Dzisiaj:
Środa, 27 listopada 2024 roku
Damazy, Dominik, Leonard, Maksymilian, Oda, Stojgniew, Walery, Wirgiliusz

,,Orlęcy Poligon Niepodległości”

2 lipca 2018 | komentarze 2

w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę – Drużyna Orląt Niepublicznej Niepłatnej Szkoły Podstawowej w Żelazówce, rozpoczęła 25 czerwca 2018 roku w pierwszy dzień wakacji – poligon orlęcy.

Za główny cel przyjęto wychowanie patriotyczne w nawiązaniu do obchodów 100-tnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.


W pierwszym dniu przedstawiono cele, szczegółowy program oraz zapoznano uczestników z regulaminem, zasadami bezpieczeństwa i przepisami bhp. Uroczyste rozpoczęcie poligonu zaszczycił swoją obecnością poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski. Pogratulował pomysłu uczczenia 100-lecia niepodległości patriotyczną formą wypoczynku Orląt.. Przekazał Orlętom polowe koszulki z orłem i napisem „Orlęta z Żelazówki, Poligon Niepodległości 2018”, ufundowane specjalnie z tej okazji. Wdzięczni uczniowie za wspieranie Drużyny Orląt i Poligonu, uhonorowali pana posła Wiesława Krajewskiego tytułem PRZYJACIELA ORLĄT.

Kolejnym etapem była wycieczka do Wierzchosławic do Muzeum Wincentego Witosa – współtwórcy niepodległości Polski. Orlęta zwiedziły dom trzykrotnego premiera, jego gospodarstwo, starą zagrodę – dom rodzinny oraz ekspozycję sztandarów. Na zakończenie zwiedzania wpisali się do księgi pamiątkowej oraz spotkali się z prawnukiem W. Witosa dr Markiem Steindlem. Honorową wartę zaciągnęli w Kaplicy Wincentego Witosa, gdzie złożyli wiązankę kwiatów.
W drugim dniu Orlęcego Poligonu Niepodległości Drużyna Orląt wyruszyła do Dąbrowy Tarnowskiej. Ten dzień poświęcony był akcji promocji bohatera narodowego, współtwórcy niepodległości gen. Mariana Kukiela. Orlęta przygotowały broszurkę o generale – wybitnym DĄBROWIANINIE, Drużynie Orląt i szkole w Żelazówce. Rozmawiając z mieszkańcami, przekonały się, że postać ta jest mało znana, a wiele osób nie potrafiło wskazać ulicy gen. Kukiela w Dąbrowie Tarnowskiej. Dlatego działania Orląt to doskonała forma przywracania pamięci temu zapomnianemu i przemilczanemu bohaterowi Ziemi Dąbrowskiej. Pogląd ten potwierdził burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej pan Krzysztof Kaczmarski, z którym Drużyna Orląt miała możliwość spotkania się w tym dniu. Orlęta wręczyły Dyplom podziękowania za opiekę, współpracę i pomoc w organizacji poligonu. W obecności Pani Dyrektor naszej szkoły i dyrektorów placówek oświatowych gminy Dąbrowa, Burmistrz podkreślił znaczenie takich organizacji oraz potrzebę pracy z młodzieżą w duchu wychowania patriotyczno-obywatelskiego. Jednocześnie podziękował za dotychczasową pracę Drużyny Orląt Pani Dyrektor i opiekunowi.

W drugim punkcie zajęć Drużyna Orląt zaciągnęła wartę przed Pomnikiem Poległych w Dąbrowie Tarnowskiej, przeprowadziła Apel Poległych, w którym uwzględniono pamięć spoczywającego na cmentarzu Kensal Green w Londynie gen. Kukiela. Złożono wiązankę kwiatów, która symbolizowała oddanie mu hołdu za jego służbę Polsce.
Następnie odbyły się zajęcia z musztry, po których Drużyna Orląt udała się na spotkanie w starostwie powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej. wicestarosta pan Marek Kopia podziękował Orlętom za udział w uroczystościach państwowych. Na zakończenie spotkania Orlęta zostały ugoszczone poczęstunkiem.
W trzecim dniu Orlęcego Poligonu Niepodległości odbyliśmy wyprawę szlakiem walki o niepodległość legionistów, strzelców i orląt w okresie I wojny światowej. Pierwszym punktem, gdzie Orlęta złożyły hołd poległym żołnierzom i legionistom, był Pomnik Poległych w Wierzchosławicach.

