„Chiny – ludzie, kultura, przyroda”
Dział dla Dorosłych i Młodzieży MBP zaprasza do zwiedzania wystawy fotograficznej Włodzimierza Musiała pod tytułem: „Chiny – ludzie, kultura, przyroda”. Wystawa zorganizowana w ramach współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie.
Włodzimierz Musiał od kilkunastu lat realizuje swoje pasje jako podróżnik i fotograf. Odwiedza odległe kraje, starając się uchwycić na fotografiach ich charakter i piękno.
Odbył ponad 70 dalekich wypraw, pilotował grupy do ponad 40 państw pozaeuropejskich na 5 kontynentach, wiele z nich utrwalając na zdjęciach i prezentowanych wystawach.
Chiny są najludniejszym państwem świata o populacji przekraczającej 1,3 mld osób, co stanowi 19 % całej ludności. Pod względem powierzchni Chiny zajmują 3 miejsce na świecie, pod względem gospodarczym 2 miejsce, zaraz po USA. Państwo to graniczy z 13 krajami, zamieszkuje tam 56 grup etnicznych. Jest to jedno z najstarszych ośrodków cywilizacyjnych świata, o tradycji godnej podziwu. Całkowita odmienność kulturowa Chin wraz z trwającą wielowiekową tradycją zaskakują i zachwycają każdego przybysza z Zachodu. Odkrywanie Chin, przez wieki państwa zamkniętego, będącym całym światem dla siebie, z pewnością nie jest zadaniem łatwym. Trudno bowiem przybyszowi przeniknąć i zrozumieć bogatą chińską cywilizację stanowiącą wielką dumę dla Chińczyków. A jest to państwo z ogromnymi perspektywami i o dużych możliwościach.
Włodzimierz Musiał Chiny odwiedzał wielokrotnie. Każda podróż była inna i obejmowała różne regiony Państwa Środka. Ekspozycja „Chiny – ludzie, kultura, przyroda” ma przybliżyć polskiemu odbiorcy piękno, różnorodność i odrębność odległej chińskiej ziemi i jej mieszkańców. Autora zafascynowała różnorodna i odmienna kultura tego kraju. Ekspozycja fotografii przybliża odbiorcy piękno, różnorodność i odrębność odległej chińskiej ziemi i jej mieszkańców. Autor zdjęć barwnie i z wielką fascynacją ukazuje zwiedzającym kulturę, przyrodę i mentalność mieszkańców Chin. Podróżnik miał to szczęście, że zwiedzał nie tylko wielkie aglomeracje miejskie, słynne z ogromnych atrakcji, lecz nade wszystko był w miejscach niedostępnych, dziewiczych, nieznanych, czego odzwierciedleniem i udokumentowaniem jest właśnie prezentowana wystawa.
Można ją zwiedzać do końca października w galerii holu na parterze w godzinach pracy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej.
MBP w DT