Spektakl plenerowy pod Wieżycą
Tym razem prezentowanie żywej lekcji historii pod Wieżycą w Oleśnicy przybrało postać średniowiecznego świętego – Franciszka z Asyżu. 21. rozdział znanych „Kwiatków św. Franciszka” w popularnym przekładzie Leopolda Staffa przedstawiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Oleśnie.
Plenerowy spektakl pantomimiczny odegrany częściowo na scenie nowo powstałej wiaty wyreżyserowała Aneta Dymon; zaś narratorem był organizator imprezy – Wojciech z Bagien Maniak.
Nawrócenie okrutnego wilka z Gubbio wspaniale zinterpretowali uczniowie klas 4–6; uczestnicy szkolnego kółka teatralnego, którzy chętnie włączyli się w tę historyczną inicjatywę.
Miłośników przeszłości i wielbicieli tych szczególnych żywych lekcji historii, pod Wieżycę w Oleśnicy, gminie Olesno, powiecie dąbrowskim zaprosił Poczet Bagiennych z Wieżycy, Bractwo św. Jakuba i Pruscy Rycerze Chrystusowi Bracia Dobrzyńscy.
Dofinansowanie na ten projekt otrzymano z programu FIO Małopolska Lokalnie.
Według założeń projektu amatorskie przedstawienie w formie pantomimy miało charakter integracyjny. Stąd w pantomimie wzięli udział głównie uczniowie z kółka teatralnego SP w Oleśnie (z klas 4–6), a towarzyszyli im mieszkańcy wsi (w tym również sołtys Marta Kądzielawska) oraz rekonstruktorzy historyczni.
Pod Wieżycę w Oleśnicy przybyli, oprócz gospodarzy imprezy (Pocztu Bagiennych), Bracia Dobrzyńscy z Krakowa, Bractwo Świętego Jakuba w Rzuchowej oraz Joannici z Mielca. Przygotowanie i przeprowadzenie całego przedsięwzięcia wsparło 21. rekonstruktorów historycznych.
Aktorzy – amatorzy przedstawili 21. rozdział „Kwiatków św. Franciszka” – anonimowego tekstu w pięknym przekładzie poety Leopolda Staffa. Tekst „O przeświętym cudzie, którego św. Franciszek dokonał nawróciwszy okrutnego dzikiego wilka z Gubbio” doskonale ilustruje istotę Franciszkanizmu i charakter tego anonimowego tekstu, oddający metaforycznie przemiany w kościele katolickim ówczesnych wieków, zapoczątkowane postawą świętego.
Prostota i głęboka wiara płynąca z „Kwiatków (…)” przybierająca niekiedy ton przypowieści; innym razem – kazania, wzbogacona o świadectwo życia świętego, ale pozbawione niepotrzebnego dydaktyzmu, okazały się być doskonałym materiałem scenicznym dla uczniów – aktorów, którzy z wdziękiem odegrali powierzone im role.
Za scenę pierwszej części przedstawienia posłużyła piękna drewniana wiata; w drugiej części zaś wykorzystano naturalne otoczenie Wieżycy – pobliski las, który uwiarygodnił odegrany cud św. Franciszka – nawrócenie okrutnego wilka z Gubbio.
Św. Franciszka odtworzył Kacper Juras, a w wilka wcieliła się Maria Woźniak.
A kiedy św. Franciszek wydał rozkaz, podszedł łagodnie jak baranek i położył się u stóp św. Franciszka. Wówczas św. Franciszek rzekł: „Bracie wilku, wyrządzasz wiele szkód w tej okolicy i popełniłeś moc złego, niszcząc i zabijając wiele stworzeń bez pozwolenia Boga. A zabijałeś i pożerałeś nie tylko zwierzęta, lecz śmiałeś zabijać i ludzi, stworzonych na podobieństwo Boskie. Przeto zasłużyłeś na stryczek, jako złodziej i zbójca najgorszy, i lud cały krzyczy i szemrze przeciw tobie, i cała okolica jest tobie wroga. Lecz zawrę, bracie wilku, pokój między tobą a nimi, byś ich nie krzywdził więcej, a oni przebaczą ci wszelką urazę dawną i ani ludzie, ni psy nie będą cię już prześladować”. – czytał narrator i organizator imprezy, Wojciech Maniak.
