Dzisiaj:
Niedziela, 24 listopada 2024 roku
Dobrosław, Emilia, Emma, Flora, Franciszek, Gerard, Gerarda, Gerhard, Jan, Mina, Pęcisław, Protazy

Pyłomierz w Dąbrowie Tarnowskiej

10 lutego 2017 | komentarze 22

Staraniem Eko-doradcy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej – Szymona Lichorobca został zakupiony pyłomierz laserowy Look02. Został zamontowany na Budynku Urzędu Miejskiego.

Pozwoli on na monitorowanie stanu zanieczyszczenia powietrza w Dąbrowie Tarnowskiej w czasie rzeczywistym.

Link do czujnika w Dąbrowie Tarnowskiej: http://looko2.com/tracker.php?search=5ccf7fc12a4e

Link do mapy czujników zainstalowanych w Polsce: http://looko2.com/heatmap.php

Zachęcamy do zainstalowania bezpłatnej aplikacji: Kanarek – pozwalającej na bieżąco monitorować stan jakości powietrza w Dąbrowie Tarnowskiej (nasz pyłomierz pojawi się w bazie tego programu w przyszłym tygodniu).

Link do aplikacji: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.tajchert.canary&hl=pl

Ponadto jakość powietrza można kontrolować na pośrednictwem strony internetowej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej w zakładce „JAKOŚĆ POWIETRZA” znajdującej się w menu po lewej stronie.

Co pokazuje czujnik?

Stan jakości powietrza jest zobrazowany za pomocą Indeksu Jakości Powietrza (IJP)

Indeks jakości powietrza jest wskaźnikiem mającym w przystępny sposób zaprezentować poziom zanieczyszczenia powietrza dla kilku substancji jednocześnie. Przyjmuje on wartość najbardziej niekorzystnego w danym momencie stężenia ze wszystkich mierzonych substancji. Wartość indeksu prezentowana jest w postaci tekstowej i jest zależny od Skali Jakości Powietrza np. „bardzo dobry” lub „zły”.

pylomiwrz

Pył PM10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo/a/piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku.

Pył PM2,5 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Docelowa wartość średnioroczna dla pyłu PM2,5 wynosi 25 µg/m3, poziom dopuszczalny 25 µg/m3

Wchodzące w skład smogu szkodliwe pyły i znaczna wilgotność są zagrożeniem dla zdrowia, są bowiem czynnikami alergizującymi i mogą wywołać astmę oraz jej napady, a także powodować zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową lub paraliż układu krwionośnego.

