Szlakiem Ikara z Odporyszowa
Kolejny ciekawy segment zadania „Przyszłość dla przeszłości – ku lepszej integracji wokół sztuki i historii regionu” związany był z rowerami i zadaniami w ramach geocachingu.
Kilkunastu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 z opiekunami – działaczami Stowarzyszenia Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego wybrało się na wycieczkę rowerową do Odporyszowa, by rozwikłać zagadkę i odnaleźć ukryty skarb. Ich celem był człowiek, którego historia powinna być znana każdemu mieszkańcowi Dąbrowy i okolic – Jan Wnęk.
Pierwszym punktem, w którym zaczęli poszukiwanie wskazówek do rozwiązania zagadki, był pomnik pioniera polskiego lotnictwa, stojący nieopodal kościoła w Odporyszowie. Tutaj też młodzi ludzie, wzorem rozgrywek z poprzednich zabaw, podzielili się na dwie drużyny, aby zawzięcie ze sobą rywalizować. Tym razem jednak dziewczęta konkurowały z chłopcami.
Zadanie było bardzo złożone i w finale doprowadziło do miejsca, gdzie „Ikar” z Odporyszowa spadł po kolejnym locie w odległości 1350 m od dzwonnicy kościoła, z której startował. Tutaj, na polanie w Morzychnie młodzi ludzie dali upust swojej energii i ze spostrzegawczością sokoła szukali ukrytego skarbu w różnych miejscach, nie pomijając rosnących w pobliżu drzew. Odnieśli sukces! Skarb został odnaleziony.
W najbliższą sobotę 25 listopada w Ośrodku Spotkania Kultur (synagoga) spotkają się z innymi uczestnikami projektu, aby podsumować go, otrzymać pamiątkowe upominki i certyfikaty potwierdzające udział w działaniach na przestrzeni kilku miesięcy, powspominać, oglądając zdjęcia wykonane przez Justynę Wiatr, dokumentującą z reporterską werwą kolejne działania.
Zadanie „Przyszłość dla przeszłości – ku lepszej integracji wokół sztuki i historii regionu” realizowane jest przez Stowarzyszenie Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego, dofinansowano je ze środków Województwa Małopolskiego w ramach „Mecenatu Małopolski”.
DDK