Bo z mamą i tatą najlepiej się czuję!
Pod takim hasłem przebiegał tegoroczny, czwarty już Festyn Rodzinny w Sutkowie. Odbył się on wyjątkowo w upalną niedzielę 5 czerwca, na terenie PSP w Sutkowie.
Uroczystość ta była połączeniem Dnia Mamy, Taty i Dziecka z Dniem Szkoły Bez Przemocy organizowanym w ramach projektu „Szkoła Bez Przemocy” .
Przygotowania do wielkiego święta rodziny trwały kilka tygodni. W tajemnicy przed rodzicami pod okiem nauczycieli i wychowawców powstawał program artystyczny, stroje i dekoracja. Na szczęście na niedzielne popołudnie wszystko było gotowe.
Festyn rodzinny otwarła i przybyłych powitała gospodarz całej uroczystości- pani dyrektor Beata Kuta. Swoją obecnością zaszczycili nas nie tylko rodzice i uczniowie, ale także zaproszeni goście: dyrektor PSP w Gruszowie Wielkim –p. Marcin Jarzwiec, vicedyrektor – p. Dorota Bzduła, nasi zacni sąsiedzi państwo Glica i państwo Majka, p. Ewa Bajorek – logopeda współpracujący z naszą placówką oraz „Przyjaciel Szkoły” – p. Józef Żaba. Program był bardzo bogaty i urozmaicony.
Część artystyczną rozpoczęły najmłodsze dzieciaki z oddziału przedszkolnego i klasy II, które pod okiem swoich wychowawców – p. Beaty Kuta i p. Jadwigi Tabor przygotowały wiersze i piosenki dla mam i tatusiów. Po ich wystąpieniu już nikt nie miał wątpliwości, że tatę, „który obiad przypala lub czasem się trochę przechwala” każdy kocha, a mamusi co dzień należy okazywać uczucia przynosząc „bławatki, storczyki, wstążką związane”. Po tak dużej dawce emocji jaką rodzicom i zgromadzonym gościom dostarczyli najmłodsi przyszedł czas na muzyczny koncert życzeń klas II -VI.
Na deskach szkolnej estrady zaprezentowały się same wielkie muzyczne sławy: zespół Perfect, Ala Janosz, LO 27, Natalia Kukulska a nawet szwedzki zespół Rednex. Z dużym powodzeniem repertuary tych artystów wykonały nasze klasowe zespoły.
Hitem okazały się tańce: disco-dance dziewcząt z wokalem polonistki – pani Joasi Gwóźdź, polka country wykonana przez starsze dziewczęta z naszej szkoły pod bacznym okiem pani Ani Wolak i dżungla zaprezentowana przez przedszkolaków kierowanych przez nieustraszoną panią Jadzię. Sutkowskie dzieci bowiem potrafią odnaleźć się w każdym muzycznym klimacie.
Dzieciaki przygotowały prezenty dla swoich rodziców wykonane pod kierunkiem pani Jadwigi Tabor, naszego szkolnego artysty –plastyka, której pomysły są naprawdę wyjątkowe. Rodzice dla swoich pociech również przygotowali słodkie niespodzianki.
Po muzycznych doznaniach rodzice i zaproszeni goście udali się do namiotu na kawkę , ciasteczko i lody dla ochłody, zaś dzieci po pierwszym wyczerpującym etapie festynu na zasłużony, krótki odpoczynek w cieniu topoli.
Kolejnym punktem programu był pokaz mody. Modelki i modele wystylizowani i ucharakteryzowani pod okiem p. Agaty Mach i Jowity Dąbroś zaprezentowali wyjątkowe stroje, w następujących kategoriach:
na sportowo – wspinaczka górska i kolarstwo,
muzycznie – baletnica i raper,
show-biznesowo – stroje w stylu Dody i Lady Gaga,
nowelistyczne postacie – Janko Muzykant i Dobra Pani,
ekologicznie – suknia ślubna i suknia wieczorowa.
Wszyscy na wybiegu zaprezentowali wyjątkowy profesjonalizm, a stroje i modele zyskały duże uznanie publiczności.
Na scenie swe niemałe umiejętności aktorskie zaprezentowali: Agnieszka Dziedzic, Damian Stępnik i Wojciech Dudek w skeczu o tematyce ekologicznej: „Doktor Kostka i Siostra Chrząstka” oraz w piosence „Do kosza”.
Tatusiowie zajęli się grillowaniem kiełbasek, na które zaprosili wszystkich obecnych uczestników festynu. Po wielkim grillowaniu losować można było nagrody w loterii fantowej. Fanty pozyskali nauczyciele od firm i sponsorów.
Następnym działaniem były rozgrywki sportowe. Pan Piotr Fijał, wf-ista przygotował dla najmłodszych dzieci konkurencje sportowe. Było sadzenie i zbieranie ziemniaków, rzut do celu, tunel , napełnianie misek wodą, a także konkurencja z surowym jajkiem. Dzieciaki jednak wykazały się dużą odwagą i sprawnością fizyczną, dlatego w nagrodę obdarowani zostali słodkościami.
Po wyczynach najmłodszych przyszedł czas na mecz piłki nożnej. Powołane zostały 3 zespoły: uczniowie klas IV-VI, nauczyciele i rodzice. Każda z grup miała swoich kibiców na trybunach. Dzieciom dopingowali pozostali uczniowie, rodziców wspierali rodzice, a nauczycieli wyjątkowa emerytowana nauczycielka, pani Maria Glica, która skandowała ku pokrzepieniu nauczycielskich serc: „Nic się nie stało, Nauczyciele, nic się nie stało!”.
Walka na murawie była bardzo zaciekła. Wszyscy reprezentowali wysoki stopień zaangażowania w rozgrywki, jednak zwycięzca może być tylko jeden. Została nim reprezentacja uczniów naszej szkoły.
Mecz sędziował i zarazem komentował niezastąpiony pan Józef Żaba ( nasz Przyjaciel Szkoły – sołtys wsi Smyków, Prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Smykowska).
Po krótkim odpoczynku znów przenieśliśmy się w świat muzyki. Tym razem był to rodzinny konkurs „Jaka to melodia” przeprowadzony przez p. Joannę Gwóźdź i p. Annę Wolak. Zespoły złożone z rodzica i dziecka odgadywały polskie przeboje. Do finału dotarły dwa zespoły – rodzina państwa Dziedziców i państwa Kijowskich. Obydwie drużyny reprezentowały wysoką znajomości polskich utworów. Wygrał zespół p. Teresy i Agnieszki Dziedzic.
Pani dyrektor Beata Kuta na koniec podziękowała wszystkim przybyłym rodzicom, dzieciom i nauczycielom, a także osobom, które w sposób szczególny przyczyniły się do współorganizowania tej uroczystości. Słowa podziękowania i skromne upominki przekazane zostały także naszym sponsorom: p. Józefowi Żabie, państwu Małgorzacie i Andrzejowi Ryczkom, państwu Małgorzacie i Dariuszowi Knutelskim oraz p. Gabrieli Dudek i p. Robertowi Kijowskiemu za ufundowanie lodów.
Już w mroku swe słynne popisowe piosenki w stylu karaoke wykonał DJ Żaba zamykając zarazem IV Festyn Rodzinny w Sutkowie, który przebiegł w niezapomnianej, wręcz domowej atmosferze, bowiem klimat w naszej szkole wszyscy tworzymy sercem i dla serca.
źródło:
PSP w Sutkowie