Przywitaliśmy zdrowo wiosnę
Na pniu rozeszły się miejsca do wykonania USG 4 D ciąży podczas akcji „Powitajmy zdrowo wiosnę”, którą Centrum Zdrowia Tuchów – Dąbrowa Tarnowska – Wierzchosławice zorganizowało w tarnowskim Domu Handlowym Świt.
Goście stanowisk medycznych wykonywali także badania spirometryczne, mierzyli ciśnienie i zawartość cukru we krwi. Pytali ponadto o funkcjonowanie szkoły rodzenia w Tuchowie i Dąbrowie Tarnowskiej.
Można było poznać zasady pracy Dziennego Domu Opieki Medycznej w Wierzchosławicach oraz programów profilaktyki zdrowia, realizowanych przez spółkę medyczną. W sumie w ciągu dwóch dni wykonano ponad 200 zabiegów diagnostycznych.
Największe zainteresowanie towarzyszyło badaniom ultrasonograficznym, na które należało się wcześniej zarejestrować. Dzięki temu, że w akcji wzięli udział: ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego specjalista ginekolog i położnik Szczepan Bartkiewicz, a także lekarze specjaliści ginekologii i położnictwa Krystyna Bielaszka-Mikus i Jerzy Gąciarz oraz lek. Kamil Komorowski. Lista zakwalifikowanych pań wydłużana była dwukrotnie. W sumie 24 i 25 marca przebadanych zostało 51 kobiet, które mogły także zabrać ze sobą nagrany na płytce obraz przebiegu badania do domu. Panie w ciąży powinny poddać się badaniu USG trzykrotnie: między 11 a 13. tygodniem, między 18. a 22. tygodniem oraz po 30. tygodniu ciąży. Jeśli badania odbywają się w tym czasie, lekarz zwraca uwagę na konkretne aspekty rozwoju dziecka. W czasie takiego badania, dzięki trójwymiarowości obrazu, można dokładnie oglądnąć maluszka i pozyskać szczegółowe informacje na temat jego rozwoju. Fragment ciała, np. nóżka czy główka, może być obracany na monitorze i oglądany z różnych stron. Badanie 4D to USG trójwymiarowe i dodatkowo ruchome – na monitorze widać zmieniający się obraz. Dzięki temu można oglądać maleństwo na żywo, kiedy się obraca, czy robi różne miny. Zapisem takiego badania jest film.
Ponadto w czasie akcji ponad 30 osób zdecydowało się na wykonanie badań spirometrycznych. To badanie czynnościowe płuc, niezbędne do diagnozowania i kontrolowania leczenia chorób, które powodują zwężenie dróg oddechowych i utrudniają oddychanie, m.in. astmy oskrzelowej czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Spirometrię powinien zrobić raz na dwa lata każdy palacz papierosów powyżej 40. roku życia. Ponadto badanie zalecane jest osobom, które mają kaszel, duszności, łatwo się męczą, niezależnie od tego, czy są palaczami, czy nie. Zazwyczaj, aby się przebadać, potrzebne jest skierowanie. Obecnie jednak ze względu na zawiązanie koalicji dla czystego powietrza na Pogórzu Centrum Zdrowia Tuchów finansuje wykonywanie takich badań. Bezpłatnie mogą je wykonać mieszkańcy Tuchowa oraz osoby, które w mieście pracują lub się uczą. Bezpłatne badania są także wykonywane podczas takich akcji promocji zdrowia, jaką zorganizowano w Centrum Handlowym Świt lub podczas obchodów Dnia spirometrii.