„Mapa zagrożeń”
Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności.
Dlatego ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Identyfikacja ta nie może przebiegać bez uwzględnienia oczekiwań społecznych. Takim narzędziem powinny być mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Mapy zagrożeń należy traktować jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Powinny one służyć również optymalnej alokacji zasobów sprzętowo-kadrowych służb, w szczególności do podejmowania decyzji co do tworzenia komisariatów, posterunków Policji. Nad bezpieczeństwem i porządkiem publicznym czuwają m.in. Policja, Straż gminna/miejska, Straż Graniczna, firmy technicznej i fizycznej ochrony osób i mienia. Warunkiem poprawy efektywności działań w zakresie ograniczenia zagrożeń jest współpraca między wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w realizację zadań na rzecz bezpieczeństwa obywateli.
Mapa zagrożeń może być prezentowana zarówno w formie graficznej, jak i tekstowej, powinna zawierać charakterystykę przestrzeni publicznej przedstawioną obok danych statystycznych pochodzących z dostępnych baz, za pomocą wyników badań opinii społecznej oraz istotnych wniosków płynących: z debat społecznych, pracy środowiskowej dzielnicowych czy przedstawicieli innych służb i inspekcji.
Policja jest służbą posiadającą najlepsze przygotowanie profesjonalne w zakresie wykorzystywania analiz dotyczących bezpieczeństwa, w tym szczególnie dotyczącej przestrzeni publicznej, jak i inicjowania oraz koordynacji współpracy międzyinstytucjonalnej. Rozwiązania te znalazły umocowanie prawno-organizacyjne, w wewnętrznych aktach prawnych Policji. Zarządzanie bezpieczeństwem jest procesem złożonym, wielopłaszczyznowym, funkcjonującym na wielu poziomach.
Mając na uwadze powyższe, celem usystematyzowania przedstawianych informacji z obszaru bezpieczeństwa i porządku publicznego, Komendant Główny Policji insp. Zbigniew Maj podjął decyzję o wdrożeniu „Map zagrożeń” – jako narzędzia służącego do rzetelnego i czytelnego zobrazowania skali i rodzaju zagrożeń – przy udziale instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz społeczności lokalnych.
Naczelną zasadą przy tworzeniu „Map zagrożeń” jest zaangażowanie w jej opracowywanie możliwie szerokiego grona podmiotów zainteresowanych poprawą stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na poziomie gminy, powiatu czy województwa. Mapa zagrożeń winna stanowić kompendium informacji pochodzących z dostępnych baz policyjnych, wyników badań opinii publicznej, istotnych wniosków płynących z debat społecznych, spostrzeżeń własnych Policji oraz innych służb i inspekcji, jak również dostępnych środków masowego przekazu.
Mając na uwadze uzyskane w ten sposób informacje od społeczności lokalnych, traktując je jako podstawowe źródła informacji o zagrożeniach, będą przeprowadzane konsultacje społeczne dotyczące „Założeń Krajowej Mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”. Działania te posłużą do opracowania centralnego narzędzia informatycznego.
Mając na uwadze powyższe dąbrowscy policjanci w dniu jutrzejszym, spotkaniem w Urzędzie Gminy w Gręboszowie rozpoczynają cykl debat w omawianym wyżej zakresie. Spotkanie w dniu jutrzejszym tj. 29 stycznia 2016 r. rozpocznie się o godz. 9:00 w sali narad Urzędu Gminy w Gręboszowie z udziałem m.in. Wójta Gminy Gręboszów Pani Krystyny Świętek, Komendanta Powiatowego Policji w Dąbrowie Tarnowskiej insp. Andrzeja Kupca, Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego podkom. Witolda Łopaty, dzielnicowego, Radnych gminnych i sołtysów. Zaproszenie kierowane jest również do każdego mieszkańca gminy Gręboszów, który może podzielić się swoimi spostrzeżeniami w zakresie zagrożeń w rejonie jego zamieszkania.
Kolejne spotkania z przedstawicielami gmin oraz sołectw powiatu dąbrowskiego będą odbywać się sukcesywnie, o których społeczność lokalna będzie informowana na bieżąco.
KP Policji w Dąbrowie Tarnowskiej