DZIEŃ
Dąbrowski szpital powiatowy obchodził 50 – lecie istnienia, ale patrząc na infrastrukturę, nowoczesną salę operacyjną, potężny pawilon zakaźny, oddział urazowo – ortopedyczny (chlubę ZOZ – u), najnowszy tomograf, świetnie działający OIOM, remonty, kompleksowe usługi i badania medyczne, trudno uwierzyć, że działa już pół wieku!
50 – lecie szpitala świętowali byli i obecni dyrektorzy i starostowie, którzy dołożyli swoją istotną cegiełkę do obecnego kształtu placówki, radni i przewodniczący rad, samorządowcy, posłowie, senator.
Byli dyrektorzy i kierownicy jednostek gminnych i powiatowych oraz przedstawiciele oświaty. Ale – i większość przemawiających to podkreślała – nie byłoby tej rocznicy i ogromnego rozwoju ZOZ – u, bez personelu medycznego i pozostałych pracowników szpitala.
Na uroczystość przybyła wiceminister zdrowia i sekretarz stanu, Józefa Szczurek-Żelazko, posłanka (i dyrektor tarnowskiego szpitala wojewódzkiego) Anna Czech, poseł Wiesław Krajewski (były starosta dąbrowski), senator Kazimierz Wiatr, wiceprezydent Tarnowa Tadeusz Kwiatkowski (były starosta dąbrowski kilku kadencji), dyrektor ds. technicznych szpitala Dietla w Krakowie, Marcin Mikos, starosta dąbrowski Lesław Wieczorek, burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski (były starosta dąbrowski), przewodnicząca Marta Chrabąszcz i zastępcy: Marian Szajor oraz Krzysztof Kupiec, radni powiatowi: Stanisław Początek, Andrzej Giza, Kamil Kwiatkowski, Marek Kopia, burmistrz Szczucina Jan Sipior, wójtowie: Krzysztof Gil, Krzysztof Korzec, Witold Morawiec, kapelan szpitala ks. Zbigniew Szewczyk. Nie mogło zabraknąć byłych, a zasłużonych dla placówki, dyrektorów: Teresy Kopczyńskiej, Michała Surynta, Jerzego Orła.
50 lat dąbrowskiego ZOZ – u minęło w 2018 r., ale z racji intensywnych remontów, które zdominowały ubiegły rok, uroczystość odbyła się teraz.
Dyrektor ZOZ – u w Dąbrowie Tarnowskiej, Łukasz Węgrzyn, sprawujący tę funkcję od 2014 r. przedstawił szczegółowo dzieje placówki, począwszy od działalności tzw. starego szpitala; roku 1944, kiedy to zaczęto tworzyć szpital na potrzeby frontu wojennego. Na początku mieścił się w czterech dwukondygnacyjnych budynkach mieszkalnych w obrębie centrum miasta, stanowiących mienie pożydowskie. Inicjatorem budowy tzw. nowego szpitala (czyli tego, który działa do dzisiaj) był lekarz, śp. Mieczysław Siudziński. Budowę rozpoczęto w 1962 r. Szpital zaczął działać od 30 kwietnia 1968 r. i dał zatrudnienie ok. 500. pracownikom. W kolejnych latach powstawały nowe oddziały i poradnie. W 1981 r. otwarto oddział urazowo – ortopedyczny. W 1999 r. działalność zaczął oddział intensywnej terapii.
Od 2017 r. szpital zaczął się intensywnie zmieniać, dostosowywać do wymogów i modernizować. Zbudowano nowe lądowisko dla śmigłowców, powstała przychodnia rodzinna. Modernizacja kotłowni szpitalnej pozwoliła znacznie zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, a nowa inwestycja jest przyjazna dla środowiska. Wyremontowano szpitalną kaplicę, gdzie chorzy odnajdują duchowe pokrzepienie, i dobudowano windę, by mogli do niej dotrzeć także pacjenci niepełnosprawni lub z ograniczeniami ruchowymi. W tym roku zakończono zaś budowę potężnego pawilonu zakaźnego.
