Dzisiaj:
Sobota, 23 listopada 2024 roku
Adela, Erast, Felicyta, Klemens, Klementyn, Orestes, Przedwoj

Akredytacja dla tuchowskiej lecznicy

23 listopada 2016 | Brak komentarzy

Jakość pobytu w szpitalu w znacznej mierze zależy od nas samych. Dlatego nie bójmy się pytać, a w razie niejasności, upewniajmy się, że dobrze zrozumieliśmy lekarza i pielęgniarkę.

Pomocne będą zwroty: Czy mógłby Pan to jeszcze raz wytłumaczyć? Czy mogłaby Pani powiedzieć więcej na ten temat? Takie wskazówki dla pacjentów przygotowało Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, w związku z procesem akredytacyjnym szpitali. Po tym jak kompleksowo oceniło ono pracę Centrum Zdrowia Tuchów szpital rodzinny ponownie otrzymał akredytację ministra zdrowia.


Akredytacja szpitala nie oznacza, że opieka w danej placówce jest zawsze idealna. Daje jednak przekonanie, że pobyt w szpitalu będzie bardziej bezpieczny. Wymusza bowiem stosowanie mechanizmów, oznaczających poprawę jakości opieki. W szpitalu, który pomyślnie przeszedł weryfikację stosowane są określone procedury dotyczące np. zabiegów operacyjnych, stosowania skutecznych środków przeciwbólowych, a nawet reguł sprzątania na oddziałach. W praktyce więc akredytacja świadczy o stosowaniu nowoczesnych procedur leczenia oraz o wysokim poziomie usług. Dlatego trudno się dziwić, że ubiega się o nią coraz więcej szpitali.

W trakcie poprzedniej oceny akredytacyjnej Centrum Zdrowia Tuchów w 2013 r. takich placówek w Małopolsce było 11, a obecnie już 22 – wylicza pełnomocnik do spraw jakości w CZT, naczelna pielęgniarka Jolanta Obrzut.
– Zewnętrznych metod sprawdzania jakości oferowanych świadczeń zdrowotnych jest wiele, akredytacja jest jednak najszerzej sprawdzona i najskuteczniejsza – uważa dyrektor medyczny CZT Wojciech Praefort.

Jako lekarz specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, który zajmuje się leczeniem bólu, jest on szczególnie zadowolony, że dużą część wymogów akredytacyjnych poświęcono właśnie tej problematyce. Generalnie certyfikacja jest przeglądem jakości pracy całego szpitala, dlatego w sumie placówka była oceniana według 220 standardów, które obejmują 15 działów. – Komisja akredytacyjna obserwowała wszystkie obszary aktywności od zarządzania po szczegóły poszczególnych zabiegów – tłumaczy Jolanta Obrzut. – W praktyce uzyskanie akredytacji oznacza duży wysiłek całego zespołu pracującego w szpitalu, za co wszystkim jego członkom serdecznie dziękuję – podsumowuje dyrektor Praefort. Przyznany certyfikat jest ważny do 1 listopada 2019 roku.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)