Dzisiaj:
Sobota, 23 listopada 2024 roku
Adela, Erast, Felicyta, Klemens, Klementyn, Orestes, Przedwoj

e-ZLA – czyli co pacjent wiedzieć powinien

1 października 2018 | 1 komentarz

Od 1 grudnia br. pacjenci będą mieli wystawiane wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie. W sierpniu do ZUS w Małopolsce wpłynęło takich zwolnień prawie 40 proc. Z każdym tygodniem procent zwolnień wystawianych elektronicznie wzrasta.

Od 1 grudnia br. zwolnienia lekarskie będą wystawiane wyłącznie elektronicznie. Pacjent wychodząc od lekarza nie będzie już dzierżył w dłoni papierowego, zielonego zaświadczenia.

Zwolnienie od razu po wystawieniu przez lekarza w systemie zostanie przekazane elektronicznie do pracodawcy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dla pacjenta, to komfortowa sytuacja, bo nie będzie musiał z bólem lub gorączką fatygować się do pracodawcy w terminie 7 dni by przekazać zwolnienie, pod groźbą obniżenia zasiłku w razie przekroczenia tego terminu. (Po wprowadzeniu obligatoryjnych e-ZLA, przepis dotyczący obniżenia zasiłku z powodu nieprzekazania zwolnienia pracodawcy
w terminie zniknie.)

Elektroniczne zwolnienia lekarskie można wystawiać już od 1 stycznia 2016 r. W województwie małopolskim wystawiono już w sumie 540 tys. takich zwolnień. Z każdym tygodniem procent zwolnień wystawionych elektronicznie jest wyższy. Do tarnowskiego oddziału ZUS w ostatnim tygodniu wpłynęło 43,5 proc. zwolnień w formie elektronicznej. Lekarze coraz chętniej korzystają z szybkiej, prostej i wygodnej dla pacjenta formy wystawiania zwolnień.

By zwolnienie lekarskie trafiło do systemu informatycznego pracodawcy, musi on mieć założone konto płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli pracodawca jeszcze nie ma konta na PUE ZUS, warto by je założył. Dzięki temu pracownik nie będzie musiał pobierać wydruku elektronicznego zwolnienia lekarskiego i zawozić go do szefa lub prosić znajomych o dostarczenie dokumentu. Kiedy pracodawca nie ma założonego profilu na PUE ZUS, lekarz widzi to w swoim systemie i drukuje zwolnienie dla pracodawcy.

Jeśli będzie trzeba wystawić zwolnienie w czasie wizyty domowej, lekarze są na to przygotowani. Mogą wręczyć pacjentowi wydrukowane e-ZLA i później uzupełnić je w systemie lub wypisać je przy pacjencie, jeśli mają ze sobą laptopa i dostęp do Internetu.

W przypadku gdy chorujesz i przestałeś być pracownikiem, czyli pobierasz zasiłek po ustaniu zatrudnienia, pamiętaj o tym, żeby złożyć do ZUS wniosek o wypłatę zasiłku. Sam elektroniczny wpływ zwolnienia do ZUS nie wystarczy by wypłacić Ci świadczenie. Musisz jeszcze złożyć wniosek w postaci formularza ZAS-53. Możesz zrobić to elektronicznie jeśli masz profil na PUE ZUS. Nie jest do tego wymagany podpis elektroniczny.

Anna Szaniawska
Regionalny rzecznik ZUS w Małopolsce


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 1 października 2018 o 23:24
    Inny :
    Co ma pacjent wiedzieć o ZUS? Ano tyle, że ZUS ma Cię drogi pacjencie w d...alekim poważaniu. Musisz wiedzieć, że jeśli Ty będziesz wisiał ZUSowi 1zł to zablokują Ci konta, zabiorą świadczenia, stracisz ubezpieczenia i generalnie naślą na ciebie wszystkie sądy i komorników jakich tylko mogą... Natomiast, jak ZUS nie wypłaca należnego Ci świadczenia przez kolejny miesiąc, bo czegoś tam im brakuje, albo czegoś tam się doliczyć nie mogą, to masz być na każde "pierdnięcie" Wielkiej Pani zza biurka, bo jak nie to nic nie dostaniesz i to tyle. Gdybym od początku mojej "kariery zawodowej" dostawał to co idzie do ZUS i NFZ z mojej wypłaty, to miałbym emeryturę 200% wyższą od tej którą zaproponuje mi ZUS, a ubezpieczenie zdrowotne takie, że to lekarz czekałby na mnie w przychodni, a nie ja przez 3 miesiące na kolejkę do lekarza...
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +15 (w sumie : 15)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)