Dyrektor podziękował posłowi Wiesławowi Krajewskiemu za starania o nowoczesny tabor karetek i tomograf komputerowy. Józefie Szczurek-Żelazko – za wsparcie w NFZ i ministerstwie, Annie Czech – za dobrze funkcjonującą służbę zdrowia w regionie i Tadeuszowi Kwiatkowskiemu – za inicjowanie szeregu inwestycji szpitalnych, doglądanie i ciągłe wsparcie potrzeb szpitala. Podziękował również swojemu zastępcy. lek. med. Waldemarowi Weryńskiemu.
– W tym szpitalu rodziły się nasze dzieci i odchodzili nasi bliscy. Takie to miejsce: radość i cierpienie są tu obok siebie; stykają się. Mam nadzieję, że kolejne 50 lat to będzie świetlana przyszłość dla dąbrowskiego szpitala – powiedział dyrektor Łukasz Węgrzyn.
– Szpital powiatowy na przestrzeni lat bardzo się zmienił. Dzisiejszy szpital to nowoczesna, dobrze wyposażona, profesjonalna placówka. To wysiłek wielu ludzi na przestrzeni lat i efekt starań starostwa powiatowego. Szpital powiatowy został dofinansowany przez starostwo ponad 15 mln zł (nie wliczając PFRON – u, wsparcia wojewody czy gminy). Tylko w tym roku starostwo przekazało 2, 7 mln zł na budowę pawilonu zakaźnego i modernizację oddziałów. Obecnie to jest w pełni nowoczesna i dobrze wyposażona placówka. Życzę kolejnych lat działalności i dalszego dynamicznego rozwoju, a wszystkim pracownikom szczęścia w życiu osobistym i satysfakcji z jakże trudnej, ale jak potrzebnej pracy – powiedział starosta dąbrowski Lesław Wieczorek.
– Dyrektor Teresa Kopczyńska i dyrektor Jerzy Orzeł – od nich wiele się nauczyłem. Byli jak woda i ogień, ale połączenie tych dwóch żywiołów owocuje tym, co dzisiaj mamy tutaj – zaznaczył dyrektor szpitala, Łukasz Węgrzyn.
Z okazji 50 – lecia dąbrowskiego ZOZ – u przedstawiono film podsumowujący pół wieku działalności placówki, gdzie o jej sukcesach i ważnych przełomach, ale i o niezwykle trudnych początkach przypadających na lata, gdy szpital cierpiał niedostatki, a medycynie daleko było do dzisiejszego rozwoju, opowiadali pracujący najdłużej i zasłużeni dla ZOZ – u przedstawiciele personelu oraz dyrekcja. O szpitalu – od jego początków po czasy współczesne i różnych aspektach jego działalności – mówili m.in.: pielęgniarka Teresa Bryła, lek. med. Przemysław Kopeć, dr n. med. Maria Radziszewska, dr n. med. Andrzej Radziszewski, lek. med. Waldemar Weryński, lek. med. Barbara Popera, lek. med. Dorota Buczek, dr n. med. Witold Bołtuć i dr n. med. Zbigniew Martyka. Niektórym być może trudno w to uwierzyć, patrząc na dzisiejszą placówkę, zmodernizowane oddziały i nowoczesną aparaturę medyczną, że w starym szpitalu brakowało wszystkiego, a podstawowe narzędzia, jak igła czy cewnik, były wielorazowego użytku i po każdym użyciu trzeba je było przegotować, a igłę niejednokrotnie nawet przetkać. Ponieważ nie było takich możliwości diagnostycznych, jak obecnie i nie uzyskiwano tak miarodajnych wyników, niektóre płyny podawało się „na wyczucie”. Lek. med. Dorota Buczek wspomina, jako jeden z „przełomów” i ważnych momentów, pojawienie się pierwszego respiratora podarowanego placówce przez… Jana Pawła II. W 2003 r. w szpitalu zaczął zresztą działać oddział Intensywnej Opieki Medycznej z prawdziwego zdarzenia, który w 2018 r. został zmodernizowany, unowocześniony i powiększony, a używana tam aparatura ratująca życie spełnia najwyższe standardy. Oddział urazowo – ortopedyczny jest jednym z wiodących w całej Małopolsce, stąd bardzo często leczą się tam pacjenci spoza powiatu dąbrowskiego czy tarnowskiego. W przychodni działającej w ramach POZ – jak można było usłyszeć na filmie – nie ogranicza się pacjentowi żadnych badań, a wykonuje się je błyskawicznie, w ciągu 1 – 2 godzin. Do ważniejszych i większych inwestycji szpitalnych można zaliczyć: wybudowanie pawilonu zakaźnego o powierzchni prawie tysiąca metrów kwadratowych, zakup nowoczesnego tomografu komputerowego, remont wszystkich oddziałów, powstanie nowego lądowiska dla helikopterów, remont kotłowni oraz kaplicy i doprowadzenie windy na ostatnie piętro.
