Porucznik Borewicz i zagadka detektywistyczna
Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej w Dabrowie Tarnowskiej miała przyjemność 24 października gościć u siebie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki znakomitego aktora, dziennikarza, prezentera telewizyjnego Bronisława Cieślaka, odtwórcę roli porucznika Borewicza w serialu „07 zgłoś się”.
Sławnego artystę przedstawił Dariusz Rekosz – pisarz i animator kultury prowadzący spotkanie. Przygotował on dla biorących udział w wydarzeniu, konkurs detektywistyczny pt. „Dziwny przypadek lorda McCawley’a”.
Przedstawił zgromadzonym scenariusz zbrodni, opisał osoby znajdujące się w posiadłości zamordowanego lorda, a całości dopełniły slajdy obrazujące miejsce zdarzenia i zdjęcia osób podejrzanych. Następnie odczytania zeznań podejrzanych podjął się Bronisław Cieślak, dając tym samym uczestnikom poczucie udziału w nagrywaniu filmu kryminalnego. Każda z zebranych osób otrzymała zestaw zadań logicznych, które rozwiązywano w parach. Początkujący detektywi zabrali się do działania, a dzięki uzyskanym podpowiedziom w postaci rozwiązań, mogli rzucić podejrzenia kto zamordował lorda McCawley’a. Oczywiście motywacja podania prawidłowej odpowiedzi była tym większa gdyż nagrodą była kolekcja książek o przygodach „07”.
Zwyciężczyniami okazały się panie: Józefa Duda i Celina Machaj. Po emocjach związanych z odkrywaniem zabójców, Dariusz Rekosz przeprowadził rozmowę z Bronisławem Cieślakiem na temat jego ról. Uczestnicy mogli dowiedzieć się również , że aktor „zmienił sierść”. Odtwórca roli Malanowskiego opowiedział anegdotę jak jego wnuk oglądając jeden z odcinków „07 zgłoś się” zobaczywszy fryzurę dziadka, stwierdził, że zmienił on sierść. Aktor opowiadał również o swoim parlamentarnym doświadczeniu.
Frekwencja dopisała nie zabrakło uczestników DKK, sympatyków i przyjaciół biblioteki, udział wziął również zastępca burmistrza Stanisław Ryczek. Spotkanie przebiegło w miłej i wesołej atmosferze, a po prezentacji i rozmowie zebrani mogli uzyskać autografy i wykonać pamiątkowe fotografie. Wszystko to działo się dzięki współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Instytutem Książki w Krakowie.
MBP w DT