Dzisiaj:
Niedziela, 24 listopada 2024 roku
Dobrosław, Emilia, Emma, Flora, Franciszek, Gerard, Gerarda, Gerhard, Jan, Mina, Pęcisław, Protazy

Umowa na rekultywację składowiska odpadów w Szarwarku podpisana

8 września 2016 | 1 komentarz

 Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski podpisał umowę na rekultywację składowiska odpadów w Szarwarku z firmą z Podkarpacia. Firmę wyłonioną w drodze przetargu nieograniczonego spośród 14 oferentów.

Wartość zadania wynosi 440 365,62 zł i zostanie ono zakończone do 30 czerwca 2017 r. Celem planowanej rekultywacji jest ograniczenie szkodliwego oddziaływania nieczynnego już składowiska na tereny przyległe oraz na zbiorniki wód podziemnych oraz poprawa stanu środowiska naturalnego i estetyki otoczenia.


Teren składowiska znajduje się na śródleśnej polanie otoczonej od wszystkich stron kompleksem leśnym. Jego powierzchnia całkowita wynosi 1,38 ha, natomiast obszar rzeczywistego składowania odpadów obejmuje 1,04 ha. Najbliższe zabudowania znajdują się około 300 m. od strony północno-wschodniej i 350 m. od strony wschodniej, co ma szczególne znaczenie dla właściwie przeprowadzonej rekultywacji.

W ramach prac rekultywacyjnych przewiduje się odpowiednie ukształtowanie i wyrównanie terenu kwatery składowiska, a następnie ułożenie okrywy rekultywacyjnej składającej się z następujących warstw; warstwy wyrównawczej, warstwy uszczelniającej i warstwy glebotwórczej. Ponadto projekt przewiduje likwidację części infrastruktury składowiska i zamknięcie istniejącego wjazdu na teren kwatery poprzez usypanie odcinka obwałowania. Wybudowana zostanie nowa droga wjazdowa od strony północnej. Zasypany zostanie istniejący otwarty zbiornik na wody odciekowe. Studnie drenażowe na terenie składowiska zostaną przykryte płytami betonowymi i również zasypane. Ważnym elementem prac rekultywacyjnych będzie ujęcie i odprowadzenia gazu składowiskowego, powstającego w warunkach beztlenowego rozkładu materii organicznej. Jest ona w przypadku składowiska w Szarwarku niewielka, ale może stanowić zagrożenie dla rozwoju systemu korzeniowego roślin. Zachodzi także potrzeba odwodnienie składowiska, odmulenia dna i skarp rowów oraz oczyszczenie studni chłonnych z nagromadzonego namułu.

Po uformowaniu wierzchowiny na terenie składowiska i rekultywacji technicznej nastąpi rekultywacja biologiczna, polegająca na wprowadzeniu trwałej warstwy roślinnej i nadaniu podłożu waloru terenu zielonego. Po wykonaniu warstwy glebowej zastosowana zostanie tam mieszanka roślin trawiastych charakteryzujących się szybkim wzrostem i motylkowych, poprawiających warunki glebowe.

W związku z kosztami prowadzenia rekultywacji składowiska odpadów w Szarwarku Samorząd Gminy Dąbrowa Tarnowska będzie ubiegał się o pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

UM w DT


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 8 września 2016 o 12:29
    Mieszkaniec :
    Jestem w szoku ! Co oznacza słowo rekultywacja ??? Chyba to słowo rekultywacja jest po to by dostać kredyt z WFOŚiGW a tu nic z rekultywacji nie widzę. Jest to najzwyklejsze zabezpieczenie składowiska
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +7 (w sumie : 9)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)