O bólu w największej tarnowskiej uczelni
Podstawowe środki przeciwbólowe jak paracetamol czy tabletki przeciwzapalne są nieskuteczne przy jego leczeniu.
Ból neuropatyczny, jego przyczyny, diagnostykę i terapię scharakteryzował dyrektor medyczny Centrum Zdrowia Tuchów lek. Wojciech Praefort podczas wykładu plenarnego w tarnowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej na międzynarodowej konferencji Człowiek w zdrowiu i w chorobie.
Choć ból neuropatyczny powstaje wskutek uszkodzenia nerwu lub jego osłonki, to – niestety – może się utrzymywać po ich wygojeniu. Dlatego trudno go diagnozować i leczyć. Zazwyczaj chorzy opisują go tak, jakby prąd przeszedł po ich ciele. Mówią też, że jest parzący, piekący czy przeszywający. Zdarza się, że odczuwanie bólu występuje pod wpływem niebolesnych bodźców, takich jak dotyk wody podczas kąpieli.
Z badań epidemiologicznych przeprowadzonych w ostatnim czasie wynika, że ból neuropatyczny występuje średnio u około 7 % chorych. W niektórych zespołach bólu przewlekłego, np. w chorobie nowotworowej, procent bólu neuropatycznego jest dużo wyższy i sięga ponad 30%. Ból tego typu towarzyszy też np. neuropatii cukrzycowej lub popółpaścowej. W przypadku tej ostatniej jest bardzo trudny do leczenia. Utrzymuje się on powyżej 3 miesięcy po przechorowaniu półpaśca i po zagojeniu się zmian skórnych. Dotyczy to 24% chorych, którzy przebyli półpasiec. Tymczasem zapadalność na półpasiec jest bardzo wysoka, przewiduje się, że jedna czwarta populacji ludzi powyżej 65. roku życia zachoruje na tę chorobę. Zaostrzenia dolegliwości bólowych spowodowane są dodatkowo zimną, deszczową pogodą i stresem. Zwykle nasilają się wieczorem i w nocy. Neuropatyczne podłoże mogą mieć także niektóre przypadki bólu pleców i szyi.
Do leczenia prócz leków doustnych wykorzystywane są plastry, które przykleja się do bolącego miejsca i z których uwalnia się środek leczniczy. Niestety nie wszystkie leki dla osób cierpiących z powodu bólu neuropatycznego są refundowane przez NFZ. Często chorzy muszą opłacać je z własnej kieszeni. Zdaniem dyrektora medycznego CZT kwestie refundacyjne wymagają szybkiej reakcji rządu, ponieważ nie można zostawić bez pomocy osób, które zmagają się z tak wielkim i dokuczliwym bólem. Dodajmy, że Centrum Zdrowia Tuchów było partnerem medycznym konferencji w PWSZ.