pylomierz1

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 10 lutego 2017 o 20:49
    oko :
    Piękna inicjatywa i potrzebne urządzenie ale jak zwykle jakaś niedoróbka "Ponadto jakość powietrza można kontrolować na pośrednictwem strony internetowej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej w zakładce „JAKOŚĆ POWIETRZA” znajdującej się w menu po lewej stronie" - ciekawe na której stronie ? Zawsze coś !
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +9 (w sumie : 17)
  2. 12 lutego 2017 o 10:09
    Młoda :
    Nasz region należy do najbardziej niezdrowych dla życia w kraju. Powietrze w okresie grzewczym jest wprost tragiczne. To dobrze, że pyłomierz został zainstalowany tylko ja się zapytam, kiedy nasze władze zaczną coś robić, żebyśmy my mieszkańcy mogli żyć w zdrowszym miejscu???
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +16 (w sumie : 22)
  3. 12 lutego 2017 o 11:21
    : - :
    Dlaczego dzisiaj tj. w niedzielę nie są wyświetlane wartości z pyłomierza ???
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +9 (w sumie : 13)
  4. 12 lutego 2017 o 11:52
    Staly Obserwator :
    Zastanawiam się w oparciu o wiedzę dotyczącą monitoringu tego urządzenia " pylomierza " podajacego w czsie rzeczywistym stan zanieczyszczenia powietrza w Dąbrowie Tarnowskiej, co rzeczywiście mieszkańcy miasta mają być zabezpieczeni i jakie działania mają podjąć w celu zabezpieczenia się przed średnim lub dużym stężeniem pyłu np PM 2,5. Zapoznałem się min z uchwałą Małopolskiego Urzędu Marszkowkiego w Krakowie -Departamentem Ochrony Środowiska w kwestii walki ze smogiem i zanieczyszczenia powietrza trujacymi i szkodliwymi dla zdrowia ludzkiego pylami w powietrzu. Uważam osobiście, ,że eko doradca Pan Szymon Lichorobiec oprócz lakonicznych informacji na stronach internetowych, oraz wydrukowanej ulotki dot walki ze smogiem jego skutków i przyczyn spowodowanych opalanych węglem i śmieciami w domach jednorodzinnych Przypomnę Panu ,że w dniach 8 , 9 I 10 stycznia 2017 roku na całym osiedlu Westerplatte ,ul Rynek, Daszyńskiego, Grunwaldzkiej oraz na osiedlu domków jednorodzinnych wisiał w powietrzu na wysokości 1 metra od ziemi gesty, duszacy i nieprzyjemny zapach, przez 24 godziny . Zastanówcie się Panowie włodarze miasta i Panie Prezesie Spółdzielni Mieszkaniowej w Dąbrowie Tarnowskiej, że przyczyną zwiększenia smogu przyczyniły się indywidualne kotłownie gazowe na blokach wielorodzinnych a także innych użytkowników korzystających z tego typu pieców. Przecież poprzez spalanie gazu z kominów wydobywają się różne szkodliwe związki chemiczne w tym ponad 30 % pyłów. A w tych dniach była bardzo niska temperatura w granicach - 15 20 stopni i bezwietrzna powietrze. Jak mieszkam na osiedlu Westerplatte 40 lat ,takiej sytuacji nigdy nie było..To ewidentny dowód na to ze zlikwidowano MPEC ,który oprócz bloków mieszkalnych zasilal w ciepło budynki użyteczności publicznej w Rynku. Konkluzja :) połączenie opalanych węglem I śmieciami większość domów jednorodzinnych, a teraz w połączeniu z wzięłam z pieców gazowych w zageszczonym budownictwie mieszkaniowym na osiedlu Westerplatte, ul. Sikorskiego i Wyszyńskiego daje taki negatywny wpływ na zanieczyszczone powietrze w Dąbrowie Tarnowskiej. Proszę mieszkańców Dąbrowy Tarnowskiej o przeanalizowanie mojego wpisu ,który dokonałem z dużą dokładnością w oparciu o literaturę dot ochrony środowiska, oraz wyników dot. Gminnego Programu Ochrony Środowiska Dąbrowy Tarnowskiej na lata 2014-2020 zatwierdzonym przez Urząd Marszałkowski w Krakowie. Panie Szymon ie sprawa jest poważna ,społeczeństwo miasta oczekuje pełnych informacji i co należy w tym przypadku robić i chronić zdrowie dzieci i dorosłych. Oczekuje niezwłocznie na zorganizowanie otwartych spotkań z mieszkańcami. 0
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 19)
