Dzisiaj:
Niedziela, 24 listopada 2024 roku
Adela, Erast, Felicyta, Klemens, Klementyn, Orestes, Przedwoj

Czytelnicy pytają, e – Kurier odpowiada

22 maja 2018 | komentarzy 19

Walczę o bezpieczeństwo mojej rodziny” – mówi nasza Czytelniczka z ulicy Sportowej, która rok temu złożyła na ręce burmistrza Krzysztofa Kaczmarskiego pisemny wniosek o zamontowanie progów zwalniających na tej ulicy i przy wyjeździe z parkingu przed hotelem Cristal Park, ale nie doczekała się odpowiedzi. „Natychmiast podjęliśmy interwencję” – tłumaczy burmistrz i odczytuje opinię na ten temat.

Obiecuje jednak, że jeszcze raz pochyli się nad problemem, gdyż ma sygnał od mieszkańców, że istnieje taka potrzeba.

– Poszłam do burmistrza, to było około rok temu, i wyjaśniłam, że na placu przed hotelem Cristal Park odbywają się wyścigi. Tłumaczyłam, że tam jest potrzebny przynajmniej jeden próg zwalniający. Burmistrz mi poradził, abym złożyła pisemny wniosek i to zrobiłam. „Zajmiemy się tą sprawą” – obiecał. Kierowcy jeżdżą dookoła i z całym impetem wypadają na ulicę główną. A w Cristal Parku często są przyjęcia weselne i komunijne, jest mnóstwo gości, na parkingu stoją samochody; obok na basen chodzą dzieci, a mimo to odbywają się tam wyścigi. To jest uciążliwe i przerażające. Jak się wydarzy tragedia, to już będzie za późno. Jedynym wyjściem są progi zwalniające. Chociaż jeden próg zwalniający przy wyjeździe z tego placu jest bardzo potrzebny. Jeżeli ktoś ma styczność z tą trasą, chodzi ulicą Sportową, to szybko ją zmieni. Zwłaszcza teraz jest tam niebezpiecznie. Zbliża się okres wakacyjny, będzie odkryty basen. Na parkingu brakuje miejsca i ludzie parkują samochody na ulicy Sportowej. Było już tam niedawno w związku z tym zderzenie czołowe i te auta zostały wyrzucone na chodnik koło mojego domu. Wezwałam Policję, bo cudem uszła z życiem moja mama i zostałam za to jeszcze zwyzywana przez jednego z kierowców, który na dodatek mi groził. Tylko próg zwalniający może poprawić tam bezpieczeństwo.

Od złożenia pisemnej prośby o zamontowanie progów widziałam się z burmistrzem dwa albo trzy razy. Jestem oburzona tym, że muszę to zgłaszać kolejny raz, ale walczę o bezpieczeństwo mojej rodziny. Wiem, że będą się tłumaczyć, że to jest droga przelotowa Dąbrowa Tarnowska – Szarwark, ale nie ma powodu, by tego progu zwalniającego nie zamontować. Po prostu nie można czekać, aż się coś stanie i dojdzie tam do jakiejś tragedii – mówi nam Czytelniczka z ulicy Sportowej, która oczekuje na interwencję w tej sprawie i odpowiedź na wniosek o zamontowanie progów zwalniających.

Pytamy burmistrza Krzysztofa Kaczmarskiego, co się stało z pismem naszej Czytelniczki i czy da się poprawić bezpieczeństwo na tej trasie – zarówno na samej ulicy Sportowej, jak i na wyjeździe z parkingu oraz, czy zostały już przedsięwzięte jakieś środki zaradcze.

