„Małopolskie Malowanie”
Już w najbliższą niedzielę tj. 16. października 2016r. o godzinie 10:00 zapraszamy państwa do udziału w Małopolskim Malowaniu. Rzecz nie tyczy się – jak można by zgadywać – idei malowania starych budynków w obszarze Małopolski, ani innych akcji remontowych.
Małopolskie Malowanie to nazwa cyklicznych rozgrywek paintballowych organizowanych przez zrzeszenie Paintball Małopolska.
Najbliższe rozgrywka organizowana jest przez dąbrowską Paintball Academy i odbędzie w oddalonej o ok. 10 km od Dąbrowy Tarnowskiej miejscowości Skrzynka, na specjalnie przygotowanych do rozgrywek arenach tematycznych, w scenerii leśnej, terenowej z przeszkodami oraz sportowej wersji kolorowego pola speedball.
Dlaczego malowanie? Ano dlatego, że jak wiadomo podstawowym nośnikiem emocji, którym się posługujemy są kulki z farbą. Dla jasności nie jest to farba olejna czy inny trwale brudzący preparat. Kulki, którymi posługujemy się wytwarzane są ze spożywczej żelatyny, zaś kolorytu dostarcza im najzwyklejszy barwnik spożywczy, jest to więc amunicja w całości ekologiczna, ulegająca niemal natychmiastowemu rozkładowi, absolutnie nietoksyczna i bezpieczna w bezpośrednim kontakcie ze skórą. Mówiąc o bezpieczeństwie z pewnością należy zaznaczyć, że każda profesjonalnie zorganizowana gra paintballowa wymaga przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim indywidualnego, a więc zawsze maska ochronna na głowę z zamkniętą wizurą, osłaniającą oczy, dalej strój ochronny, rękawiczki, ochraniacze. Następnie chronimy się nawzajem, czyli nigdy nie strzelamy do innego gracza z uniesioną maską, strzelamy z określonej, bezpiecznej odległości, a gdy odległość jest zbyt mała sygnalizujemy innemu graczowi o potencjalnym trafieniu, unikając niepotrzebnych obrażeń, które mogłyby faktycznie zrazić do tego de facto bezpiecznego sportu. Przestrzeganie podstawowego BHP gry i stosowanie się do poleceń wydawanych przez sędziego, kontrolującego przebieg rozgrywki i dbającego o bezpieczeństwo graczy redukuje liczbę niebezpiecznych niemal do zera. Dla porównania wypadkowość i urazowość wśród graczy w piłkę nożną sięga 8% uczestników, zaś w przypadku paintballa jest to zaledwie 0.02% (statystyka z badania na grupie 10 000 uczestników obydwu dyscyplin). I właśnie z takim mitem staramy się walczyć. Stereotyp mówiący o tym jak niebezpieczny jest paintball jest jak widać wyssany z palca. Stąd też niejako nasza idea promowania tej formy sportu i rekreacji, w bezpiecznych warunkach, pod nadzorem ludzi potrafiących zadbać o bezpieczeństwo uczestników i zagwarantować im dobrą zabawę.
Dlaczego Małopolskie? To z kolei wynika niejako z lokalizacji naszych poligonów oraz rozsądnych odległości, w których można działać w zespole, wzajemnie się wspierać i organizować, takie właśnie otwarte imprezy. Dlatego też w naszych szeregach zespoły z różnych zakątków naszego województwa” z Krakowa, Miechowa, z Prusów, Czarnego Dunajca czy Dąbrowy Tarnowskiej, a do tego kolejne zgłoszenia o chęci przyłączenia do inicjatywy od kolejnych organizatorów – oczekujące weryfikacji pod kątem spełniania określonych warunków bezpieczeństwa na ich obiektach.
Przede wszystkim promujemy bezpieczeństwo! Staramy się również uświadamiać ile radości daje taka forma aktywnego wypoczynku. Dzięki tym niedzielnym spotkaniom przede wszystkim indywidualni uczestnicy bez zorganizowanych grup mogą dołączyć do innych graczy. Organizatorzy zapewniają na miejscu cały niezbędny ekwipunek, amunicję oraz marker paintballowy oraz wsparcie ze strony doświadczonych graczy. Raz jeszcze zapraszamy do udziału każdego, kto chce sprawdzić swoich sił w takiej rozgrywce.
Łukasz Bociek