  5. 12 lutego 2017 o 19:08
    Szymon Lichorobiec :
    1. Bardzo proszę o wyrozumiałość jeśli chodzi o funkcjonowanie pyłomierza w dniu dzisiejszym, jest on jeszcze na etapie testowym, dlatego możliwe są dłuższe lub krótsze przerwy w działaniu. Mam nadzieję że od poniedziałku wszystko się ustabilizuje 2. Odnośnie komentarza użytkownika o nicku "Stały Obserwator" nie będę podejmował żadnej polemiki z osobami, które chowają się za płaszczykiem anonimowości w Internecie i boją się odpowiedzialności za swoje słowa czy też poglądy. Nadmienię tylko, że sytuacja w której większość mieszkańców naszego miasta/regionu/kraju korzystało by z paliw gazowych raz na zawsze rozwiązała by problem zanieczyszczenia powietrza. Dlatego przedstawiona teoria to zupełny strzał w stopę :)
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -2 (w sumie : 26)
  6. 13 lutego 2017 o 07:51
    oni :
    Tym czasem w Tarnowie Ekodoradca pomoże rozwiązać sprawę "kopciucha" KOLEJNE spotkanie, podczas którego mieszkańcy będą mogli się dowiedzieć, jak palić węglem oszczędnie i czysto, odbędzie się 15 lutego, tym razem – na Osiedlu Krzyż. Podczas spotkania ekodoradca z Urzędu Miasta Tarnowa odpowie na pytania, dotyczące dofinansowania do wymiany pieców, pomoże też chętnym w wypełnieniu związanej z tą procedurą ankiety. Otwarte dla wszystkich chętnych, bezpłatne spotkanie, zorganizowane przez Radę Osiedla nr 11 “Krzyż”, rozpocznie się o godzinie 18.00, w Szkole Podstawowej nr 14 przy ulicy Krzyskiej 116. Mowa będzie również o metodzie “pal bez dymu, pal od góry”, która pozwala zaoszczędzić nawet jedną trzecią spalanego węgla, a także o co najmniej połowę zmniejszyć ilość zanieczyszczeń, emitowanych w powietrze. Metodę takiego ogrzewania domów, wyposażonych w piece węglowe, zaprezentuje kominiarz. Ekodoradca wyjaśni też, jakie konsekwencje niesie dla mieszkańców uchwała antysmogowa, przyjęta przez Sejmik Województwa Małopolskiego w styczniu, która ma wyeliminować z użycia niespełniające żadnych ekologicznych norm stare piece węglowe i zakazać palenia tak zwanym “brudnym węglem”, czyli jego najbardziej zanieczyszczonymi rodzajami – mułem i flotem. Przypominamy również, że z porad ekodoradcy można korzystać codziennie od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30 – 15.30, w budynku Urzędu Miasta Tarnowa przy ulicy Nowej 4, w pokoju 308. Można też dzwonić pod numer 14 6882 665 lub wysłać e-mail na adres: a.ponikiewska@umt.tarnow.pl. Ekodoradca udziela szczegółowych informacji, związanych z projektami, mającymi na celu poprawę jakości powietrza i ograniczenie niskiej emisji. Jego działalność w ramach projektu LIFE, który jest realizowany w ponad 50 małopolskich gminach i ma na celu ochronę powietrza.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +7 (w sumie : 9)
  7. 13 lutego 2017 o 09:24
    brum :
    Hurra Barwo, Nareszcie go mamy !
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 5)
  8. 13 lutego 2017 o 15:43
    ADAM :
    Do Stałego Obserwatora, oraz Ekodardcy Pana Szymona Lichorobca :). Poświęciłem dużo czasu w kwestii treści wpisu Stałego Obserwatora,który powołując się na uchwałę Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie -Departament Ochrony Środowiska dot. walki ze skutkami smogu i zanieczyszczonego powietrza pyłami na terenie gmin województwa małopolskiego.Uchwała ta została przesłana do wszystkich gmin naszego województwa.Dotyczy ona szczególnie wymiany pieców węglowych wysokiej jakości, oraz jak palic węglem oszczędnie dobrej jakości. To ,że poruszył temat dot.likwidacji MPEC-u w Dąbrowie Tarnowskiej, który zabezpieczał w ciepło wszystkie bloki na os. Westerplatte i budynki użyteczności publicznej w całym rynku to jest sprawa dyskusyjna.Nie mniej jednak zgadzam się z nim , że w zamian wybudowano indywidualne piece kondensacyjne , które emitują szkodliwe związki