Było tak, że szanowna Pani, moja licealistka zresztą, zwróciła się pisemnie z prośba o montaż progu zwalniającego i ja tę sprawę wdrożyłem już zeszłego roku, od razu po otrzymaniu pisma. W lipcu ubiegłego roku skierowaliśmy tę sprawę na Policję i na komisję i, niestety, wniosek miał opinię negatywną ze strony Policji – burmistrz Krzysztof Kaczmarski odczytał list z negatywną opinią nt. możliwości montażu na ulicy Sportowej progu zwalniającego. – Ulica Sportowa nie spełnia wymagań przytoczonych w tym piśmie, a montaż progu spowoduje negatywne skutki w postaci wzmożenia hałasu i konieczność zwalniania przez uprzywilejowane pojazdy. I ta sprawa tak została przez Policjantów potraktowana, więc komisja przychyliła się do tego wniosku, bo trudno tutaj dyskutować. Poza tym pojazdy cięższe objeżdżają centrum i kierują się do Szarwarku oraz Lipin właśnie ulicą Sportową i jeżeli będą się zatrzymywać przed progiem, a potem jechać pod górę, to będzie ciężko. Często jest tak, że mieszkańcy czekają na montaż progu, bo to poprawia bezpieczeństwo, ale po jakimś czasie po montażu progów mówi się: „proszę zdjąć, bo uciążliwość jest duża”. To powoduje hałas. Zdaję sobie sprawę, że jedyną skutkującą dobrze metodą przeciwdziałającą zapędom niektórych kierowców jest montaż progu zwalniającego. I my w wielu miejscach je montujemy i dalej będziemy montować, żeby poprawiać bezpieczeństwo. Długo trzeba było dyskutować na temat montażu progów zwalniających na ulicy Sucharskiego w sytuacji, gdy było tam naprawdę duże zagrożenie i my to przeforsowaliśmy i, niemałym kosztem, to zrobiliśmy. I teraz jest tam bezpiecznie.

W przypadku ulicy Sportowej będzie trudniej, bo między innymi jest pod górkę, ale podejmiemy jeszcze jedną próbę. I tutaj są dwie sprawy, jak w piśmie Pani. To, co się dzieje na parkingu – te „wyścigi samochodowe” – to jeden problem. Oczywiście Policja interweniuje, ale nie da się tam postawić radiowozu na stałe. Drugi problem to ulica Sportowa, bo tam też kierowcy potrafią rozwinąć prędkość. Tylko problem jest też w tym, że komuś pod domem, na ulicy Sportowej trzeba by było ten próg zamontować, a to będzie powodować pewien hałas. Jeżeli jest taka wola mieszkańców, to my oczywiście się nad tym ponownie pochylimy.
Sprawa nie poszła „do kosza”, tylko już w ubiegłym roku była wypracowana opinia na ten temat, ale to też się nie zakończyło i w wielu sprawach tak jest, że podchodzimy na nowo i na nowo trzeba szukać rozwiązań. Mamy świadomość, że trzeba przeciwdziałać takim problemom. Gorzej jest na ulicy Sportowej, bo tam potrzebujemy pozwoleń i opinii, żeby móc taki próg zamontować, a opinia jest negatywna. A na parkingu zamontujemy, bo tam nie potrzebujemy pozwoleń. W zeszłym tygodniu już na ten temat rozmawiałem i tam próg zwalniający się niedługo pojawi. Ale pewnie nie wyeliminuje to całkiem problemu przekraczania prędkości na ulicy Sportowej
– tłumaczy burmistrz, który zobowiązał się, że jeszcze nie zamyka sprawy i będzie szukał dobrych rozwiązań – dodajmy – o które w tym przypadku nie będzie łatwo.

Sam problem jest jednak bardziej złożony, niż się wydaje, gdyż przeciw zamontowaniu progów na ulicy Sportowej przemawiają również uwarunkowania techniczne. Zapytaliśmy kierownika Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, podkom. Jacka Wójcika, o odpowiedź, którą Policja wystosowała do Urzędu Miejskiego.

– W zeszłym roku Urząd Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej zwrócił się do nas o zajęcie stanowiska w sprawie montażu takich progów na przedmiotowej ulicy. Biorąc pod uwagę przepisy regulujące montaż progów zwalniających w szczególności zawarte w Załączniku nr 4 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania, (Dz. U. z 2003 r. nr 220, poz. 2181 z późn. zm.) należy podkreślić, iż ulica Sportowa w Dąbrowie Tarnowskiej nie spełnia wymagań określonych w powyższym Rozporządzeniu. 

Ponadto należy zwrócić uwagę na negatywne skutki umiejscowienia na tej ulicy progu zwalniającego, mianowicie:

  • zwiększenie hałasu i drgań w okolicy, szczególnie uciążliwe dla posesji znajdujących się w pobliżu zamontowanego progu,
  • ponadnormatywna emisja spalin pojazdów, które przekraczają próg oraz innych kierujących pojazdami jednośladowymi,
  • konieczność zwalniania pojazdów uprzywilejowanych – pogotowia, straży pożarnej, policji podczas wykonywania czynności na pobliskich obiektach sportowych.

 Poddano również analizie ilość i charakter zdarzeń drogowych, jakie zostały odnotowane na przedmiotowej ulicy od początku ubiegłego roku do chwili obecnej. Należy jednoznacznie stwierdzić,  iż ulica ta należy do bezpieczniejszych ulic miasta Dąbrowa Tarnowska. W ubiegłym roku doszło tam do dwóch kolizji natomiast w bieżącym roku tylko do jednego niegroźnego zdarzenia drogowego. Należy podkreślić, że przyczyną tych zdarzeń nie była nadmierna prędkość.

Na problemy techniczne z zamontowaniem progu zwalniającego wpływa również ukształtowanie terenu: ulica Sportowa lekko się wznosi – są na niej również zakręty, a część drogi przeznaczono na parkingi, co ogranicza widoczność. Umiejscowienie progu zaś w niektórych przypadkach powinno być oznaczone oznakowaniem widocznym z określonej odległości, gdyż taka infrastruktura na drodze fizycznie wymusza ograniczenie prędkości, a przy niedostosowaniu się do niego, może doprowadzić do uszkodzenia samochodu. W niektórych przypadkach kierowca, którego pojazd ulegnie uszkodzeniu, może pozwać zarządcę drogi do sądu. W przypadku drogi gminnej co prawda urzędnicy nie muszą dostosować się do opinii Policji na temat zamontowania progów zwalniających, ale trudno nie uwzględnić racjonalnych przesłanek podanych przez Referat Ruchu Drogowego. Ponadto istnieje również Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, z której warto anonimowo korzystać również w takich przypadkach, jak zgłoszenia częstego przekraczania prędkości przez pojazdy na danej ulicy. Policja ma wówczas obowiązek zbadania zgłoszonego problemu. Można także anonimowo powiadomić Policję o przekraczaniu prędkości na jakimś odcinku drogi, dzwoniąc na numer alarmowy. Dąbrowska Policja nie odnotowała takich sygnałów w ostatnim roku na ulicy Sportowej.

Zapytaliśmy kierownika Referatu Ruchu Drogowego KPP w Dąbrowie Tarnowskiej również o przeciwdziałanie „wyścigom” na parkingu przed Cristal Parkiem oraz przed Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny.
Należy nadmienić, że podobny problem z „wyścigami” pojawił się w pewnym momencie na dużym parkingu obok dąbrowskiego cmentarza i wydaje się, że m.in. montaż progów zwalniających ograniczył zapędy amatorów szybkiej jazdy.

– Jeżeli chodzi o kwestię „wyścigów” na parkingu przed Cristal Parkiem i na parkingu przed MOPSE-m na ulicy Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej, w miejsca te regularnie dyslokowane są nasze służby, które stanowczo reagują na, jak pokazuje statystyka,  sporadyczne przypadki łamania w tych miejscach przepisów ruchu drogowego – wyjaśnia podkom. Jacek Wójcik.

us


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 22 maja 2018 o 13:26
    xxx :
    Oczywiście że progów zwalniających na tej ulicy nie powinno być. Lepiej żeby policjanci się tam częściej pojawiali
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +20 (w sumie : 22)
  2. 22 maja 2018 o 19:31
    Kasiek :
    Oczywiście ,że progi powinny być . Założą je ,ale najpierw wydarzy się jakieś nieszczęście... i wtedy wszyscy będą ręce załamywać
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -2 (w sumie : 16)
  3. 22 maja 2018 o 20:28
    czesław :
    Pan Kaczmarski dużo obiecuje,a nic nie robi.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 19)
  4. 22 maja 2018 o 21:54
    joe :
    Nie jestem przekonany do montażu progów zwalniających na każdej ulicy.Dla normalnych kierowców jest to utrudnienie i niszczenie zawieszenia.Trzeba zmienić mentalność młodych no i oczywiście policja ma tu dużo do zrobienia.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +20 (w sumie : 20)
  5. 23 maja 2018 o 13:18
    mieszkanka :
    Wiem, że progi to utrudnienia dla normalnych kierowców, ale w zasadzie na każdej dłuższej ulicy w naszym mieście szaleją kierowcy, pędząc ponad setką, szczególnie ci młodzi, do tego słuchawki w uszach albo głośniki na cały regulator i on królem ulicy, wszyscy na bok. Jeśli nie progi, to może częściej stojące patrole bez litości dające wysokie mandaty. Szkoda, że już nie można montować fotoradarów, gdyby stały na Szarwarskiej, Jagiellońskiej, Grunwaldzkiej czy na Zazamczu, momentalnie nasz miasto wzbogaciłoby się porządnie.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +10 (w sumie : 14)
  6. 23 maja 2018 o 15:42
    mieszkaniec :
    Dokladnie tak. Trzeba znaleźć inne rozwiązanie a nie na każdej drodze progi. Mieszkam w pobliżu i uważam że ulica ta jest bardzo spokojna.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +15 (w sumie : 15)
  7. 23 maja 2018 o 21:14
    Gomuła :
    Stawiajcie progi, ograniczenia prędkości, zakazy wjazdu. Odbierzcie młodym wszystkie, względnie neutralne miejsca (pod względem bezpieczeństwa), gdzie mogą się wyszaleć. A potem lamentujcie, że "gnają ponad setką po ulicach miasta", "rozbijają się na czym popadnie" itd. Osobiście jestem zdania, że należy w takich sytuacjach wybrać mniejsze zło i pozostawić miejsca, gdzie młodzi i gniewni będą mogli się poślizgać w zimie i poupalać w lecie, tak aby tam zredukowali nadmiar testosteronu, a nie na drogach publicznych.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -15 (w sumie : 19)
  8. 24 maja 2018 o 12:44
    ... :
    To wybierzcie się na ulicę Grunwaldzką-tu dopiero zobaczycie piratów drogowych. Strach z dziećmi chodnikiem na spacer wyjść, a policji jak nie było tak nie ma...zero zainteresowania. To może i tu progi wstawimy???
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +15 (w sumie : 17)
  9. 24 maja 2018 o 15:50
    do Gomuły :
    Gdzie widzisz takie miejsca w DT? Młodzi gniewni niech szaleją w miejscach do tego przeznaczonych i na pewno nie są to dąbrowskie parkingi czy mniej uczęszczane ulice
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +14 (w sumie : 16)
  10. 24 maja 2018 o 21:50
    Zoska :
    Gdzie jest obwodnica ? Gdzie są przystanki ? Gdzie jest gospodarz ?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +16 (w sumie : 20)
  11. 24 maja 2018 o 22:30
    Gomuła :
    Można mówić, że parkingi nie są dobrym miejscem, ale w Dąbrowie lepszych miejsc nie ma i znając lokalną mentalność NIGDY nie będzie. Dlatego lepiej zostawić miłośnikom piłowania hondy na ręcznym nawet ten parking pod MOPSem, ponieważ miejsca jest tam sporo, w nocy nikt tam się nie kręci, a nawet jeśli któryś coś by uszkodził to ów obiekt jest cały czas monitorowany, więc namierzenie sprawcy i naprawa szkód nie byłaby problemem (w końcu chyba mają wykupione ubezpieczenie OC). Pozostaje kwestia uciążliwości dla sąsiadów tego przybytku. Ale na świecie niema i nie będzie rozwiązań idealnych. A z demokratycznego punktu widzenia, upalających jest więcej niż tych, którym upalanie przeszkadza, więc dylematów moralnych raczej nie powinno być :) Drogi publiczne to już bardziej skomplikowana sprawa. Dobrze, że wybierają te na których po zmroku nikt się nie kręci, jednak zawsze istnieje ryzyko, że coś pójdzie nie tak i ktoś może na ich zabawach ucierpieć. Na to niestety nie ma rady, wypadki były, są i będą. Jak ktoś ma prawo jazdy to nie jest dziecko i powinien zdawać sobie sprawę, że zawsze coś może pójść nie tak. A jak już pójdzie "nie tak" to powinien przyjąć konsekwencje na klatę, tego przynajmniej należy wymagać od "dorosłego" człowieka.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -7 (w sumie : 15)