Następnie udaliśmy się w stronę Łowczówka, po czym korzystając z zaproszenia wójta gminy Pleśna Józefa Knapika, odbyliśmy spotkanie w Urzędzie Gminy. Tutaj pan wójt zaprezentował nam „Przewodnik historyczny po cmentarzach I wojny światowej”, po czym wspólnie udaliśmy się na cmentarz legionistów w Łowczówku. Bój pod Łowczówkiem był najcięższym pod względem wysiłku, poniesionych strat i zadań, jakie oddziały Piłsudskiego prowadziły w ciągu 1914 roku.
Drużyna Orląt, w tym szczególnym miejscu wśród 128 mogił legionistów, zaciągnęła wartę honorową przy kaplicy cmentarnej. Następnie złożyliśmy wieniec i zapaliliśmy znicz przy grobie wówczas najmłodszego legionisty, a później generała Gustawa Łowczowskiego. Następnie udaliśmy się do Sanktuarium w Tuchowie, gdzie Orlęta słowami modlitwy podziękowały za opiekę w minionym roku szkolnym. Ostatnim punktem orlęcej wyprawy było zwiedzenie drukarni – poligrafii Ojców Redemptorystów w Tuchowie. Naszym przewodnikiem był sam dyrektor O. Bogdan Nieć, który przedstawił uczniom nowoczesną technologię wykorzystywaną do druku. Poznanie od podstaw etapów powstawania drukowanej książki było dla Orląt ciekawym doświadczeniem. Na pożegnanie otrzymaliśmy pamiątkowy folder z wizyty w drukarni, na którym laserowo wydrukowano nasze zdjęcie.

Czwartego dnia orlęta miały okazję sprawdzić swoje możliwości sportowe. W tym dniu odbyły się zajęcia sportowo-obronne.
W ostatnim już piątym dniu po odprawie odbył się konkurs wiedzy o generale Marianie Kukielu i Wincentym Witosie – współtwórcach niepodległości. Kulminacyjnym punktem podsumowania Poligonu Niepodległości były awanse Orląt. Na podsumowanie i zakończenie poligonu wszyscy uczestnicy otrzymali Dyplom ukończenia „Orlęcego Poligonu Niepodległości” patriotyczno-szkolnego obozu sportowego, odbytego w dniach 25-29 czerwca 2018 r. w 100-rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorzy w podsumowaniu potwierdzili spełnienie założonych celów wychowania patriotycznego i sportowo-obronnego w połączeniu z letnim wypoczynkiem. Orlęta poznały wybitnych patriotów walczących o wolność ojczyzny, złożyły hołd poległym za wolność, doskonalili swoje umiejętności sportowe i obronne, odwiedziły ciekawe miejsca i zabytki. Opiekun drużyny i Orlęta dziękują Pani Dyrektor Magdalenie Woynarowskiej-Piaseckiej, Panu Posłowi na sejm RP Wiesławowi Krajowskiemu, Panu Burmistrzowi Krzysztofowi Kaczmarskiemu, staroście i wójtowi gminy Pleśna za pomoc i zaangażowanie w organizację poligonu.

NNSP w Żelazówce


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 11 lipca 2018 o 11:17
    mama :
    Biedne dzieci, zamiast cieszyć się wakacjami, muszą się szkolić... Jak za komuny
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 6)
  2. 11 lipca 2018 o 17:18
    klucha :
    Pomysl na fajne 3 dni, a mama załuje, ze dzieci nie spędzą kilku godzin przed telewizorami.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 4)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)