chemiczne np. ( tlenek węgla ,siarczany a przede wszystkim pyły" wyniki badań KOBIZE", ) są to spaliny cięższe od powietrza i w dni bezwietrzne osiadają prawie 1 metr nad powierzchnią ziemi. Tak było właśnie w tych dniach, gdzie temperatura spadła grubo poniżej 20 stopni poniżej zera.W połączeniu z " z kopciuchami " dało to efekt wiszącego przez 3 dni smogu, w centrum osiedla Westerplatte ,Rynku i osiedla domków jednorodzinnych.Wszystkie miasta powiatowe małopolski, dążą do podawania ciepła dla wspomnianych odbiorców poprzez przedsiębiorstwa energetyki cieplnej opalane gazem ziemnym. Są one pod zarządem włodarzy tych miast. Takie zalecenia Ministra Ochrony Środowiska są już wdrażane od kilku lat.W Dąbrowie Tarnowskiej " SKASOWANO " MPEC. !!!!!!!!!!!!!. Po okresie grzewczym wrócę do tego tematu. Teraz do Pana Ekodarodcy Szymona Lichorobca :) Przyznaję bezsprzecznie rację Stałemu Obserwatorowi:), Po 1. Pańskie działania jako specjalisty w tej dziedzinie są niewystarczające , rzeczywiście lakoniczne wpisy ,ulotki i plakaty mówiące o szkodliwości smogu na zdrowie ludzkie ,to o tych faktach społeczeństwo miasta i gminy jest wystarczająco świadome.Zachęca Pan do wymiany pieców na wysoko standardowe , oraz możliwości uzyskania dotacji na zakup takiego pieca.Należy niezwłocznie zorganizowac otwarte spotkania z mieszkańcami naszego miasta : ( odsyłam Pan do wpisu na tej samej stronie internetowej e-kuriera dąbrowskiego "oni" z dnia 13 lutego 2017 r. ) i wówczas Pan może krytykowac, oraz oburzac się na wpisy internautów tzw. " NICKU ".MAM pewnośc , że te osoby odkryją się w najbliższym czasie , czekając na Pańskie dalsze działania, oraz efekty pracy. Wiem doskonale , że po bardzo poważnym zdarzeniu w bloku Nr 3 na osiedlu Kościuszki ( data zdarzenia 14 stycznia 2017 r. opisana dokładnie sytuacja w e-kurierze dąbrowskim ) data publikacji 17 styczeń 2017 r /" O włos od tragedii" / Pan Burmistrz Kaczmarski zobligował Pana do złożenia wniosku na zakupu 40 sztuk pieców opalanych węglem i dokonania wymiany wszystkim lokatorom bloku nr 3 na oś.Kościuszki.Środki na ten mają byc pozyskane z tego programu. Ale mam dla Pana, oraz włodarzy miasta smutną wiadomośc .W dniu 12 lutego 2017 roku w głównym wydaniu krakowskiej kroniki, wyemitowanej o godz. 17.30 był właśnie szeroko omawiany i komentowany właśnie temat związany z wymianą pieców ,dotychczas złożonych wniosków na wymianę pieców wraz dofinansowaniem.Program dot.przeciw działaniu smogu ,oraz dotacji na zakup pieców tymczasowo został wstrzymany przez Małopolski Urząd Marszałkowski w Krakowie. Rzecznik Urzędu Marszałkowskiego nie podał konkretnych powodów, podając jedynie , że duża ilośc dotychczas złożonych wniosków sporządzona jest niewłaściwie ,a także nie spełniają określonych kryteriów. Mam nadzieję ,że Pan nie popełni takich błędów i załatwi sprawę pomyślnie. Panie Szymonie dodam jedynie , że jest to trudny temat dla Pana do realizacji tego przedsięwzięcia, niemniej jednak włodarze miasta wsadzili Pana na " minę " z opóznionym zapłonem , mając w ten sposób bardzo trudny temat " z głowy " . Życzę Panu powodzenia w realizacji tego programu .
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +9 (w sumie : 15)
  9. 13 lutego 2017 o 18:19
    zzz :
    Wystarczy zakaz sprzedaży odpadów kopalnianych nazwanych węglem i po problemie.Pytam co dają pyłomierze obniżą poziom zanieczyszczenia???.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +11 (w sumie : 15)
  10. 13 lutego 2017 o 23:26
    ppp :
    zzz- oczywiście, że tak. Nadzwyczajna sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań. Dlatego mieszkańców korzystających z ogrzewania stało-paliwowego należy po prostu dokwaterować do mieszkańców posiadających ekologiczne źródła ciepła.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +6 (w sumie : 8)
  11. 14 lutego 2017 o 08:02
