SPICHLERZ W BRNIU ZAMIENIŁ SIĘ W STANICĘ TURYSTYCZNĄ
Niszczejący budynek zabytkowego spichlerza w Zespole Dworsko-Parkowym w Brniu (pow. dąbrowski) przeszedł totalną metamorfozę. Dzięki pozyskanym wspólnie przez Powiat Dąbrowski oraz Tarnowską Organizację Turystyczną środkom w wysokości blisko 1,5 mln zł, niszczejący obiekt został zaadaptowany na nowoczesną stanicę turystyczną.
To miejsce, w którym turyści mogą wypocząć, posilić się. Dodatkowym atutem stanicy jest malownicza lokalizacja w otoczeniu dwóch stawów.
Stanica jest przeznaczona zarówno dla miłośników turystyki rowerowej, jak i pieszej. W ramach kompleksowej inwestycji wykonano zaplecze sanitarne, dokonano zmiany pokrycia dachowego, ocieplono ściany zewnętrzne, zaaranżowano alejki, powstała estetyczna elewacja, wybudowano kuchnię i salę jadalno-wypoczynkową.
Szeroki zakres prac objął również dostosowanie stanicy do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powiśle otwiera się na turystykę, dołączając do kilku gmin z innych powiatów. Stworzenie spójnej oferty ma się przełożyć na podniesienie atrakcyjności subregionu tarnowskiego, a w konsekwencji na nowe miejsca pracy i rozwój społeczno-gospodarczy. Całkowita wartość tego zadania wyniosła ponad 2 mln 200 tys. złotych.
Lider projektu, Tarnowska Organizacja Turystyczna przypomina, że fani turystyki rowerowej w powiecie dąbrowskim mają do dyspozycji szlaki:
• Niebieski: Tarnów – Mościce – Dąbrowa Tarnowska – 29 km
• Zielony: Tarnów – Rzędzin – Dąbrowa Tarnowska – 35 km
• Trasę miejską Dąbrowa Tarnowska – 12 km
• Trasę „Zabytkową – sakralną” – 70 km – Radgoszcz – Nieczajna Dolna – Gruszów Wielki – Dąbrowa Tarnowska – Ćwików – Niwki – Zalipie – Żelechów – Lubiczko Gręboszów – Szczucin – Smęgorzów – Gruszów Mały – Dąbrowa Tarnowska.
Inwestycja powstała w ramach projektu pn. „Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej Subregionu Tarnowskiego etap II” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, poddziałanie 6.3.1 Rozwój lokalnych zasobów subregionów – spr.
Liderem projektu jest Tarnowska Organizacja Turystyczna (TOT) – która jest Lokalną Organizacją Turystyczną powstałą w 2011 r. jako szósta w województwie Małopolskim i działającą głównie na terenie Subregionu Tarnowskiego. Ważnym zadaniem TOT jest wsparcie lokalnego rynku usług turystycznych, kreowanie lokalnych produktów turystycznych oraz promocja i rozwój turystyki.
Powyższe projekty na które TOT pozyskała blisko 8 mln złotych stanowią pierwszy ważny krok w kompleksowej promocji i komercjalizacji produktów sieciowych w Subregionie Tarnowskim.
Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Tarnowskiej Organizacji Turystycznej. Na www.lot.tarnow.pl znajdziemy aktualności z przebiegu realizacji poszczególnych inwestycji.