– Cały świat się zmienia, ale na szczęście szpital w Dąbrowie Tarnowskiej zmienia się i nadąża za tempem życia. Zmienia się dla dobra pacjenta. To jest przesłanie na kolejnych 50 lat, żeby pacjent był najważniejszy, bo żadna technologia nie zastąpi człowieka. (…) W przypadku chorób zakaźnych mamy tę ulgę, że możemy tutaj przysłać pacjenta, za co bardzo dziękujemy – powiedziała posłanka i dyrektor nowego szpitala w Tarnowie, Anna Czech.
– Chcę pogratulować obecnemu dyrektorowi szpitala i wszystkim byłym dyrektorom – Teresie Kopczyńskiej, Jerzemu Orłowi… – którzy włożyli wiele pracy, wysiłku i zdrowia, żeby w 2019 r. tak pięknie szpital funkcjonował. Dziękuję pracownikom, którzy tu tworzą wspaniałą atmosferę, dzięki którym możecie nieść pomoc, której pacjenci oczekują. W latach 2006 – 2010, kiedy byłem starostą pamiętam, ile wysiłku włożyliśmy, mimo krytycznych uwag, które słyszeliśmy, by zbudować blok operacyjny, który okazał się wtedy najlepszy i najnowocześniejszy w regionie. Ta inwestycja, która była wsparta potężnymi środkami unijnymi, się powiodła. Dzisiaj chlubą szpitala jest właśnie ten blok operacyjny. Ten szpital to piękna wizytówka powiatu i miasta Dąbrowa Tarnowska – podkreślił poseł Wiesław Krajewski.
– (…) Widać, że to wszystko się rozwija i idzie do przodu. Tym, co się nie zmienia jest człowiek: pacjent, lekarz, pielęgniarka i wszyscy, którzy pracują w szpitalu. Dziękuję za tę pracę, troskliwość, zaangażowanie i życzę satysfakcji z tej pracy, życzę tych wdzięcznych oczu pacjenta i jak najwięcej satysfakcji płynącej z tej pracy i oddania – mówił senator Kazimierz Wiatr.
Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej z okazji złotego jubileuszu przygotował złoty adres pamiątkowy do zawieszenia na ścianie.
– Adres, który powinien przetrwać następnych 50 lat. Dąbrowski szpital to jedna z najważniejszych instytucji naszego miasta. Był budowany wielkim wysiłkiem społecznym w trudnych czasach. To ogromny wysiłek i determinacja całej załogi szpitala – bez nich obecny sukces szpitala nie byłby możliwy – mówił burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, który wspominał czasy, gdy sam sprawował funkcje starosty – Dzisiaj dalej jestem w radzie społecznej szpitala. Wszyscy mieli i mają otwarte serca dla szpitala i pracowali razem dla dobra szpitala.