    życie :
    jakie wytłumaczenie będzie jak po okresie grzewczym...smok będzie dalej...:-D,a tak będzie !!!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -5 (w sumie : 13)
  12. 15 lutego 2017 o 09:40
    a :
    Tylko osoba palaca weglem moze zrzucic wine na powstawanie smogu ze spalania gazu (rozmawialem z takimi osobami inie grzesza wiedzą).Produkcja pylu zawieszonego i benzoapirenu ze spalania gazu sa praktycznie zerowe a to wlasnie te czynniki powoduja najwieksze niebezpieczenstwo. Proponuje wyprowadzenie sie z tego miasta ludziom ktorym zalezy na wlasnym zdrowiu. De**** zrzucajcy wine na gaz niech zostana i pala weglem i smieciami dalej i niech gnija w smrodzie.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +4 (w sumie : 8)
  13. 15 lutego 2017 o 13:43
    Staly Obserwator :
    Panie Szymonie. Proszę o opublikowanie poziomu stężenia -smogu w mieście Dąbrowa Tarnowska .Dzisiaj od godzin rannych jest alarm z uwagi na wysoki poziom smogu w województwie małopolskim. Dotyczy to również naszego miasta. Pylomierz praktycznie nie funkcjonuje, a mieszkańcy miasta mają problemy z oddychaniem. Sam tego dzisiaj doświadczyłem, wracając od lekarza , który stwierdził ostry nieżyt górnych dróg oddechowych. Co mamy w tym przypadku robić I w jaki sposób można się zabezpieczyć. ,żeby zminimalizoć jegoskutki. CZEKAM. !!!!!!!!!!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +10 (w sumie : 14)
  14. 15 lutego 2017 o 19:24
    Staly Obserwator :
    Do a:) bez komentarza, poczytaj i zapoznaj się ze szczegółową analizą ośrodków badawczych : W takiej gęstej zabudowie spalany gaz ( pyly) + spaliny byle jakości węgla , tworzą groźną mieszaninę. Jeżeli tak uważasz, to chyba podobne badania i ich wyniki dla zdrowia ludzkiego uzyskalas od dąbrowskich fachowców w tej dziedzinie np. Pan radny Andrzej Busko -specjalisty energi cieplnej ,a zarazem uprawniony projektant budowy pieców opalanych gazem ????.!!!!! . Przyłoż się do konkretnych danych w internecie ,popracuj nad tym tematem I wówczas porazmawiaj z fafowcami z ochrony środowiska. Dla mnie jest w dalszym ciągu przekonanie , że dąbrowski MPEC z 30 metrowym kominem wdalal spaliny wysoko w przestrzeń powietrzną. Nadto był zamontowany elektroniczny, wzkazujacy 24 godziny na dobę monitoring spalin. Natomiast na blokach mieszkalnych ,oraz budynkach użyteczności publicznej, kominy są usytuowane 1 metr nad dachem ,nie ma zamontowanych monitoringu badających Za to jest pylomierz.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 5)
  15. 15 lutego 2017 o 19:57
    oko :
    A oto wyciąg z konkursu na eko-doradce dot. zakresu obowiązków: - Zakres wykonywanych zadań na stanowisku będącym przedmiotem naboru: 1) zdefiniowanie indywidualnego planu działania wraz z jego harmonogramem. 2) współtworzenie gminnej strategii ochrony powietrza. 3) aktualizacja i integracja gminnych strategii służących poprawie jakości powietrza zawartych w Planie gospodarki niskoemisyjnej, Programie ograniczania niskiej emisji oraz założeniach do planu zaopatrzenia w ciepło, paliwa gazowe i energię elektryczną. 4) nadzór nad wdrażaniem przyjętej w gminie strategii gospodarki niskoemisyjnej poprzez inicjowanie działań i inwestycji służących ograniczaniu emisji zanieczyszczeń powietrza oraz gazów cieplarnianych. 5) pomoc w osiąganiu celów programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego 6) pozyskiwanie zewnętrznego wsparcia finansowego dla gminy na realizację zidentyfikowanych potrzeb w zakresie inwestycji i działań ograniczających emisję zanieczyszczeń, podnoszących efektywność energetyczną i budujących świadomość społeczną w tym zakresie. 