Dzisiaj:
Sobota, 23 listopada 2024 roku
Adela, Erast, Felicyta, Klemens, Klementyn, Orestes, Przedwoj

Koalicja dla czystego powietrza zawarta

17 lutego 2017 | Brak komentarzy

Smog to realny problem, który ma fatalny wpływ na nasze zdrowie i jakość życia. Będziemy współpracować, aby go ograniczyć. Takie deklaracje padły podczas konferencji „Czyste powietrze.

Jak to zrobić?”, w Domu Kultury w Tuchowie. Podpisano tam Koalicję na rzecz czystego powietrza w regionie tarnowskim. Jednym z jej elementów jest Program Badań Profilaktycznych Chorób Płuc, którego realizację rozpoczyna Centrum Zdrowia Tuchów.


W gronie założycieli koalicji znaleźli się: Grupa Powietrze Tuchów działająca jako Stowarzyszenie Eko Aura Małopolska, samorząd Tuchowa oraz Centrum Zdrowia Tuchów. Zadeklarowali oni wspólną realizację działań, służących poprawie jakości powietrza i podnoszenie wiedzy na temat zagrożeń, związanych z jego zanieczyszczeniem. Jednym z elementów konkretnych działań jest program badań, który uruchamia miejscowa spółka medyczna. Mieszkańcy Tuchowa i osoby często przebywające w mieście będą mogły bezpłatnie w przychodni szpitala CZT wykonać badanie spirometryczne – służące zdiagnozowaniu zmian w płucach i oskrzelach. Kiedy wyniki będą niepokojące pacjenci – po skorzystaniu z porady lekarskiej i uzyskaniu skierowania – będą wykonywali rtg klatki piersiowej bądź badanie tomograficzne.

Największym problemem w Tuchowie jest spalanie w domowych kotłowaniach paliw niskiej jakości, a nierzadko śmieci. Ekodoradca z Urzędu Miejskiego Wiktor Chrzanowski poinformował o dużym zainteresowaniu tuchowian trwającą akcją dofinansowania wymiany pieców i instalacji. Dotychczas wpłynęło 600 wniosków od zainteresowanych osób. Ekodoradca opowiedział też o sytuacjach, w których upoważnieni przez burmistrza urzędnicy interweniowali u mieszkańców spalających śmieci. Coraz częściej informacje takie przekazują sąsiedzi.

Konferencja w tuchowskim kinie wzbudziła duże zainteresowanie mieszkańców. Głównym organizatorem było Stowarzyszenie Eko Aura Małopolska. Maciej Sajdak z zarządu opowiadał o tym, jak grupa mieszkańców, zaniepokojona ostatnim raportem Światowej Organizacji Zdrowia, pokazującym duże zanieczyszczenie powietrza w ich mieście, spotkała się dzięki portalowi społecznościowemu i postanowiła działać. – Chodzi nam o to, by poprawić jakość życia przede wszystkim naszym dzieciom – tłumaczył. Działacze zaczęli na własną rękę weryfikować oficjalne badania i prowadzić szeroką akcję informacyjną w internecie, ostrzegając o nasileniu zanieczyszczeń.
Sygnatariusze koalicji zadeklarowali jej otwarty charakter i zamiar przyjmowania kolejnych członków. Goście konferencji mogli się częstować jabłkami, a na koniec wszyscy mogli zabrać opakowanie ekologicznego brykietu.

fot. Dariusz Rak


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)