Integracyjny Dzień Dziecka w Jadownikach Mokrych
1 czerwca, Prymas Polski abp Józef Kowalczyk spotkał się z dziećmi w Jadownikach Mokrych. Do rodzinnej wsi metropolity gnieźnieńskiego przyjechało prawie tysiąc najmłodszych mieszkańców diecezji tarnowskiej razem z opiekunami.
Z okazji Dnia Dziecka i Jubileuszu Dzieci Niepełnosprawnych była wspólna modlitwa i zabawy integracyjne.
Impreza została zorganizowana na terenie Ośrodka Opiekuńczo – Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej. Powstał on z inicjatywy arcybiskupa Kowalczyka i dzięki jego wsparciu.
Posłuchaj wywiadu z Prymasem Polski:
Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele parafialnym. Prymas powiedział w homilii, że dziecko ma bezcenną wartość dla rodziny i społeczeństwa. Podkreślił, że w procesie rozwoju fizycznego i duchowego zdane jest jednak na pomoc, troskę i opiekę dorosłych.
Abp Kowalczyk wskazywał, że dziś nadal istnieją wielkie problemy, do których zaliczył dzieci głodujące i umierające z braku pokarmu, dzieci porywane i wykorzystywane przez ludzi nieuczciwych do walki na wojnie; do nadużyć seksualnych ze strony starszych; do sprzedaży ich samych lub ich organów potrzebnych do przeszczepów.
Metropolita gnieźnieński pytał dlaczego takie niegodne traktowanie dzieci ma miejsce w dzisiejszym świecie mimo tak powszechnego uwrażliwiania sumień ludzkich przez Kościół i organizacje międzynarodowe.
Prymas wskazywał w homilii, że we współczesnym świecie egoizm i miłość własna nie zostały jeszcze zwyciężone przez miłość bliźniego. „Zbyt mało jest w życiu społecznym postawy setnika czy miłosiernego samarytanina czyli takiej postawy, kiedy poszczególne osoby dają własne ja otwierając się na drugiego bezinteresownie. Takiej postawy uczmy się dniu dzisiejszym kierując myśli ku dzieciom potrzebującym naszej pomocy. Ufam, że w tutejszym ośrodku dzieci doświadczają bogactwa człowieczeństwa, wspaniałomyślności i miłości Bożej” – powiedział abp Józef Kowalczyk.
Po wspólnej modlitwie były konkursy, gry, zabawy i przegląd twórczości artystycznej dzieci niepełnosprawnych. (bied)
źródło: