Nowe oblicze DDK-remont budynku „Sokoła”
Staraniem Wiesława Krajewskiego – Posła na Sejm Ziemi Dąbrowskiej i samorządu gminnego: Krzysztofa Kaczmarskiego – Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej oraz Rady Miejskiej, a także dzięki zabiegom Pawła Chojnowskiego – Dyrektora DDK, udało się uruchomić środki w wysokości 616.000 zł na remont i modernizację „Sokoła”.
Po wielu latach prób i oczekiwań wreszcie stary budynek, który poważne prace remontowe pamięta ostatnio na taką skalę z lat 60-ych XX w., doczeka się ważnych i potrzebnych działań, które powinny pomóc w likwidacji fatalnych skutków podmywania i zawilgocenia na skutek niesprawnego drenażu.
W zakresie przewidzianych prac są: odbudowa drenażu, wykonanie opaski poziomej i pionowej, poprawa elewacji zewnętrznej, generalny remont klatki schodowej, wymiana newralgicznej części instalacji elektrycznej, wod.- kan. w podziemiach wraz z osuszeniem i odgrzybieniem piwnic, remont toalet na I piętrze, renowacja parkietu w sali lustrzanej i kabinie projekcyjnej. Te działania będą możliwe dzięki środkom przyznanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach tzw. rezerwy ustawowej. Decyzja pisemna właśnie dotarła do DDK, montaż finansowy 50/50% (MKiDN oraz gmina) umożliwi realizację zadania. Radni Rady Miejskiej na ostatniej sesji poparli jednogłośnie wniosek Dyrekcji DDK o zabezpieczenie finansowe w części przewidzianej jako wkład właściciela nieruchomości.
Drugi segment dotyczy zadania Jak cię widzą – tak cię piszą – nowa jakość cyfrowa reklamy i promocji Kina „Sokół” w Dąbrowie Tarnowskiej. To grant pozyskany w konkursie przez DDK w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej (wartość – ponad 16.000 zł). Złoży się nań: wymiana zewnętrznego neonu na nowoczesny, wyposażony w oświetlenie LED, montaż 3 monitorów LED w holach z systemem programowania i rozsyłania sygnałów do promocji i reklamy działań zarówno kina (repertuar, zapowiedzi, zwiastuny, reklama komercyjna), domu kultury, jak i całej gminy Dąbrowa Tarnowska. Montaż finansowy jest identyczny, jak w przypadku dużych środków ministerialnych (50/50).
Trzeci segment to remont sali kinowej wraz z doposażeniem w nowoczesne reflektory teatralne i efektowe LED, wymiana oświetlenia, rozdzielni, instalacji elektrycznej, remont generalny węzła sanitarnego z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych oraz garderoby obok sceny, a przede wszystkim budowa nowej, nieco większej sceny (z montażem wykładziny przyjaznej dla tancerzy), zakup nowoczesnego miksera cyfrowego oraz instalacja bardziej przyjaznej dla pracy akustyków sieci elektrycznej. Ten segment powinien być w zasadzie już realizowany, wnioskodawcą jest Stowarzyszenie Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego (wartość zadania – około 160.000 zł), niestety opóźnienie w procedowaniu dotyczącym PROW w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie wynosi już ponad rok… (w marcu obchodzono rocznicę złożenia wniosku za pośrednictwem LGD „Prowent” w Mielcu z bardzo dobrą oceną i rekomendacją biura LGD, więc raczej zadanie nie jest zagrożone). Po kolejnych interwencjach burmistrzów i wójtów gmin zainteresowanych tymi grantami, uzyskali oni zapewnienie o przyśpieszeniu prac w departamencie UM. Jest więc nadzieja na realizację jeszcze być może do końca 2018 r., w najgorszym razie wiosną roku następnego.
Są to dobre prognozy dla budynku „Sokoła” i instytucji, a także dwóch organizacji pozarządowych mających tam swoją siedzibę: STKPD i Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy DDK. Nadszedł długo oczekiwany czas i szansa. Wcześniej modernizowano i remontowano etapowo, posiłkując się znacznie mniejszymi środkami pozyskanymi przez DDK w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej (3 granty: fotele, ekran, kurtyny, wykładzina, malowanie w sali kinowej, obydwa hole, podjazd dla niepełnosprawnych do toalet, nowa kasa i sklepik z „małą gastronomią”) oraz zarobionymi przez kino (schody zewnętrzne, toalety, malowanie poszczególnych pomieszczeń, instalacja luster w sali prób tanecznych). Z własnego budżetu gmina sfinansowała też remont dachu, elewacji, wymianę okien i przyłącz c.o. z wymianą grzejników, każdorazowo samorząd dokładał środki własne dla zbilansowania grantów PISF (zwykle w wys. 50%). Siedem lat temu dzięki pionierskiemu zadaniu „Małopolskiej Sieci Kin Cyfrowych” i pozyskaniu znacznych środków z Unii Europejskiej oraz wkładowi własnemu samorządu gminnego, kino „Sokół” – wcześniej niż oba tarnowskie kina – jako pierwszy w regionie wszedł na rewolucyjną ścieżkę cyfryzacji, stając się z kina peryferyjnego, weekendowego – do dziś kinem premierowym, konkurującym na rynku pomysłami i promocjami, grającym w 2D i 3D, transmitującym wielkie wydarzenia kulturalne i sportowe ze świata. Kinem odwiedzanym podczas transmisji wydarzeń baletowych, operowych i teatralnych z Nowego Jorku, Moskwy, Londynu i Paryża stale przez wiernych widzów z Tarnowa, Mielca, całego powiatu dąbrowskiego.
Planowany termin przygotowania i ogłoszenia przetargu dotyczącego remontu (I segment) – maj b.r.
DDK