Galicyjskie drogi ku niepodległości
W tym roku będziemy obchodzić wyjątkową, setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dokładnie wiek temu, w listopadzie 1918 roku Rzeczypospolita odzyskała niepodległość wyzwalając się spod jarzma zaborców.
Warto jednak zaznaczyć, że proces ten następował stopniowo. I właśnie drogi, którymi Galicja podążała ku niepodległości były tematem konferencji, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gręboszowskiej.
To wyjątkowe spotkanie odbyło się w piątkowe przedpołudnie 15 czerwca br. na hali sportowej Szkoły Podstawowej w Gręboszowie. Konferencja podzielona była na kilka modułów i w sposób zróżnicowany oraz przekrojowy odnosiła się do wydarzeń, jakie wpłynęły na odzyskanie przez nasz kraj niepodległości, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Galicji.
Konferencja rozpoczęła się od powitania wszystkich obecnych przez Krystynę Świętek wójta Gminy Gręboszów. Następnie młodzież uczęszczająca do szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych przedstawiła montaż słowno-muzyczny, który odnosił się nie tylko do wydarzeń jakie miały miejsce przed 100-laty ale i emocji z tym związanych. Słowa narratora i wiersze przeplatane były piosenkami patriotycznymi, które stanowią doskonały komentarz i wyraz nastrojów jakie panowały wśród naszych rodaków na przestrzeni lat, gdy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.
Kolejną częścią, która stanowiła zarazem centralny punk wydarzenia, były wystąpienia referatowe zaproszonych gości. Moderatorem konferencji był profesor Stanisław Koziara – językoznawca, polonista, wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
W tym dniu swoje wykłady zaprezentowali: dr Jan Hebda („Narodziny Drugiej Rzeczypospolitej w regionie tarnowskim”), ks. dr Ryszard Banach („Rola duchowieństwa gręboszowskiego w krzewieniu postaw patriotycznych”), mgr Włodzimierz Piasecki („Udział Legionów Polskich w walkach niepodległościowych na terenie Gręboszowa i okolic”) oraz prof. UP dr hab. Jacek Rozmus („Wojskowe cmentarze i miejsca pamięci na terenie Ziemi Gręboszowskiej”).
Na koniec głos zabrał również dr Andrzej Kosiniak-Kamysz – Honorowy Obywatel Gminy Gręboszów, który wyraził swoją wdzięczność wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego wyjątkowego przedsięwzięcia.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele samorządu powiatowego: Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski oraz Marek Kopia wicestarosta.
Zwieńczeniem konferencji było złożenie przez delegacje wieńców oraz świateł pamięci pod Pomnikiem Grunwaldzkim usytuowanym w Gręboszowie (Miłocin) oraz na kwaterach wojskowych na cmentarzach w Gręboszowie oraz Ujściu Jezuickim.