Obchody patriotyczne w Dąbrowie Tarnowskiej
Msza święta w intencji Ojczyzny i obchody patriotyczne pod Pomnikiem Poległych w parku miejskim – tak Dąbrowa świętowała 97. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Organizatorami święta była dąbrowska parafia i tradycyjnie: powiat oraz gmina.
Obchody Święta Niepodległości rozpoczął barwny pochód patriotyczny ulicami miasta od budynku starostwa do kościoła NMP Szkaplerznej.
W przemarszu wzięły udział: władze i przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego, zaproszeni goście, poczty sztandarowe instytucji i organizacji oraz mieszkańcy, którzy tego roku licznie uczestniczyli w obchodach patriotycznych.
Religijną część obchodów niepodległości przygotowała tradycyjnie dąbrowska parafia. Jak co roku odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny.
Z kościoła uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Poległych w parku miejskim, gdzie odbyła się patriotyczna część uroczystości, przygotowana przez oba samorządy.
Zgromadzonych powitał burmistrz Krzysztof Kaczmarski. Wymienił uczestników uroczystości i podziękował za ich obecność w tym miejscu. Krótkie przemówienie okolicznościowe wygłosił starosta Tadeusz Kwiatkowski.
Starosta przywołał słowa pieśni „Boże, coś Polskę”, autorstwa Alojzego Felińskiego: „Powstała z grobu na Twe władne słowo Polska, wolności narodów chorąży. Pierzchnęły straże, a ponad jej głową znowu swobodnie Orzeł Biały krąży!”
– Przywiązanie do polskich symboli narodowych pozwoliło Polakom zachować swoją tożsamość. Orzeł Biały i polskie barwy nie znikną ze świadomości Polaków. To święto powinno skłonić każdego z nas do zrobienia osobistego rachunku sumienia – mówił starosta, który nawiązał do różnych modeli patriotyzmu, obowiązujących w przeszłości.
– Jaka jest droga do współczesnego patriotyzmu? – pytał starosta i powołał się na słowa Witolda Gombrowicza: „Zarówno sztuka, jak ojczyzna, sama przez się niewiele znaczą. Znaczą one bardzo wiele, gdy człowiek, poprzez nie wiąże się z istotnymi, najgłębszymi wartościami bytu”.
Tadeusz Kwiatkowski nawoływał, by Ojczyzna i współczesny patriotyzm nie stały się pustymi sloganami, lecz odnosiły się do rzeczywistych, wspólnych narodowi wartości.
– Wyraz „Ojczyzna” winien oznaczać dla nas wartości wspólne dla naszego życia. Wartości, które są dla nas, Polaków, cenne.
Przywołał również fragment „Modlitwy za Ojczyznę” ks. Piotra Skargi: „Wszechmogący Wieczny Boże, spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom i najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej, byśmy jej i ludowi Twemu, swoich pożytków zapomniawszy, mogli służyć uczciwie.”
– Patriotą nie jest się tylko podczas wielkich zagrożeń, ale też na co dzień. Patriotyzm to miłość, a miłość to wierność służbie. Człowiek jest nie tylko dzieckiem swoich rodziców, ale jest także dzieckiem swojego narodu. Sumienna praca i wartościowe życie niech będą patriotyzmem XXI w. – podsumował starosta.
Głos zabrał również, obecny na uroczystości, poseł – elekt Ziemi Dąbrowskiej Wiesław Krajewski.
– Jest to dla mnie wielki honor i zaszczyt, że w tym dniu mogę występować przed Państwem już jako poseł – elekt. (…). – mówił lider Prawa i Sprawiedliwości w powiecie, który podziękował ks. proboszczowi Stanisławowi Cyranowi za wygłoszenie „wspaniałej homilii”.
– Święto niepodległości to bardzo ważny dzień dla każdego z nas z osobna i całej społeczności. W dniu dzisiejszym wyrażamy wielką wdzięczność za to, że możemy żyć w wolnej Ojczyźnie. Tym wszystkim nazwanym bohaterom, ale i tym, którzy pojawili się na kartach historii anonimowo, winniśmy wdzięczność.
Poseł – elekt mówił o współczesnym patriotyzmie.
– Przed nami takie zadanie, które jest do wykonania i myślę, że sprostamy. Ojczyzna to nasz wspólny obowiązek i wspólne dobro – dbajmy o to, jak najlepiej.
Po wystąpieniach przedstawicieli władz, delegacje instytucji i organizacji złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Poległych. W uroczystościach wzięły udział również zaprzyjaźnione, zagraniczne samorządy z Włoch i Ukrainy.
Tego roku piękną oprawę artystyczną uroczystości zapewniła młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu.
Powiatowym obchodom 97. rocznicy odzyskania niepodległości towarzyszą też inne imprezy.
7. listopada odbył się III Powiatowy Turniej Niepodległości o Puchar Starosty Dąbrowskiego. 13. listopada o 10:00 w Budynku Integracji Wiejskiej w Żdżarach odbędzie się zaś III Powiatowy Konkurs Recytatorski „Od niepodległości do niepodległości”.
Ula Skórka