Nos psią potęgą…czyli o najważniejszym z psich zmysłów
Psy potrafią niezależnie poruszać nozdrzami i dokładnie określić kierunek dochodzącego zapachu. Pies ma ponad 200 milionów receptorów węchowych, człowiek tylko około 5 milionów.
Wrażliwość zmysłu węchu u psa to cecha wrodzona, uwarunkowana właściwościami danej rasy. Psy umieją każdy zapach rozłożyć na czynniki i każdy z nich rozpoznać osobno.
Przy pomocy doskonałego węchu i posiadania umiejętności dokładnego rozpoznawania zapachów psy potrafią podążać za śladem. Psy tropiące i psy gończe trochę inaczej rozpoznają zapach. Pies tropiący trzyma swój nos blisko ziemi i dzięki zapachom pozostawionym na śladzie potrafią dojść do szukanego celu.Natomiast pies gończy wyłapuje zapach z powietrza.
Wąchanie psa jest niezależne od oddychania. Niestety podczas upału czy nadmiernego zmęczenia, gdy pies zieje może wtedy znacznie słabiej wyczuwać zapachy.
Dobry węch pozwala naszym pupilom wyczuwać rzeczy, o których nawet byśmy nie pomyśleli. I tak np. psy mogą wywąchać strach innych psiaków. Nawet nie muszą ich widzieć, wystarczy, że wejdą do pokoju, w którym niedawno przebywał wystraszony czworonóg, i od razu zaczynają być niespokojne. Potrafią także wytropić ludzki ślad zapachowy nawet po 10 dniach. Rodzące się szczenięta na samym początku są całkiem głuche i ślepe, ale mają wrodzony, bardzo dobrze ukształtowany zmysł węchu i dzięki feromonom listwy mlecznej matki bez problemu potrafią znaleźć sutek matki.
Ostatnio coraz więcej badań poświęconych jest wykrywaniu przez psy nowotworów. Naukowcy twierdzą, że komórki rakowe wskutek zmienionego metabolizmu wydzielają specyficzne substancje organiczne, które dostają się z krwią do pęcherzyków płucnych i zmieniają zapach wydychanego powietrza. Wyszkolone psy umieją na podstawie próbek zapachowych wydychanego powietrza odróżnić osobę zdrową od chorej. Wyniki badań lekarskich pokazują, że trafność ich oceny wynosi od 88 do 97%.
Fenomen psiego węchu to możliwość wykrycia zapachu moczu w stężeniu jednej cząsteczki na 60 milionów cząsteczek wody! Czy my tak umiemy? Raczej nie!
Potrzeba węszenia, to również forma aktywności mózgowej naszego pupila, pamiętajmy jak ważny jest to zmysł dla naszego pupila i pozwólmy mu spokojnie pozbierać informacje o otaczającym go świecie na każdym spacerze 🙂
mgr inż. Natalia Kiełb – salon Psie Rewolucje
www.facebook.com/StrzyzeniePsowSzczucin