– Od 1999 r., jak powstał samorząd, przyszło mi uczestniczyć w przejmowaniu i restrukturyzacji szpitala. Po tylu latach, patrząc na ten szpital, trzeba powiedzieć, że zrobiliśmy swoje. Kadry, które w tym szpitalu pracują, tworzą ten szpital, wyciągają przyjazną rękę do pacjenta. Cieszę się, że od samego początku współpracowałem z dyrektorami szpitala, cały czas spoglądałem w kierunku tego szpitala, zabiegałem, żeby był nowoczesny, przyjazny dla pacjenta. W 2010 r. szpital był w bardzo trudnej sytuacji i wielu wróżyło, że przestanie istnieć, ale udało się – mówił wiceprezydent Tarnowa, Tadeusz Kwiatkowski, były wieloletni starosta dąbrowski, który podziękował byłemu ministrowi Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi oraz byłemu marszałkowi Stanisławowi Sorysowi za wsparcie dla dąbrowskiego szpitala – Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie pracownicy. Podziękowania składam na ręce ks. kapelana Zbigniewa Szewczyka dla ks. proboszcza. Kaplicę udało się odnowić. Dziękuję wszystkim zaangażowanym za współpracę przez tyle lat i dziękuję, że przez tyle lat mogłem doświadczyć dobroci, zaufania i wsparcia od całej kadry szpitala.
– Chciałam bardzo pogratulować całej załodze szpitala, dlatego że te zmiany, które się dokonały, to był koszt ich pracy. Wszystkie grupy w tym szpitalu współpracowały ze sobą bardzo zgodnie. Wszystkie te rzeczy udało się zrealizować dzięki tej współpracy. Życzę załodze z całego serca, żeby dla nich ta sytuacja materialna się zmieniła. Zawsze było coś za coś, ale teraz jest już po remontach, i pora na poprawę sytuacji pracowników. Obecnie jest to jeden z piękniejszych szpitali – mówiła była dyrektor szpitala Teresa Kopczyńska, której kierowanie placówką przypadło na najtrudniejsze czasy dla dąbrowskiego ZOZ – u. Mało się o tym mówi, ale szpital miał już poblokowane konta bankowe, a jego przyszłość malowała się w zdecydowanie ciemnych barwach i była obawa o dalsze losy placówki – Pamiętam, były połamane schody i pojechałam do Bruk – Betu, żeby zakupić 100 metrów kostki, a nie było już pieniędzy na nic. I kochana pani prezes powiedziała, że da 50% upustu, a ja wtedy dopisałam jedno zero. Nigdy starostowie i rada, ani posłowie nie zostawili szpitala. Załodze życzę jak najwięcej wytrwałości i zadowolenia, żeby z uśmiechem wspominali tę pracę, jak ja ją wspominam.
– Te ostatnie 50 lat to był intensywny rozwój placówek zdrowia. Ważne jest, abyśmy mieli piękne szpitale, ale ważne jest, aby w tych szpitalach pracowali dobrze wykwalifikowani i przygotowani specjaliści. Troska o pracowników jest tu niezwykle istotna. My z roku na rok staramy się zwiększać środki na szpitale i na podwyżki dla poszczególnych grup zawodowych oraz doposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną. Pacjenci chwalą sobie tutaj leczenie i życzę, żeby każdy pacjent z ziemi dąbrowskiej znalazł tutaj profesjonalną pomoc, czuł się zaopiekowany i bezpieczny, bo ten szpital właśnie taki jest. Dziękuję posłowi Krajewskiemu, który nie pozwala zapomnieć o ziemi dąbrowskiej, szpitalu i jest dobrym orędownikiem ziemi dąbrowskiej. Dziękuję też dyrektorowi szpitala, który jest naprawdę dobrym gospodarzem – podkreśliła wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek-Żelazko.
