Dzisiaj:
Niedziela, 24 listopada 2024 roku
Dobrosław, Emilia, Emma, Flora, Franciszek, Gerard, Gerarda, Gerhard, Jan, Mina, Pęcisław, Protazy

Serce i wiedza w powrocie do sprawności

18 grudnia 2017 | Brak komentarzy

Wiele kobiet odczuwa przykre objawy i dolegliwości, wynikłe z przebytej ciąży i porodu. Fizjologicznie to jedne z najtrudniejszych okresów w życiu kobiety, ponieważ organizm jest poddawany wielu zmianom hormonalnym i anatomicznym powrót do pełnej sprawności i wykonywania zwykłych czynności może sprawiać spore problemy.

Aby je zminimalizować w Centrum Zdrowia Tuchów prowadzony jest program profilaktyczny z zakresu fizjoterapii poporodowej, dorównujący standardom francuskich szpitali położniczych.

Mamy mogą skorzystać z ćwiczeń, edukacji i technik fizjoterapeutycznych, ułatwiających ten etap życia. Pomaga to także we wzmacnianiu, modelowaniu sylwetki i uzyskaniu dobrej kondycji psychofizycznej.

Pacjentki oddziału ginekologiczno-położniczego mogą się dowiedzieć więcej o prawidłowym postępowaniu po porodzie naturalnym, jak i przez cięcie cesarskie. Mamy mogą także porozmawiać ze specjalistą na temat właściwej pozycji do karmienia, noszenia, przebierania czy mycia dziecka.

Rozmawiamy na temat tego, czego należy unikać, ile można dźwigać i w jaki sposób, jak funkcjonować na co dzień, aby wrócić do formy. Zajmujemy się także profilaktyką powikłań czyli uczymy się prawidłowych zachowań, aby uniknąć np. nietrzymania moczu, obniżania narządów rodnych czy rozejścia mięśni prostych brzucha, a co za tym idzie także przepukliny pępkowej, bolesności przy współżyciu, żylaków odbytu, zakrzepicy żył głębokich i wielu innych problemów – wylicza fizjoterapeutka okołoporodowa CZT Paulina Witek.

Dodaje ona, że po cięciach cesarskich praca z Pacjentką przebiega tak, aby zabezpieczyć ranę i dno miednicy oraz zmniejszyć odczucia bólowe. Rehabilitacja dotyczy też wielu innych problemów zdrowotnych, towarzyszących kobietom w ciąży, a potem po porodzie np. obrzęków, nadciśnienia czy cukrzycy. W specjalnych, wymagających tego sytuacjach stosowany jest taping medyczny i techniki rozluźniania mięśniowo- powięziowego oraz masaże. Zdarza się, że aby wspomóc metabolizowanie toksyn z leków znieczulających trzeba sięgać po specjalistyczne techniki osteopatyczne np. drenaż wątroby po cięciu cesarskim. Mamy zapoznają się z ćwiczeniami, wzmacniającymi mięśnie dna miednicy oraz głęboką stabilizację brzucha. To bardzo ważne, ponieważ miednica podtrzymuje całą górną część ciała. Rozkłada napięcia i steruje ruchem. Jako złożona z kości misa oparta na biodrach jest ona od wewnątrz wyścielona trzema warstwami mięśni. Najniższa to zwieracze, ale bardzo istotne mięśnie to także warstwa druga i trzecia. Podtrzymują one narządy wewnętrzne jak hamak, reagują na przeciążenia, np. przy kaszlu. Są także łącznikiem między mięśniami brzucha i tymi, które podtrzymują kręgosłup. Istotna jest także praca z blizną po operacji cesarskiego cięcia oraz ćwiczenia, zmniejszające dolegliwości bólowe kręgosłupa i stawów krzyżowo-biodrowych.

Nie zapominamy o profilaktyce. Można skorzystać z ćwiczeń przeciwobrzękowych, uwalnianie zastojów mlecznych czy wczesnej terapii rozejścia mięśni prostych brzucha – dodaje Paulina Witek. Ale tematem porad nie są jedynie kwestie związane z fizjologią. W przypadkach psychoz poporodowych prowadzona jest psychoterapia ambulatoryjna.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)