W przedstawieniu wzięli udział również inni uczniowie: Hania Dojka, Gabriela Trojanowicz, Aleksandra Zachara, Wiktoria Kunysz, Amelia Ziemian, Aleksandra Juras, Joanna Lekarczyk i Karolina Lekarczyk.
To już ostatnia w tym roku otwarta impreza historyczna pod Wieżycą. W ramach tego projektu (FIO Małopolska Lokalnie) wcześniej, 28 września, odbyła się prelekcja historyczna o czasach, w których żył św. Franciszek.
Ponieważ święty z Asyżu jest patronem ekologów, nie mogło się obyć bez mini targów ekologicznych. Na wszystkie dzieci przybyłe na imprezę czekał pyszny ciepły poczęstunek, sporządzony w epokowych naczyniach. Posiłki rozdawała niezawodna Andzia z Bagien. Młodzi aktorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy i maskotki. Dla dzieci i młodzieży przeprowadzono dodatkowo ulubione warsztaty walki mieczem ćwiczebnym.
Wójt gminy Olesno Witold Morawiec podziękował organizatorom za wysiłek włożony w przygotowanie kolejnej imprezy, stanowiącej żywą lekcję historii i docenił owocną współpracę ze Szkołą Podstawową w Oleśnie.
Plenerowy spektakl „Obudźmy w sobie ducha św. Franciszka z Asyżu” upamiętnił 790. rocznicę śmierci świętego żyjącego na przełomie XII i XIII w., który swoją postawą doprowadził do reformy kościoła katolickiego. Franciszek wywodzący się z bogatej, kupieckiej rodziny po nawróceniu rozdał ubogim swój dobytek i głosił ewangelię całemu stworzeniu. Umiłowanie ubóstwa i miłość do całej przyrody są istotą Franciszkanizmu. Franciszek całe stworzenie traktował jako swoich braci i wielbił Boga również poprzez kontakt z przyrodą. Ponadto, jak podaje Jacques Le Goff, od XII w., m.in. za przyczyną Franciszka z Asyżu, kult cudów czynionych przez świętych i upraszczana w ten sposób wiara (jako jeden z fundamentów kultury wczesnośredniowiecznej Europy) został zastąpiony przez ideę świętości opierającej się w większym stopniu o apostolat, niż niezwykłe akty mirabiliae (czynienie cudów).
W programie tego historycznego przedsięwzięcia znalazła się również prapremiera filmu „Chrzest Południa” (w reżyserii Marka Kołdrasa), kręconego m.in. pod Wieżycą. Część ujęć, stanowiących ilustrację historyczną tamtych zdarzeń, powstała na włościach Bagiennych. A w większości pozostałych zdjęć wzięły udział bractwa obecne na prapremierze. Gośćmi pokazu byli również: reżyser filmu i twórca muzyki. Film prezentuje, dokumentowaną źródłami historycznymi tezę o wcześniejszym, niż przyjęło się sądzić, datowaniu chrztu naszych terenów.
us
Wydarzeniu patronowało Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Organizacyjnie wsparła nas SP i GBP w Oleśnie, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno oraz firma Tracz, a finansowo UG Olesno, firmy Zbud i Tabak oraz zarząd firmy „INVEST”. Od piekarni „Sokołowski” otrzymaliśmy pyszny chlebek, a od przedsiębiorstwa Hitpol z Olesna soki dla milusińskich. Doskonałe wypieki dostarczyły p. Żelazowskie oraz p. Mariusz Pustuła. Plakat tradycyjnie zaprojektowało i wykonało Akcent Studio. Serdecznie dziękujemy.
Poczet Bagiennych z Wieżycy
Foto: Agnieszka Mazgaj, Marcin Zając, Wojciech z Bagien