  12. 25 maja 2018 o 10:33
    Adam :
    Co się dzieje bo aż nie mogę uwierzyć kolejny dzień a tu żadnej informacji pod powiatem?!?!?!?!?!?!?!?!?!!?! Kampania wyborcza zawieszona czy co??????????
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +10 (w sumie : 12)
  13. 25 maja 2018 o 16:38
    lissa :
    Droga i parking to nie plac zabaw. Jak się chcą DZIECI w cudzysłowie bawić. To niech jadą na gokardy , albo na tor.Dlaczego policja nie weźmie i jeden raz w sobote dajmy na to nie postawi w tych najgorszych miejscach radiowozu? Na zmianę, raz na parkingu, raz pod Cristalem, szkolna? Przecież za jedną noc na mandatach by sie odrobiło. A za jakiś czas by sie oduczyli . Już pomysłów brak, jak sie przed tym bronić. Od wiosny do zimy trzeba zamykać okna , bo od tego hałasu sie nie da spać. A tu tylko się słyszy, że nic się nie da, nigdy się tu w tej Dąbrowie nic nie da... .
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +17 (w sumie : 19)
  14. 26 maja 2018 o 16:28
    mieszkaniec :
    Najlepiej na wszystkich drogach zamontujcie progi wtedy na pewno będzie można spokojnie spać. Brak słów.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +10 (w sumie : 10)
  15. 26 maja 2018 o 16:29
    do Gomuły :
    Upalających jest więcej niż tych, którym to przeszkadza???????? Czyżby 3/4 mieszkańców uprawiało ten "sport"? A jak "coś pójdzie nie tak" i zginie np. ktoś z twojej rodziny to też "weźmiesz to na klatę" i wybaczysz sprawcy, bo przecież "wypadki były, są i będą"? Doprawdy, twój tok myślenia jest przerażający... albo sobie po prostu żartujesz.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +11 (w sumie : 17)
  16. 27 maja 2018 o 20:29
    Gomuła :
    Cóż... Dyskusja z ludźmi, którzy chcieliby wszystkiego zakazać "w imię (swojego) bezpieczeństwa i komfortu", nie ma sensu. Taka postawa to zawsze znak czasów, znak że dawno wojny nie było. Wtedy głośny wydech, piszczące opony czy jazda szybsza niż pozwalałyby na to przepisy, byłaby postrzegana jako problemy pierwszego świata. Wbrew papce serwowanej przez policję i media, główną przyczyną wypadków jest jazda BEZMYŚLNA!!! Jazda niezgodna z przepisami, ale świadoma w miejscu, gdzie zagrożenie jest znikome na pewno nie zaszkodzi nikomu bardziej niż bezmyślna jazda zgodna z przepisami w miejscu, gdzie ryzyko jest wysokie. Także życzę osobą, które łakną i pragną bezpieczeństwa, aby w końcu osiągnęli stan, kiedy ich życie będzie tak nudne (ale bezpieczne), że zupełnie straci sens ;]
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -6 (w sumie : 12)
  17. 29 maja 2018 o 12:49
    do Gomuła :
    Brawo pogratulować poczucia humoru i głupoty. Twoim zdaniem przepisy sa po to by je łamać , byle tylko robić to w miejscu gdzie teoretycznie jest to mniej niebezpieczne. Tylko pytanie kto i według jakich reguł ma kwalifikować te "mniej" niebezpieczne miejsca. Ale idąc tym tokiem rozumowania to można włamać się komuś do domu tylko dlatego , że mieszka z daleka od policji i z punktu widzenia włamywacza jest to bezpieczne. Brawo! Rozglądam się po niebie czy przypadkiem nie zobaczę przelatującego Gomuły. Dla niewtajemniczonych Szpital na peryferiach i dr Strosmajer wyjaśni.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +4 (w sumie : 12)
  18. 30 maja 2018 o 15:11
    moon :
    proponuję zabrać próg zwalniający z Gruszowa W. (droga w kierunku Nieczajnej) zamontowany w terenie praktycznie niezabudowanym koło lasu (chroni chyba zające)i zamontować go sobie gdzie tylko chcecie.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +7 (w sumie : 7)
  19. 4 czerwca 2018 o 12:53
    KK :
    Szkoda, że w imię bezpieczeństwa mieszkańcy nie zgodzili się na chodnik.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 2)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)