7) Pozyskiwanie zewnętrznego wsparcia finansowego na realizację programów pomocowych dla mieszkańców służących ograniczaniu emisji zanieczyszczeń, pomocy dla mieszkańców w skojarzeniu z tych programów, w tym pomoc w prawidłowym wypełnianiu wniosku o dotację 8) udzielanie porad mieszkańcom w zakresie wymiany źródła centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej (optymalizacja doboru rodzaju i mocy źródła ciepła) oraz modernizacji energetycznej budynku (z możliwością wykorzystania badania kamerą termowizyjną) 9) prowadzenie edukacji mieszkańców, organizacja spotkań w zakresie oszczędności zużycia energii oraz ekologicznych i zdrowotnych korzyści z wymiany źródeł ciepła 10) współpraca z władzami gminy stanowiące wsparcie wójta/burmistrza/prezydenta miasta w prowadzeniu skutecznej polityki poprawy jakości powietrza/ dostarczenie wsparcia decydentom, informowanie i angażowanie władz gminy. 11) Współpraca z lokalnymi mediami, telewizją, księżmi, lokalnymi grupami działania, organizacjami pozarządowymi, Ochotniczą Strażą Pożarną, Policją, lekarzami, firmami energetycznymi, drogowcami, izbami gospodarczymi/rolniczymi etc. 12) monitorowanie i projektowanie budżetu w ramach zadania 13) rozliczanie wydatków związanych z funkcjonowaniem systemu 14) przygotowywanie raportów, zestawień, sprawozdań dla Zespołu Zarządzania UMWM 15)stała współpraca z Zespołem Zarządzającym UMWM oraz Centrum Kompetencji 16) zarządzanie ryzykiem w zakresie przypisanym do Eko- doradcy w ramach przyjętego podejścia do zarządzania poszczególnymi zidentyfikowanymi ryzykami 17) przekazywanie zespołowi zarządzającemu i urzędowi gminy informacji na temat ewentualnych odnotowanych przypadków materializacji ryzyka, których monitorowanie zostało mu powierzone 18) zastępowanie innych eko-doradców w przypadku nieobecności 19) zebranie informacji w celach inwentaryzacyjnych- stworzenie ankiety, prowadzenie spotkań w celu dokonania inwentaryzacji źródeł emisji w gminie 20) współpraca i komunikowanie się z innymi podmiotami zajmującymi się ochroną powietrza (np. z innymi organami administracji publicznej, z powołanymi w WFOŚiGW w Krakowie ekspertami ds. energetyki etc.) 21) aktywne uczestniczenie w studiach podyplomowych oraz ich pozytywne ukończenie 22)stałe podnoszenie kwalifikacji poprzez udział w warsztatach, seminariach, konferencjach 23) udział w cyklicznych spotkaniach organizacyjnych dla eko-doradców organizowanych przez Zespół Zarządzający UMWM 24) eko-doradca, którego wynagrodzenie pochodzi ze środków projektu, może realizować jedynie zadania mieszczące się w ramach Projektu zintegrowanego LIFE w zakresie wdrażania Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. - Wydaje się że jak na razie słabo to wychodzi.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +8 (w sumie : 8)
  16. 16 lutego 2017 o 09:34
    ja :
    No i proszę bardzo, wczoraj wieczorem 600 jednostek, gożej niż w Krakowie. Nikt nas nie przebije . Kopciorze dajecie rade !!!! I jeszcze zwalacie wine na palących gazem- brawo. Raczek czeka nas wszystkich.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +14 (w sumie : 14)
  17. 16 lutego 2017 o 09:52
    as :
    Nasi strażacy stanęli na wysokości zadania - SZACUN !. Szkoda że nikt z gminy się tym nie interesuje a powinien. http://www.straz-dt.pl/256-ostrzezenie-o-zanieczyszczeniu-powietrza-4
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +13 (w sumie : 13)
  18. 16 lutego 2017 o 16:33
    ala :
    Na stronie gminy newsy z soboty sprawa smogu nie istotna. Igrzyska !
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +4 (w sumie : 8)
  19. 19 lutego 2017 o 09:02
    ADAM :
    Do oko :)strzał w 10 !!!!! - nic dodac nic ując .Do Eko- doradcy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej. Panie Szymonie , czy spełnia Pan te wymogi?????. Przyjmując te obowiązki na siebie ," strzelił Pan sobie w obie stopy ". Nie mam żadnych wątpliwości , że do objęcia " stanowiska " był Pan pod presją Pana Piotra Sachy i Z-cy Burmistrza Stanisława Ryczka.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 9)