Okolicznościowe dyplomy otrzymali. Za wsparcie i wszelką pomoc w rozwoju placówki:
Wiceminister Zdrowia – Józefa Szczurek-Żelasko
Poseł na Sejm RP – Wiesław Krajewski
Poseł na Sejm RP – Anna Czech
Senator RP – Kazimierz Wiatr
Starosta Powiatu Dąbrowskiego – Lesław Wieczorek
Wieloletni Starosta Dąbrowski, obecnie Z-ca Prezydenta Tarnowa – Tadeusz Kwiatkowski
Z-ca Dyrektora ds. Lecznictwa – Waldemar Weryński
Byli Dyrektorzy Szpitala. Za oddaną pracę na rzecz szpitala podczas pełnienia funkcji dyrektora:
Andrzej Zawiliński
Krzysztof Laskowicz
Michał Surynt
Piotr Sacha
Teresa Kopczyńska
Marek Rogoż
Bogusława Stanosz-Kościuszkiewicz
Paweł Lechowicz
Jerzy Orzeł
Lista pracujących najdłużej – praca w Szpitalu ponad 40 lat, za długoletnią i sumienną pracę oraz zaangażowanie w rozwój placówki:
Dr n. med. Maria Radziszewska
Dr n. med. Andrzej Radziszewski
Lek. Felicja Mejer-Boryczka
Lek. Rafał Stańczyk
Kierownicy Oddziałów. Na ręce kierownika oddziału dla lekarzy oddziału za profesjonalizm i troskę o zdrowie pacjentów oraz podejmowane działania na rzecz poprawy jakości świadczeń zdrowotnych udzielanych w Zespole Opieki Zdrowotnej
Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii – lek. Barbara Popera
Oddział Chirurgii Ogólnej lek. Wojciech Buczek
Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej z Pododdziałem Rehabilitacji Ogólnoustrojowej – lek. Witold Bołtuć
Pododdział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej – dr n. med. Daniel Chrzan
Oddział Chorób Płuc lek. Waldemar Weryński
Oddział Chorób Wewnętrznych lek. Przemysław Kopeć
Oddział Dziecięcy dr n.med. Maria Radziszewska
Oddział Obserwacyjno – Zakaźny dr n.med Zbigniew Martyka
Izba Przyjęć, Pogotowie Ratunkowe i Opieka Całodobowa – lek. Maciej Kaczówka
Pielęgniarki Koordynujące za profesjonalizm i pełną oddania pracę, opiekę i szacunek, jakim obdarzają każdego pacjenta oraz za stworzenie na oddziale przyjaznego otoczenia i życzliwej atmosfery:
Pielęgniarka Naczelna – Marta Bałut
Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii – Dorota Gleń
Oddział Chirurgii Ogólnej Beata Kogut
Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej z Pododdziałem Rehabilitacji Ogólnoustrojowej – Beata Myca
Oddział Chorób Płuc Bożena Juzba
Oddział Chorób Wewnętrznych Agata Biś
Oddział Dziecięcy Katarzyna Juzba
Oddział Obserwacyjno – Zakaźny Elżbieta Gładysz
Izba Przyjęć, Pogotowie Ratunkowe i Opieka Całodobowa – Beata Parka
Blok operacyjny – Danuta Wentrych
Poradnia Specjalistyczna – Krystyna Cicha
Kierownicy administracyjni za sumienną i rzetelną pracę, poczucie zaangażowania i zdyscyplinowania oraz wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych:
Monika Kozioł–Koordynator Działu Administracji i Logistyki
Adam Bator – Kierownik Działu Techniczno-Eksploatacyjnego
Alicja Kiełbania – Główna Księgowa, Kierownik Działu Finansowo-Ekonomicznego
Agnieszka Małek – Kierownik Działu Kadr i Płac
Jadwiga Węgiel – Kierownik Centralnej Sterylizatorni
Andrzej Bryła – Kierownik Zakładu Rehabilitacji
Katarzyna Pszczoła – Kierownik Działu Żywienia
Iwona Fijał – Kierownik Działu Organizacji i Monitorowania Świadczeń Zdrowotnych
Lucyna Małczyńska – Kierownik Działu Diagnostyki Laboratoryjnej
Andrzej Kawa – Kierownik Pracowni RTG
Krzysztof Stolarz – Kierownik Działu Diagnostyki Obrazowej
Piotr Jachimek – Kierownik Apteki Szpitalnej
Dariusz Chmura – Kierownik Działu Higieny
Ks. kapelan Zbigniew Szewczyk
50 – lecie dąbrowskiego szpitala uświetnił występ Dawida Dubajki ze Szczucina, finalisty programu The Voice of Poland.
us
fot. powiatdabrowski.pl