  20. 23 lutego 2017 o 20:36
    Frodo :
    Tyle wymogów? Przecież do tego potrzeba trzech eko-doradców, a nie jednego. Chyba trochę za dużo tych obowiązków. Wszyscy się przyczepili do człowieka, a to przecież nie on jest winny zanieczyszczeniu powietrza. Wszyscy wiedzą, skąd się bierze wysokie stężenie pyłów i jakie kroki należy podjąć, aby sytuacja się zmieniła, ale nikt się do tego nie kwapi. Łatwiej jest atakować. Nie chcecie mieć smogu w Dąbrowie, to przestancie spalać śmieci w piecach. Kupcie dobrej jakości węgiel albo opalajcie mieszkania gazem. W czym problem? Eko-doradca winny, że tego nie robicie? Eko-doradca, to - jak sama nazwa mówi - doradca. Jego zadaniem jest zwracanie uwagi na pewne problemy, edukowanie ludzi, podejmowanie inicjatyw związanych z ochroną środowiska. I to robi. Do tej pory nikt się nie przejmował smogiem, a teraz wszyscy wiedzą, że jest problem. Mamy pyłomierz, którego odczyty mogą czasem przerażać, i o to chodzi. Ktoś musi zwracać uwagę na pewne problemy. Cała ta polemika na forum i spieranie się ws. zanieczyszczenia naszego miasta świadczy o tym, że funkcja E-D jest potrzebna i spełnia swoją rolę. Jak macie pomysły, to dlaczego nie idziecie z nimi do E-D? Pójść, porozmawiać, poprosić o zorganizowanie spotkań czy szkoleń. Tu nie Tarnów. Tam eko-doradcy mają inne pomysły, a my w DT mamy inne, ale przecież można współpracować. Nie słyszałem, żeby w Tarnowie eko-doradcy poświęcali swój czas po pracy w urzędzie i biegali wieczorami od domu do domu, żeby sprawdzać ludziom straty ciepła w budynkach za pomocą kamery termowizyjnej. A w DT można było sprawdzić. Każdy tylko umie narzekać, ale coś zrobić, to już nie. Piłsudski miał rację, kiedy mówił o Polakach, że naród wspaniały, tylko ludzie...
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -3 (w sumie : 9)
  21. 24 lutego 2017 o 07:42
    jaś :
    Frodo bredzisz, każda z gmin posiadająca Eko- doradce powołanego z programu w Małopolsce ma przeprowadzane badania kamerą którą udostępnia urząd marszałkowski i to żadne wielkie mi cyje . Po 2 to badanie powinno się przeprowadzać po zapadnięciu zmroku, a po 3 bądź pewny że za te badania na pewno "odbiera" nadgodziny. Poczytaj czasem regionalną prasę a przekonasz się jak "doradzają" inni Eko- doradcy powołani w ramach tego samego programu. A co do obowiązków to mamy napisane wprost : 8) udzielanie porad mieszkańcom w zakresie wymiany źródła centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej (optymalizacja doboru rodzaju i mocy źródła ciepła) oraz modernizacji energetycznej budynku (z możliwością wykorzystania badania kamerą termowizyjną) 9) prowadzenie edukacji mieszkańców, organizacja spotkań w zakresie oszczędności zużycia energii oraz ekologicznych i zdrowotnych korzyści z wymiany źródeł ciepła - PROBLEM w tym że nikt z przełożonych Eko-doradcy tego nie egzekwuje - dziwne że w innych gminach można a w DT nie da się. Nie wspomnę o tym że wszystkie lokalne instytucje ( starostwo, straż pożarna) informowały o niebezpiecznym stężeniu pyłów i jak się zachować w tej sytuacji, natomiast Gmina i Eko - doradca temat przemilczeli. Dobrze że niedługo wybory !
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)
  22. 24 lutego 2017 o 11:08
    Barbara :
    Daleko szukać... W samej Dąbrowie znam rodzinę, która nawet nie postarała się o zakup pojemników na smieci, nie zatrzymuje się śmieciarka przed ich domem, a oni wręcz chwalą się, że mają dobry piec, co wszystko spali. Nie jestem kapusiem, żeby donosić na nich Gmina łatwo może sprawdzić, kto nie płaci za wywóz śmieci. A na wsiach, nie z braku dobrej woli, ale przez niedoedukowanie, takich rodzin jest więcej. Temu się trzeba przyglądnąć.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +9 (w sumie : 9)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)